| MilitaruBianca a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa plantez o lalea? Multumesc

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

In primul rand trebuie sa cumperi bulbii de lalele, sa astepti primavara, si apoi poti incepe plantatul, unii recomanda toamna, dar poti face aceasta operatie si primavara, dar sa stii ca abia anul urmator vor inflori.

Pentru lalele este bine sa alegi un teren aflat intr-o zona insorita si calduroasa. De asemenea, substratul recomandat trebuie sa fie unul nisipos si usor, pentru a drena apa de ploaie din perioada rece. Pamantul greu retine apa, ducand astfel la putrezirea radacinilor.
Se vor realiza randuri la o distanta de 15-25 cm intre ele in functie de efectul vizual dorit. Este bine ca gropile pentru plantare sa fie sapate manual, cu ajutorul uneltelor de mana, la o distanta de 15-20 cm una de cealalta pe lungimea unui rand. De obicei, gropile vor avea adancimea de trei ori mai mare decat lugimea bulbului. In cazul in care in zona in care locuiesti iernile sunt aspre, sapa o groapa de 4 ori mai mare decat bulbul. Pentru bulbii de lalele din pachete se recomanda deci o adancime de 10 – 15 cm.

| MilitaruBianca explică (pentru stejara2):

Mersi iui dau funda

| stejara2 a răspuns (pentru MilitaruBianca):

Placerea mea sa iti explic, florile sunt pasiunea mea!

| MilitaruBianca explică (pentru stejara2):

Si a mea bine si animalelelaughing

| MilitaruBianca explică (pentru stejara2):

Daca vrei sa raspuzi la o intrebare despre animale inrta la cultura generala

5 răspunsuri:
| pspspsps a răspuns:

Ce intrebari stupide pui. intreab-o pe bunica mah ca ea stie laughing