| alexandrubt13 a întrebat:

Cele mai recomandate calorifere de aluminiu si cu ce putem lipi plinta de lemn de perete la parchet triplu stratificat ca nu prea se prinde cu din alea metalice?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cele mai bune calorifere sunt cele mai grele. Cu cat sunt mai usoare, cu atat s-a facut mai multa economie de material, restul e marketing.
Plinta se poate minta cu suruburi, cu adeziv la tub (ca siliconul) sau cu adeziv tip spuma poliuretanica.

| zilog a răspuns:

Sterge intrebarea si pune intrebarile separate nu potop ca din cauza asta nu iti raspunde nimeni ca oamenii nu au capacitatea intelectuala sa citeasca fraze lungi si complicate

incerca ca o intrebare sa iti ocupe un singur rand

apoi sa lasi un rand liber

sau sa pui o alta itntrebaare separat

CELE MAI BUNE CALORIFERE SUNT CELE COMUNISTE DIN FONTA

pentru ca tin caldura in ele

| regis a răspuns (pentru zilog):

De ce si-ar dori cineva niste calorifere care tin caldura in ele?!?
Rolul caloriferului este sa extraga caldura din apa si sa o transfere aerului din incapere, de aceea cele mai bune calorifere sunt cele de cupru, apoi aluminiu, otel si la final fonta.
Acum e drept, cele de fonta sunt bune la centralele pe lemne, dar nu pentru ca tin caldura, ci pentru ca incalzesc prin radiatie, deci sunt eficiente la temperaturi foarte mari ale apei, iar volumul de apa in instalatie este mult mai mare, deci inertia termica este mare.

| zilog a răspuns (pentru regis):

Se incalzesc porneste centrala termica mult mai rar si mentin o medie a temperaturii nu tin caldura in ele pentru ele ci sunt ca si soba de teracota iti da acea caldura asa lin frumos in timp
s-a dovedit ca sunt cele mai bune de pe planeta cele din fonta
nu ma chinui daca imi dai 600 euro muncesc sa iti spun pentru ca sa vin cu link-uri statistici grafice termice
imi e lene sa mai ma chinui sa va conving
faceti ce vreti

| regis a răspuns (pentru zilog):

Tocmai ce spui le face total nepotrivite pentru o centrala pe gaz sau curent. O centrala pe gaz sau curent trebuie sa porneasca imediat ce temperatura in camera a scazut sub cea setata si sa o aduca inapoi cat mai rapid.
Incalzire rapida inseamna un volum minim de apa si un transfer termic foarte rapid. De aceea nu se fac teracote electrice, ci convectori electrici sau panouri cu infrarosu. Si orice copil stie ca e mai rapid sa incalzesti un litru de apa decat doi.
Nu s-a dovedit nimic din ce spui, iar 600 de euro nu va plati nimeni cuiva care nu intelege fizica de bază. Poate cel mult pentru a se distra pe seama lui.

| zilog a răspuns (pentru regis):

Tot obosit sunt dar daca nu as fi fost obosit as fi venit cu argumente, asa ca fă borș!

| regis a răspuns (pentru zilog):

Oh, da, m-ai convins.

| alexandrubt13 explică (pentru regis):

Deci zici de tytan?

| regis a răspuns (pentru alexandrubt13):

Nu, raspundeam lui @zilog.
Soluții de impermeabilizare nu am folosit, nu pot da un sfat competent.
De la Tytan am folosit spume poliuretanice si pot spune fara ezitare ca sunt cele mai bune de pe piata romaneasca.

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Cele mai recomandate calorifere de aluminiu: Faral (Italia).
Poti folosi si calorifere de otel, depinde de preferinte.
Poti folosi acest calculator pentru a afla puterea termica:
https://blogdeinstalatii.ro/oferte/calculator-calorifere/

Pentru a lipi plinta pentru parket se poate folosi un adeziv.
De exemplu Moment Parket Acryl - se gaseste si la Dedeman.
Alta variant este de la Soudal Fix All Classic sau Fix All HighTack.

Sper sa-ti fie de folos.

| alexandrubt13 explică (pentru BlogdeInstalatii):

Multumesc! dar un hidroizolator lichid pentru a da pe o tencuiala dupa care sa pun gresia din nou, pana la 1, 50 ca sa pun o cabinade dus direct pe colt la zid dar ceam mai buna m-am gandit la tytan