| Lioana a întrebat:

Centrala mea pe zi ce trece incalzeste tot mai putin apa calda de la robinete. Cateodata e doar dezmortita, alteori călduță, iar eu am nevoie de apa fierbinte. Are valuri in care o incalzeste mai bine dar nu tine 1 minut si scade temperatura. Care poate fi problema si ce pot face ca sa am apa fierbinte?
Mentionez ca revizia centralei a fost facuta recent si nu are alta problema decat ca uneori, cam o data pe luna, ii scade presiunea sub limita si trebuie sa o urc din robinetul de reglaj. Aceasta scadere de presiune mi s-a spus ca nu e cauzata de centrala ci de instalatie. Acum presiunea centralei e in limitele normale dar tot nu incalzeste suficient.

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Cred că s-a depus calcar.
Cheamă un specialist.
Nu încerca să rezolvi problema de unul singur și nici după sfaturile unora de pe net.

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Probabil senzorul te temperatura pentru apa calda e defect sau încărcat de calamina. Un astfel de senzor costa 4-5 lei la un magazin de electronice, dar la cei care vând piese de centrala trebuie sa te aștepți la peste 100 de lei. Si inca 100+ manopera de instalare, adică înșurubarea lui si conectarea mufei.

| Lioana explică (pentru regis):

Buna regis!
Daca senzorul e incarcat cu calamina se poate curata sau oricum trebuie schimbat?
Acel senzor cu 5 lei este compatibil cu toate centralele sau trebuie sa iau unul de la firma producatoare a centralei?
Mi-ai spus ca pretul cerut de instalatori e foarte mare in comparatie cu valoarea serviciului prestat in ideea ca as putea face si eu treaba asta? sau doar ca sa-mi arati cat e de rentabil sa faci service la centrale?

| NLS a răspuns (pentru Lioana):

Pentru fiecare brand și model în parte.
Costa 25-50 lei in funcție de modelul centralei, iar instalarea o o poți face și tu, dacă ești dispusa sa dai capacul centralei jos, și preferabil- dacă ai mai făcut. (poate găsești un vecin mai priceput)
Daca chemi un instalator de cartier, îți va lua cam 50-60 lei.

Trebuie schimbat de preferință, pentru ca de multe ori se decalibreaza, "păcălind" centrala ca temperatura e mai mare decât e de fapt.
Mai pot fi doua chestii, dar acolo e nevoie de instalator, degeaba ne dam cu presupusul. Și pentru acele probleme trebuie menționat tipul centralei. (gaz/ electrica)

| regis a răspuns (pentru Lioana):

Bănuiesc ca diferă de la o centrală la alta. Nu stiu daca se curata, dar sigur nu rentează. Eu m-am ajutat de google ca sa il identific (=sa ii aflu codul), dar asta poți face, de exemplu, solicitând o oferta scrisa de la un service de centrale. Odată aflat codul, imediat am găsit si furnizorul potrivit.
Acum ce ai putea face depinde de tine. Eu nu am avut nici o emoție in a-l înlocui cu mana mea, dar eu sunt bărbat si in plus imi plaxe sa cred ca sunt ceva mai greu de impresionat. Daca majoritatea au impresia ca o centrala termica e un fel de reactor nuclear ceva mai complicat, pentru mine e doar o oala de încălzit apa.
Acum nici nu îți pot recomanda sa faci tu înlocuirea, dar dacă vreun minitehnicus dinastia îți cere juma' de salar sa îți înșurubeze un senzor macar știi si chemi altul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Revizia centralei.

| Lioana explică (pentru sadrian46):

Am facut revizia acum 2 luni.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lioana):

Numai un expert poate să clarifice.

| Lioana explică (pentru sadrian46):

Pai asta si cautam, un expert care sa ma clarifice daca e o o situație normala in anotimpul rece, daca e o problema rezolvabila sau daca e cazul sa-mi iau alta centrala.

| sadrian46 a răspuns (pentru Lioana):

Eu am un expert, pe care îl pot contacta începând de luni dimineață, îi voi expune situația dtale și îi voi cere permisiunea de a transmite nr de mobil către dvs. să îl sunați.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Dl Tomoiag, telefon 0721 918 190.
Îl suni din partea dlui Adrian din Cluj.

| Lioana explică:

Omul de la service a venit si a curatat schimbatorul de caldura al centralei cu detartrant. Se pare ca avea depuneri de piatra. Astfel problema s-a rezolvat.
Nu a fost problema cu senzorul de temperatura.

| gogu220 a răspuns:

Eu am centrala în bucătărie. Problema era în bae. La chivetă venea apă fiartă iar la cadă era călâie. Instalatorul a demontat bateria de la cadă si în interior avea câte o sită şi la rece şi la caldă, a curăţat sitele care erau pline de rugină şi acum am apă clocotită.

| Adryan17 a răspuns:

Daca caloriferele se incalzesc, iar la robineti nu, sunt mari sanse sa fie senzorul de temperatura al apei calde stricat. Daca ai vreun service de centrale in zona, cheama-i sa ii faca revizia.

| Lioana explică (pentru Adryan17):

Caloriferele se incalzesc. Revizia a fost facuta acum 2 luni dar chiar si dupa revizie am avut această problema doar ca apa era putin mai calda. Apa fierbinte nu mai am demult.

| Adryan17 a răspuns (pentru Lioana):

Si la revizie nu ai semnalat problema asta? Ei ce au zis?

| Lioana explică (pentru Adryan17):

Atunci nu exista problema asta. Doar cand e foarte frig afara si apa care vine e foarte rece se intampla. Cred ca nu am semnalat dar revizorul trebuia sa observe daca ceva nu e in regula la centrala. Nu?