| Feyenooord666666 a întrebat:

Ceva sfaturi pentru a scapa de umezeala din apartament?

Dezumidificator de ceresit am, de ventilat ventilez de mai multe ori pe zi...

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

"in partea superioara ale incaperilor inca este cald aerul" Greu cu acordurile astea... da' sa stii ca ti-am dat folositor totusi pentru ca per total e folositor.winking

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Prima data ia un higrometru. Daca iti arată umiditate excesiva, renunta la jucaria de la Ceresit si ia un dispozitiv electric. Sau si mai util, un aer conditionat care are și dezumidificare.

| Feyenooord666666 explică (pentru regis):

Mersi de sfat, din pacate nu e apartamentul meu, deci nu voi face investitii mari.

In cel mai rau caz ma mut.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E bloc nou cumva? Posibil sa nu se fi uscat cum trebuie si sa fi fost facut la repezeala. Altfel, depinde si ce intelegi prin umezeala. Ce umiditate ai seara, inainte de culcare?

| Feyenooord666666 explică (pentru GabiDumitrescu):

E din 2008 blocul.

O umiditate de peste 45% sigur...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Pai acest "sigur" e estimativ? Nu masori cu nimic si zici ca ai umiditate mare? Daca e sub 65% e acceptabil. Uite, eu am un aparat de masura profesional si imi arata 66% in dormitor la ora asta. Nu am mai deschis geamul acolo de vreo 3 zile, aseara aia mica s-a uscat dupa baie. Un termometru cu umiditate e vreo 50 RON, hai 100 poate vrei unul mai SF. Daca nu ai probleme majore gen igrasie care tot apare, parchet care se umfla de la umiditate si mai stiu eu ce alte bazaconii, cred ca iti faci griji degeaba.

| Feyenooord666666 explică (pentru GabiDumitrescu):

E estimativ, se simte ca e umezeala.

Aerisesc zilnic cel putin 1 ora.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Vrei aer uscat, mergi in Siberia. Ideea e ca nu ai nevoie de aerisit o ora, sa fim seriosi. Daca ai aer conditionat, incearca functia de dezumidificare. La al meu - si nu e vreun model SF - am constatat ca e chiar eficienta.

| Feyenooord666666 explică (pentru GabiDumitrescu):

Din pacate nu am, da mersi de sfat.

Mai astept si alte ponturi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Ventilatoare de evacuare la baie si bucatarie - mai ales daca baia e fara geam, cum e la mine, ajuta enorm. De astea ai? (Bine, la bucatarie merge si o hota, dar eu am pus ventilator pe aerisirea blocului ca sa nu mai dau gaura in peretele cu aragazul ca deja e centrala acolo si ventilatorul pe care l-am pus oricum are tiraj mai mare decat multe hote de pe piata...

| Bula a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Aerisirea de o ora pe timp de iarna raceste si corpurile din camera, dupa care apare condensul din cauza respiratiei, ale plantelor etc.

Fa doar 2-3 aerisiri scurte, de pana la 5 minute, cu usa /geamul larg deschis.
In atata timp aerul se schimba, dar corpurile si peretii inca nu se racesc. Incaperea se va reincalzi repede, fiindca in partea superioara ale incaperilor inca este cald aerul.

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai greseste omul, din cauza "caldurii"... big grin

| Feyenooord666666 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mutlumesc frumos!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

"in partea superioara ale incaperilor inca este cald aerul" Greu cu acordurile astea... da' sa stii ca ti-am dat folositor totusi pentru ca per total e folositor.winking

| Yuoia a răspuns:

Daca simti umezeala, cauta sursa. Poate ai o scurgere minora pe undeva, pe care nu o vezi, dar pe care o simti. Un calorifer, o conducta pe sub mobilier, poate o scurgere prin tavan de la vecini... Degeaba folosesti dezumifificator daca nu inlaturi sursa. Vei face igrasie. Pe de alta parte, nici un aer prea uscat nu e bun pentru plamani.