| cosmingcc a întrebat:

Colorant pavele. Caut si eu un colorant bun pentru pavele pe care le voi turna acasa, am folosit un oxid dar nu a colorat betonul in profunzime, cimentul cred ca a scos culoarea la suprafata, a facut o scoarta de culoare foarte frumoasa, dar daca le spal cu o perie mai dura se ia culoarea si se vede ca in profunzime nu a fost colorata, sti un colorant bun folosit de dumneavoastra? pavajul este destinat familiei mele :p nu e pentru masini si din astea.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@minerva / daca se foloseste ciment alb, nu are rost colorarea. In tot cazul cimentul alb este mai scump.
Pigmentii folositi pentru pavele sint speciali si ii gasesti la distribuitorii de chimicale. Daca ai fi in sau pe linga Bucuresti, iti spuneam eu unul in Jilava...
Materialele folosite sint margaritarul si nisipul! ( nu doar nisip )
In tot cazul pentru o buna reusita, in amestecul ( care trebuie facut la betoniera ) se adauga materialele +colorantul + plastifiant si eventual un antrenor de aer. La turnare se foloseste masa vibranta. Asta daca vrei sa faci pavele... daca nu, faci niste chestii de beton, dar nu pavele. Pavelele colorate in masa, nu se spala, sint rezistente, trebuie numai sa stii sa le faci.
Repet, daca esti in zona Bucuresti, te ajut!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oxizii obisnuiti sunt foarte buni. Amesteca-i in compozitia de ciment+nisip, chiar daca vei avea un consum mare. Daca e cazul, foloseste ciment alb.
Daca vrei, exista si vopsele epoxidice speciale pentru trafic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacat. iti multumesc pentru propunere, dar nu sunt de pe langa Bucuresti straight face

| johnyjohny2006 a răspuns:

Pai eu am de vreo 5 ani pavele puse de mine si sunt colorate tot cu oxid oxidul trebuia pus in toata compozitia cimentului si depinde si de cantitatea de oxid folosita iti iese si nuanta de culoare. eu zic sa incerci sa iei oxid din alta parte poate nu era bun ala...

| Ionut_Stefan_1990_xXLS a răspuns:

Salut vreau sa ma apuc si eu de pavele cine ami poate spune cum se prepara materialu ce trebuie bagat in el va multumesc