| miriciavoivod a întrebat:

Cu ce prind o scurgere de apa?

Am o piulita de la o teava de apa care a inceput sa se scurga singura la un moment dat (rugina, habar nu am), evident am oprit apa
E vreo solutie sa o repar fara sa chem un instalator?
Eu ma gandeam la poxilina, ar tine?
Treaba e ca stau cu chirie si nu am chef sa platesc instalatorul, pentru ca proprietarul nu o sa imi deconteze.

Răspuns Câştigător
| danbnz a răspuns:

Nu tine poxilina din cauza presiuni mari, cheama un instalator.
Si inainte sa sara unu cu gura am lucrat in domeniu si stiu ce spun.

| miriciavoivod explică (pentru danbnz):

Aha, ok
dar, dat fiind ca o sa ma mut curand, o sa pun poxilina pe care oricum nu am ce face (o am de ceva vreme si nu am folosit-o la nimic) insa in urma sfatului tau o sa reduc presiunea (tin apa inchisa, dau drumul la robinet, imi fac treaba, dupa care inchid apa si apoi inchid robinetul) daca tine asa pana plec, m-am scoswinking

multumesc de raspuns

| danbnz a răspuns (pentru miriciavoivod):

Pentru putin.
E bine ca poti sa opresti alimetarea cu apa de undeva ca sa nu te trezesti cu surprize.

| miriciavoivod explică (pentru danbnz):

Da, daca nu aveam optiunea asta nici nu intrebam

in schimb eram cu placeri de gen mers si inchis apa pe toata coloana de la administratorul blocului si reparat apa la urgenta, altfel toata coloana nu ar mai avea apa (adica "iubire enorma" de la toti vecinii care nu mai au apa din cauza mea)

deci, tot raul e spre binewinking

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Există pe la magazinele de specialitate și ceva manșoane care se pun peste țeava spartă, apoi se strâng bine cele două jumătăți cu niște șuruburi. Pe interior au un strat de cauciuc care îmbracă perfect totul și scapi de scurgere. Până crapă în altă parte...

| danbnz a răspuns (pentru mihai69):

Cred ca se referea la mufa rapida... pe aia nu ai cum sa o "bandajezi".

| Andreeush a răspuns:

Cheamă un instalator.

| adryang78 a răspuns:

Curăță bine țeava, degreseaz-o și pune poxilina. Să fie complet uscată când faci asta. Ar trebui să țină.

| miriciavoivod explică (pentru adryang78):

Da, mai pus lipici-uri, intotdeauna curat foarte bine si evident uscat
insa nu am mai pus poxilina si de aia am intrebat!

multumesc!