| minel3823978 a întrebat:

Cu ce se poate lua decorativa de pe casa mai repede?

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Un ciocan rotopercutor, cu o dalta lata la el. Asa am dat eu calciu intr-o camera in citeva ore (vreo 3-4) dupa ce mai bine de 2 saptamini m-am chinuit la doua holuri si o sufragerie mare cu o toporisca care s-a si rupt acolosad. Acum, depinde si suportul pe care a fost pusa decorativa. La mine a fost beton si nu a fost nici o problema, insa daca tencuiala e moale, poti sa ai surprize incit sa ia dalta si din tencuiala, si nu e bine.

| Oviiyy a răspuns:

Nu trebuie data jos tencuiala decorativa, se poate schimba culoare doar vopsind-o cu alta culoare daca asta este problema, daca se face izolatie merge si peste este mult mai ieftin.

| bsterea a răspuns:

Buna seara.
Sper ca raspunsul meu sa va satisfaca dorinta de a distruge timp, maopera si materiale investite in trecut.
Deci, fiind vorba despre un strat de finisaj, aveti de-a face cu un material extrem de rezistent aveti doua posibilitati:
1. sa decopertati de pe casa tencuiala decorativa cu plasa de fibra de armare cu tot (daca a fost folosita). In aceasta sitiatie aveti:
a. decopertarea fibrei de sticla inclusiv cu stratul de acoperire si armare al sistemului termoizolant;
b. razuirea tencuielii decorative cu un spaclu specific geamgiilor pe care-l gasiti la hornbach la 6, 85 lei
2. Acoperirea vechii tencuieli decorative cu un strat de amorsare (este al meu secret) dupa care se va aplica o noua decorativa.
Stimate domn, in reparatii va trebui sa urmariti OPTIMUL. Acel calcul material+manopera care va costa mai putin. Personal, va recomand acoperirea stratului vechi cu un liant (pe care-l stiu eu) profesional, aplicarea noului strat decorativ.
Trebuie sa fiti constient ce tencuiala decorativa este un material deosebit de rezistent si este de preferat sa-l transformati in strat suport pentru noua decorativa.
Daca doriti mai multe detalii in baza unor noi informatii, va stau la dispozitie la 0748704725 si la 0729720825,
Cu consideratie,
Bogdan Sterea

| DezsoDon a răspuns (pentru bsterea):

Buna ziua, decojeste tencuiala decorativa la unele locuri dar in rest e ok, as vrea sa razuiesc sau decopertat tot tencuiala decorativa dar sa nu ating de adeziv si plasa, pentru ca o sa dau din nou cu tencuiala decorativa, intrebarea cu ce o pot decopertat?

| Popovici_Denis_1975 a răspuns:

Peste decorativa veche, se dau doua straturi de adeziv de polistiren, pentru a se umple spatiile decorativei si a forma un perete drept, dupa care se amorseaza si se da noua decorativa. Nu dati jos decorativa veche, este rezistenta si formeaza stratul suport. bafta!