| anonim_4396 a întrebat:

O sabie decorativa poate fi ascutita?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Poate fi dar nu este din acelasi material de calitate ca una conceputa pentru a fi ascutita de acolo si diferentele mari de pret intre ele. Dau un exemplu sa zicem ca o sabie decorativa costa 200-300-500 de lei si una de samurai din otel nu stiu de care special costa si 7000 de lei, ei bine de unde e diferenta asta? din calitatea materialului folosit. La aia decorativa o sa ramai mai mult ca sigur cu suportul in mana daca lovesti un material dur pe cand pe cea orginal realizata poti lovi in orice ca nu crapa, nu se strica nimic
Nu uita ca este interzis sa detii sabii fie ele decorative daca ai ascutit-o este arma alba si ilegal... sper ca nu ai ganduri ca multi jucand-le hormonii se cred zmei cand au o sabie in mana crezand ca asta le da super-puteri dupa aceea plang pe la Parchet

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Simpatic):

Armele albe sunt ilegale numai in anumite locuri cum ar fi intalnirile publice sau transportul in comun si sunt definite destul de exact, in rest, acasa am o baioneta pe care am luat-o de la magazin si un briceag, care e definit ca arma alba pentru ca e mare si odata deschis devine foarte rigid si pe care l-am luat de la eMAG
cat despre sabii:
https://www.military-shop.ro/catalog/sabii-70
https://www.emag.ro/search/cutite-bricege/sabie/c?ref=search_category_1
crezi ca astia ar vinde daca ar fi ilegal?!?

| Simpatic a răspuns (pentru Zuzu1991):

E corect ce spui cu locurile publice, dar nu tot ceea ce se poate vinde e si legal, sa iti dau un exemplu se vind legal arme de airsoft si tu mergi pe strada cu un pistol de asta si te intalnesti cu politia, ce patesti? dar cel care ti-a vandut pistolul airsoft este un vanzator legal!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Simpatic):

Pe strada ai voie cu arme albe
pistoalele airsoft au alta incadrare decat armele albe

si am spus intalniri publice, nu locuri publice, not same sheet

| Simpatic a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ai spus o prostie inceteaza sa mai spui astfel de lucruri ca pe strada ai voie cu arme albe, tu te auzi ce spui? adica mergi pe strada cu o maceta e voie? Nu vreau sa ma cert cu tine ca imi esti simpatic dar numai aberati fratilor ca incep sa ma enervez si imi iau ban.
nenea garcea nu stie ca pistolul airsoft nu face rau asa tare de aceea el asimileaza si pistolul airsoft tot cu arma alba si te ia si te amendeaza sau mai rau iti face dosar penal daca e prost ca iq-ul lui garcea.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Simpatic):

"adica mergi pe strada cu o maceta e voie"
scuze, ai dreptate, e vorba de purtat, si cu toate ca Ioneldelasal a postat legea de vreo 3 ori si nu se sepecifica lungimea maxima a lamei cu care poti sa iesi pe strada, pun pariu si eu, ca, daca te vad, politistii fac urticarie si ajungi la "audieri" de nu te vezi

deci, da, ai dreptate

totusi, cand comand ceva nu vreau sa platesc in avans, de pe card, m-am fript de cateva ori :(( (livrare si produse in bataie de joc, ca doar deja ai platit, si vedem noi dupa aia cu rambursul)
asa ca prefer sa ma duc sa imi iau o parte din banii de salariu din bancomat, si imi iau briceagul dupa mine, nu la vedere, dar il am la mine, iar asta nu e ilegal, de asta sunt sigur (nu merg cu autobuzul ci pe jos), nu de alta, dar prefer sa ajung la audieri, decat sa mor de foame o luna X(

Gibbs Rule 9: Never go anywhere without a knife.
https://www.cheatsheet.com/entertainment/ncis-gibbs-rules.html/
:D

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Simpatic):

PS m-a "bantuit" putin intrebarea asta, ai dreptate absolut, ABSOLUTA, legea armelor albe e PUR comuista, cand NU EXISTAU sabii la vanzare si cutiele nu depaseau 20 cm, poate, POATE 30cm

deci definitia "legala" a unei arme albe e gresita cu spume, cu ultimile spume

ce pot sa zic, mve cu respect la politicieni care sunt mai lenesi decat mine, iar eu sunt o statuie UNIVERSALA a lenei big grin

15 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Merge sa tai pâinea și parizerul cu eahee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Sau ceapa pentru găluște. laughing

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am mancat niciodată găluște cu ceapa...n-am nimic împotriva cu ceapa în mâncare... dacă tu ai, gata, ai ignore sad

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

"Găluște" se mai spune la sarmale în unele zone...gen la sarmalele de dimensiuni mai mari. big grin

| Ødegaard a răspuns (pentru Catrice):

Https://www.emag.ro/......DV60W9BBM/ Recenziile lor m-au inspirat

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma gândeam la supa cu găluști laughing
Cam pe aici se fac "găluști"...dar dacă nu-ți place ceapa, tot ai ignorehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate dar pentru ce? Nu e din materiale bune acea sabie. Poate e inox sau ceva otel de proasta calitate

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Ai "dusmani"?

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

Da! De ce nu