Întrebare recomandată | Daniel26 a întrebat:

Cu ce tip de silicon de etanşare pot etanşa niste ferestre din lemn la o casa veche, la ţară? Sunt mai multe feluri de silicon universal de exterior, dar nu stiu de care sa aleg. Sau daca exista altceva cu care pot etanşa ferestrele, ce anume ar fi? Iarna intra frigur sau se simte vantul, de aceea intreb.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Degeaba pui silicon pe lemn la ferestre, nu va tine mult sau va bloca complet geamurile si nu se vor putea deschide.
Ferestrele de lemn trebuie ajustate de un tamplar, sa pasuiasca.

Se pot monta si niste sipci subtiri de lemn (1x2cm) in jurul ferestrelor, astupand cu ele ne-etansitatile de inchidere dintre aripile ferestrelor si tocuri.
Sipcile se aseaza peste marginile care nu se inchid, culcate si prinse cu niste cuie mici te tocul geamului. Acesta astupare se face roata, din exterior, la fiecare geam, dupa care se vopseste intreaga lemnarie.
Inchiderea va fi mult mai buna.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ții neapărat să folosești silicon recomand gama de silicoane produse de Bison. Restul sunt glume proaste.
Sunt și alte metode de a etanșeiza o fereastră. Vezi recomandările userului Bulă.

| Crackman a răspuns:

AI silicon special pentru constructie ( lemn, fier si asa mai departe ) eu unu am fost multumit pentru metal dar la lemn sigur este mai usor