| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de igrasie din baie!?
Am inteles ca exista un spray solutie.
Vreau raspunsuri doar de la cei ce au scapat deja.
Sunt satul de oameni care vorbesc doar asa ca sa se afle in treaba! Multumesc!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt sprayuri cu clor sau clor lichid la sticle, unde pui pe gresie, lasi 30 min sa actioneze si apoi speli cu multa apa.

Atentie! Se foloseste manusi, ochelari de protectie si masca la nas si gura, cand se foloseste clorul lichid.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am folosit si eu acel spray cu clor, cica solutie antimucegai
Dispare cam dupa 5 minute de la aplicare,
Dar dupa 2 3 saptamani apare iar in acelasi loc.
Cred ca doar decoloreaza mucegaiul

Daca sterg si cu servetel umed acolo unde era mucegaiul, apare mai greu
Dar intotdeauna a revenit, in aceleasi zone.
Am dat si cu lavabila cu ioni de argint, degeaba.
Deci nu pot sa zic ca am castigat lupta cu igrasia. Doar pe termen scurt

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca reapare mucegaiul, fiindca solutia nu poate indeparta cauza care genereaza mucegaiul, cauza trebuie tu sa o indepartezi tu, cu un nou strat de chit pus intre rosturi sau cu ventilatie buna, dupa fiecare baie, ca sa nu se mai faca condens, igrasie si mucegai. Iar pentru acest lucru ai nevoie sa instalezi in baie un ventilator care se tine in priza pana aburul dispare si in restul timpului, sa existe un calorifer acolo, care sa tina peretii calduti.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mucegaiul apare ( ca orice fiinta vie ) datorita faptului ca inca exista spori, nu a fost indepartat complet.
Clorul ala ar trebui sa ucida tot ce e viu pe acolo, de asta ma mir ca apare din nou.
Mucegaiul nu apare, nu e cauzat doar din aburi + pereti umezi ( altfel darwin s-ar cruci)
Am geam la baie, e deschis tot timpul dupa dus
Mie imi apare culmea chiar deasupra geamului, doar pe lavabila.

Daca mucegaiul vine de afara sau din alte camere, nu o sa scape niciodata complet de el. Poate fi purtat chiar de oameni
Niste filtre de aer poate sa ajute.

| Violleta2022 a răspuns:

@fionel
Nu am despicat aici firul in 4, ce este mucegaiul, doar de ce apare si cum se poate elimina ca nu are rost.

Geamul ala tinut iarna deschis, nu face decat sa intretina o temperatura f rece in baie, iar cand dai drumul la apa calda in casa, se face condens pe pereti si ciuperca de mucegai infloreste.

Baia trebuie incalzita tot timpul ca peretii sa fie uscati si evident folosit ventilator, ca sa elimine aburii.

| relian a răspuns:

Cind o sa ai acolo o temp la care vaporii de apa sa nu condenseze pe pereti,tavan etc.
Cit timp vei avea condens, poti sa dai si cu aghiazma de la biserica, ba si cu tamaie ca tot no sa treaca laughing
Igrasia este fizica, plus microbiologie laughing daca intelegi cum sta treaba, stii duopa sa si rezolvi.

| RxTx a răspuns:

Eu intrebam daca exista o solutie chimica sa merg la chiosc sa cumpar spray-ul si gata sa scap de stres.
Ca eu tot vreau sa dau cu dusul pe perete cu apa fierbinte in fiecare zi
eu tot vreau ca dupa ce fac baie sa deschid geamul
asa ca nu vreau sa imi modific comportamentul
ci vreau doar sa dau cu o otrava foarte puternica care sa omoare orice mucegai orice spor
poate ca eixista deja solutii la care nici macar nu ne-am gandit
de exemplu sare de lamaie sau soda caucstica sau lucruri din astea care ne inconjoara in viata cu zi cu zi
o fi ceva sa nu ii convina acelui spor de mucegai si sa vrea sa moara ca nu ii place lumina UV de exemplu

| KR0N5TADT a răspuns:

Scapi de igrasie doar montând un ventilator. Îți va scoate aerul umed foarte repede. Geamul deschis nu este suficient fiindcă are doar efect de convecție naturală, înceată.

| Leo_Leo_1979 a răspuns:

Daca este doar la suprafata atunci trebuie foarte bine spalat, eventual cu clor, lasat sa se usuce, aplicat o solutie antimucegai si s-ar rezolva. Daca insa ingrasia a patruns in profunzime, trebuie indepartat tot stratul afectat si apoi se repeta opreratia de spalat cu clor si solutii antimucegai. Trebuie vazut exact si care ar fi sursa umezelii sau poate nu se aeriseste corespunzator. Indicat ar fi ca dupa aceasta sa folositi o tencuiala antiigrasie. Am folosit antiigrasie MAI Adeplast si nu mai am probleme. Se aplica in straturi subtiri succesive https://mathaus.ro/......0010702211 Cereti sfatul unui meserias, poate aveti nevoie si de hidroizolatie. Ce am folosit eu si recomand este Sikalastic-152, se poate folosi in toata baia, podea, pereti si apoi se placheaza.

| OlaruMadalin a răspuns:

O solutie pentru combaterea igrasiei poate fi montarea unor panouri din licheni stabilizati.

Acestia nu vor rezolva in totalitate problema dar cu siguranta vor ajuta semnificativ la reducerea umiditatii din baie datorita proprietatilor pe care acestia le au.

Toate beneficiile acestora le regasiti in linkul de mai jos
https://ecodesign.ro/licheni-stabilizati-avantaje