| Aditza765 a întrebat:

Cum se pune folia de aluminiu pe geam? Dau funda celor care imi raspunde

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Eu umezesc geamul cu solutie de spalat geamuri si apoi aplic folia de aluminiu prin presare si rezista pana in toamna.
O zi frumoasa sa aihappy

| RAY a răspuns (pentru caramela):

Reduce cu mult caldura?

| RAY a răspuns (pentru caramela):

Aplici folia direct pe geam dupa ce ai dat cu solutie de aia?

| RAY a răspuns (pentru caramela):

Cum se numeste solutia?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RAY):

Normal ca reduce caldura pentru ca nu mai ai efect de sera dar ramai pe intuneric. E f simplu - pune intr-o stcla cu pompa de spalat geamuri f putin sapun lichid, dai pe geam cu pompa f putin pe geam, cand pui folia si o netezesti de bule spre margini iese surplusul de lichid. Dai pe folie cu ce ai de la o rigla la o lama de sters geamuri, bland ca folia e gingasa.

| RAY a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am auzit ca trebuie sa o pui pe partea exterioara e adevarat?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca are importanta. pune unde vrei, opreste razele solare ce mare branza face? E drept ca daca poti pune pe afara reflecta mai bine in ext.

| caramela a răspuns (pentru RAY):

Da, reduce foarte mult!
Testat de mine!
Am pulverizat apa pe geam, apoi am lipit folia...
O seara buna happy

| caramela a răspuns (pentru RAY):

Daca nu ai solutie pentru geam, foloseste cu incredere apa!

| relian a răspuns:

Vorbesti de folie de aluminiu sau de folie de plastic de culoare inchisa care se folosesc special pentru a evita cit de cit radiatia solara? Daca te referi la acea folie TINT cum i se mai spune in engleza, care se pune si la masini, aia se pune cu apa.Ai nevoie de un spray cu apa si apa cu sapun, sapun lichid facut cu apa.Se spreiaza cu acel sapun fin pe geam si se curata,apoi se da cu apa tot din spray, se da si pe folie si se aplica folia pe geam, iar cu o spatula de plastic se elimina toate bulele si apa in exes. Daca e vorba de aluminiu nu stiu, cel putin nu am vazut pe unde sint eu sa se foloseasca asa ceva pentru ca e ca si cum nu ai mai avea fereastra, nu mai intra lumina in casa.

| DricA a răspuns:

De ce sa te chinui cu folie de aluminiu cand poti cumpara o folie de geam speciala pentru asa ceva :)) gasesti pe folina.ro folie geam protectie solara. iti las link sa-ti fac treaba mai usoara https://www. folina.ro/folie-geam/folie-protectie-solara

| LadyBarbie a răspuns:

Te referi la folia de aluminiu pusa pentru umbra? O poti prinde cu scotch pe rama geamului, sau cu banda adeziva.