| anonim_4396 a întrebat:

Daca am scapat telefonul in put si am scos telefonul dar bateria a ramas si e imposibil de scos, poate afecta in vreun fel apa?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, poate afecta apa dar numai dupa distrugerea invelisului extern al acumulatorului ---bateriile de litiu ion contin metale grele precum cobalt, nichel, cupru, fier.

| mihai69 a răspuns:

Da, după ce se va coroda învelișul, vor intra în apă substanțe nocive. Ai încercat să o „pescuiești" cu un magnet foarte puternic? (fă eventual probă cu o baterie identică, de la alt telefon).

| SimoonaD a răspuns:

Cel mai probabil, nu mai merge big grin in 99% din cazuri, telefoanele nu mai merg.

| NoNameo a răspuns (pentru SimoonaD):

Nu conteaza telefonul sau bateria ca iau altul, important e sa nu polueze apa si asta ma intereseaza daca pateste ceva