| vladeusebiu a întrebat:

De ce se aude uneori un clinchet de apa la calorifer? cred ca atunci cand porneste centrala se aude, De ce?

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Ia uita-te la ceas, cate e presiunea apei? Trebuiesc chemate un instalator, sa desfaca robinetul de jos ca sa goleasca toata apa sau partial si apoi sa se inchida robinetul si sa dea drumul la apa sa se umple bine si sa porneasca pompa de presiune si sa circule apa calda printre calorifere! Vezi ca nu mai face clinchet si la acul ceasului presiunii apei sa revina la normal!

| Pardelian a răspuns:

Probabil nu a fost aerisit de mult este aer in in el si asta iti permite sa auzi zgomotul miscarii apei in interior

| LuizaMaria11 a răspuns:

Pai in continutul unui calorifer se afla ulei, acel ulei cand se incalzeste incepe sa-si faca curenti in el si atunci se formeaza niste sunete usoare auditive. Fundita?

| KodrutZ a răspuns (pentru LuizaMaria11):

Ai mai dat pe la scoala in ultima vreme, curenti in ulei si "sunete usoare auditive"?
@Vlad: Cam ce zice Pardelian, plus ca se aude cind porneste pompa centralei.

| Peridava a răspuns (pentru LuizaMaria11):

Caloriferele nu au ulei in ele.