| Atudose a întrebat:

De ceva timp, la mine la tara a venit un dihor(sau mai multithinking) Si vine aproape in fiecare noapte.pe la mai multe case. Gainile sunt urcate sus dar nu sunt inchise.si cu toate astea a luat cateva. Si porumbeii sunt sus, sunt inchisi cu ceva din lemn. Oare o fi vreun jder? Ce stiti despre dihori? Se catara in pomi sau in sus la porumbei? Cum pot sa scap de ei?

Răspuns Câştigător
| simf a răspuns:

Dihorul nu ia gainile dupa cate stiu eu, fiind de talie mica poate sa ia doar pui. dar ucide gainile (se vad urmele la carotida, acolo ataca) si nu lasa pasare vie in curte, face macel. numai cotetul inchis seara e eficient contra dihorului, pana si cainii pot fi pacaliti (dihorul e destept si se apropie doar cand vantul bate dinspre caine spre el). vulpea revine si ia gaini si poate sa le "culeaga" si de pe stinghiile unde stau ele.

4 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Caine nu aveti? Unul care sa nu aiba "boala" pe gaini? Eu stau la curte, am gaini, am si caini care s-au obisnuit cu gainile si nu sar la ele si nu am probleme cu jderii sau dihorii pentru ca dulaii sunt foarte vigilenti cu tot ce este strain de curte. Dulai, vorba vine, ca sunt caini de talie medie, mai degraba mici. Noaptea ii las liberi in curtea de gaini si sunt cei mai buni paznici : nu ataca gainile, nu le mananca ouale si nici dihorii sau jderii nu mai au acces in curte. In plus, nici sobolani nu am mai vazut de vreo cativa ani.

| AndreYutzUU a răspuns:

Dihori sunt la fel ca sobolanii, dar sunt albi si arata ca o veverita
iar jderul este cu totul altceva, nu au cum sa vina jderi la tine

| crisu2012 a răspuns:

Din nefericire in cazul in care e dihor cainii nu-l intimideaza, orice rasa ar fi cainele.De asemea daca este furios ataca si omul.AA, era sa uit, are sub coada doua glande care secreta un, miros urat.Succes!

| Atudose explică:

Rod cumva lemnul? Am nevoie de raspuns urgent.