| Theseus a întrebat:

Deci, din cauza la detergent unele haine "s-au patat" asa de o "albeala" ciudata mai ales cele negre(foloseam bonux) si nu stiu cum sa fac sa scot "stersaturile" acelea albe de pe ele sau macar sa previn.Se intampla asta din cauza materialului, detergentului sau temperaturii apei(le spal la 30-50°)? Am stricat destule haine pana acum si m-am decis sa intreb pe TPU poate stie cineva ce e de facut.
Ar trebui sa le las in clor sau pur si simplu in apa rece sau cu o anumita solutie sa le scot sau e ireversibil?
P.S. Detergentul "DERO" face asemenea pete sau s-a intamplat doar la "Bonux"?

Răspuns Câştigător
| Mikel26 a răspuns:

Din cauza calitatii detergentului au aparut acele urme albe pe haine. Te sfatuiesc sa folosesti Ariel pentru rufe albe, si ariel pentru rufe colorate...fiecare la categoria sa. Iar ca Lenor sau Cocolino ce folosesti la fel cumpara pentru rufe inchise, si rufe albe. Tine intotdeauna cont de eticheta materialului. Bafta!

3 răspunsuri:
| LaChatte a răspuns:

Frate, schimba detergentul! -_- facem numai minuni prin masina de spalat!

| Alexandr a răspuns:

Este din cauza detergentului!

| AriaxD001 a răspuns:

Pai si eu folosesc Bonux si nu mi s-a intamplat. Baii "nebunule" ( laughing ) Nu s-au "patat" s-au decolorat. Mi s-a intamplat la fel. Uita-te mai bine pe punga cu detergent poate scrie "pentru rufele albe" daca nu, schimba detergentul. Sper ca te-am ajutat!