| smoothcriminal a întrebat:

Dintr-un perete de rigips se aude uneori un sunet ciudat care se repeta dupa cateva secunde. Prin perete trec doar cabluri pentru becuri. Cand apas uneori in el se aude acest zgomot dar doar uneori si doar cand apas. Se mai aude si uneori dupa ce deschid usa daca a stat inchisa cam 30 de minute.
Sunetele au aparut la cateva luni dupa ce am cumparat apartamentul. Aveti idee de la ce s-ar putea auzi?

16 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Uu fantomelaughing
Am glumit.cine stie poate asa "scartaie" peretele, daca spui ca pe acolo sunt doar cabluri soareci nu cred ca ar incapea pe acolo, ma gandeam la asta pentru ca si la mine ma bucatarie se aud cum circula soarecii pe sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai un cadavru in perete:-b
fantome:-b
[stiu ca nu ar mai trebui sa citesc carti horror...]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te speria degeaba! Nu ai fantome nu ai nimic, se mai întâmplă acest lucru, dar nu tot timpul. Acest lucru se întâmplă datorita variaților de temperatura. Acel rigips este prins de un sistem din tabla. Acea tabla la variații de temperatura se dilata sau contracta, de aceea uneori auzi acele zgomote ciudate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ati descrie structura peretelui, cum sint pozate cablurile electrice, ce fel de cabluri, ce tubulatura si daca are legatura cu folosirea luminii sau a prizelor poate am putea sa ne facem o idee.
Problema poate fi simpla sau grava, extrem de grava daca are legatura cu folosirea instalatiei electrice.
Reveniti si va explic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit si recitit. N-am reusit sa extrag esentialul. Pare mai mult o problema mecanica. Ceva nefixat la structura sau un surub uitat in structura? Asta se poate verifica simplu. Faceti liniste in casa si dati cu pumnul in diferite locuri si vedeti daca zdrangane ceva...
Initial ma gindeam sa nu fie de la incalzirea firelor electrice subdimensionate.
Am recitit :"Se mai aude si uneori dupa ce deschid usa daca a stat inchisa cam 30 de minute " ...Asta se traduce asa : daca usa camerei este inchisa, geamul inchis, usa se deschide mai greu deoarece nu exista pierderi de aer si se face presiune. Presiunea apasa in rigips, posibil sunete de la structura metalica.
Daca aveti si acest fenomen de deschidre grea a usii din cauza presiunii ( cu geamul inchis ) posibil sa se fi miscat ceva la structura, mai ales daca este facuta la norma si nu ca la carte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fantome

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

noi am cumparat un aparat pe nume pest reject si este sau un sobolan sau un soarece

| Monique_3125 a răspuns:

Buna!
Cred ca te bantuie fantomele...hee heeGlumescbig grin
nu stiu, intreaba fostul proprietar daca s`a intamplat ceva inainte sa cumperi tu apartamentul...happySa ne spui ce afli!

| hrdcore a răspuns:

Si la mine cartie parchetul uneori cand stau in pat dar nu imi fac griji si daca ar fi o fantoma eu o las in pace si ea pe kine la fel

| ChristianAthletikتايلور a răspuns:

Sigur e\ste un soarece sau orice alt ceva in perete nu te speria degeaba. Ignora

| ChristianAthletikتايلور a răspuns:

Sau poate sa fie un cuib de furnici ca eu am patit in vechea casa.

| ady_2621 a răspuns:

Banuiesc ca e un car care mananca lemnul din spatele peretelui de rigips.Carii sunt niste gandaci mici rozatori, un fel de termite. De obicei roade cand e liniste sau cand incearca sa fuga. Deci ai o problema cu insectele

| smoothcriminal explică:

Nu cred ca e de la temperatura pentru ca se aude oricand, nu stiu daca si noaptea pentru ca dorm. Parca s-ar auzi mai mult cand am calculatorul pornit si ascult muzica dar nu sunt sigur. Cand se auzea odata am intrerupt curentul dar tot se auzea. Iarna nu se auzea cand erau diferente mari de temperatura, se aude de pe la sfarsitul iernii. Ma gandesc ca poate nu e fixat bine pentru ca uneori se aude ceva dar foarte slab cand apas in el sau deschid usa. Am chemat un inginer de la firma care a construit blocul dar mi-a zis ca nu e nicio explicatie logica si a zis ca nu sparge peretele doar pentru asta. Sunetul pare foarte mecanic si este mereu la fel. Ma enerveaza la culmea cand pe neasteptate se aude si uneori nu se opreste nici dupa 30 de minute. Sunetul se aude din partea spre sufragerie, din partea cealalta a peretului daca am usa inchisa nu se simte nimic. Firele pentru becuri sunt pe partea spre sufragerie din care se aude zgomotul.

| Optzecisiopt_Alexandra_1988 a răspuns:

Sistemul de încălzire al blocului sunt mai mult ca sigura ca e... Gen dacă umblă cineva la subsol la ţevi se aude până la etaju 4. Și la mine se aud scârţâieturi în perete sub rigips și sltceva nu poate fii. Și eu m-am speriat din diferite motive

| Optzecisiopt_Alexandra_1988 a răspuns:

M-au invadat și niște gândaci și ăia scot sunete scârboase tare de zici că te vânează. E grea viaţa la bloc

| Raluca_Marina_1986 a răspuns:

Si la. mine la fel se aude foarte tare tot am avut gandaci marii...ce e de facut dau cu solutie dar sa numai apara?