| CostelCoca1999 a întrebat:

Frigiderul meu ingheata perfect la congelator, dar zona de frigider nu raceste, raceste doar sus putin dar jos nu. Sper sa ma fi inteles. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pune un termometru înăuntru, lasă-l 30 de minute, verifică temperatura, dacă este mica reglează temperatura din potențiometru sau din butoane pe poziție mai mare, adică în loc de 3 pune 4. Pune iar termometru și lasă 30 de minute, dacă încă nu sunt 3 grade, repetă operația până sunt 3 grade.

| DjSannan a răspuns:

Exista cateva posibile cauze pentru care zona de frigider poate ingheta, dar nu raceste suficient:

Furtunul de evacuare a aerului cald poate fi blocat sau poate fi necesara curatarea sa. Furtunul de evacuare a aerului cald se afla in spatele frigiderului si permite aerului cald sa iasa din frigider, permitand racirea. Daca furtunul este blocat, aerul cald nu poate iesi si frigiderul nu se poate raci suficient.

Ventilatorul de frigider poate fi defect sau poate fi necesara curatarea sa. Ventilatorul de frigider ajuta la circularea aerului in interiorul frigiderului, asigurand o racire uniforma. Daca ventilatorul nu functioneaza corect, aerul cald poate ramane blocat in anumite zone ale frigiderului, cauzand inghetarea in unele zone, dar nu racirea in altele.

Thermostatul poate fi setat la o temperatura prea mica. Daca thermostatul este setat la o temperatura prea mica, frigiderul va incerca sa se raceasca mai mult decat este necesar, ceea ce poate duce la inghetarea in congelator, dar nu la racirea suficienta a frigiderului.

Furtunul de evacuare a aerului cald poate fi deteriorat sau poate fi necesara inlocuirea sa. Daca furtunul este deteriorat, aerul cald poate ramane blocat in frigider, cauzand inghetarea in congelator, dar nu racirea suficienta a frigiderului.

Recomand sa verifici aceste cauze posibile si sa incerci sa le rezolvi pentru a rezolva problema frigiderului tau. Daca aceste solutii nu rezolva problema, recomand sa consulti un tehnician calificat pentru a face o diagnosticare mai detaliata a problemelor frigiderului tau

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Dacã nici dat la maxim nu rãcește, probabil cã ori garnitura ușii este uzatã si nu se mai închide etanș, ori mai trebuie adãugat freon în instalație. Dar pot fi și alte cauze, cel mai bine întrebi pe arii dedicate electrocasnicelor/frigiderelor și dai detalii mai multe : modelul, vechimea, decat timp nu mai merge ok sau dacã a funcționat ok de cand îl ai, etc.

| IarsiIar a răspuns:

Frigiderul nu e congelator. Nu trebuie sa fie gheata si acolo.
Apoi, zona de jos este pentru legume. Unde trebuie sa fie racoare dar nu ger.
Fa cum a spus Frank. Verifica cu un termometru si vezi ce temperatura ai. Poate doar ti se pare ca nu raceste.