| Oanarry a întrebat:

Hellouuu TPU! O mica intrebare... Imi renovez casa, si sunt in dilema. In dormitor ce sa pun veioze sau aplice?

Răspuns Câştigător
| Urzi23 a răspuns:

Difera de utilitatea lor, veioze daca vrei lumina locala, aplice pentru chestie de ambient.Eu as lasa clasica lustra cu lumina indirecta becurile indreptate spre tavan.Asa faci santuri prin pereti si cine stie ce gioarse de spoturi mai pui si se ard de te lehametesti La lumina veiozei poti citi lejer o carte deoarece foloseti iluminatul local.

| Oanarry explică (pentru Urzi23):

Mda...lustra oricum o lasam... dar vroiam sa pun si lumina,, extra" ca sa zic asa, pentru citit in special! Multumesc de sfat. Si da, ai dreptate cu spoturilehappy

8 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Lustra

| Urzi23 a răspuns:

Ai mare grija pe cine bagi in casa sa umble la electrica ca sunt multi cioclasi, conductorii la circuitul de lumina sunt din Al sa te Fereasca Bunul Dumnezeu sa ii rupa ca te nenorocesc, deoarece nu se mai pot inlocui sunt pe intenc (bagati in tencuiala) Daca tot renoveaza casa ar trebui si instalatia electrica refacuta ma refer la circuitele de priza si pus un tablou modern. Daca erai din Buc aveam un electrician adevarat si te puteam ajuta. Preturile erau cu fooarte mult bun simt Este pacat daca faci mizerie in casa sa nu tragi si niste circuite de priza pe Cu in special la calculator sa vina un circuit cu impamintare si sa ai 3-4 prize numai pentru el. Sunt multe probleme, sa nu ii lasi sa umble la lumina ca dai de necaz.
Bafta

| Oanarry explică (pentru Urzi23):

Pai sunt din Bucuresti si am electrician happy. Casa e renovata destul de recent, sa zic de vreo 4 ani, deci instalatia electrica nu o refac insa mai trag cateva prizehappy pentru ca am dormitoare foarte mari, cu o singura prizasad

| Urzi23 a răspuns (pentru Oanarry):

Pai nu este bine, trebuiesc circuite separate pentru MSA (mas de sp aut) etc etc si pus un tablou modern cu sig bipolare si ideal ar fi cu disj dif (salva vita il numesc italienii) Trebuiesc trase circuite noi. Circuitele pe care le ai tu sunt din Al=aluminiu de 2, 5 mmp deci,,,,, ai cam ioc impamintare in sufragerie si in dormitoare si o sa te dea cu fundul de pamint.Nu tot ce zboara este comestibil si sunt satul citi electricieni pariti am intilnit.Nu aplica metoda low cost si nici sa ia prize din circuitul de lumina ca ai dat de belea si nu glumesc
Bafta

| smart01 a răspuns:

Salut,
Pentru citit, eu zic ca varianta cea mai sigura este sa iti iei o veioza, mai ales ca pe aceea o poti muta prin camera oriunde ai nevoie. Si cand te-ai plictsit de ea, pur si simplu o inlocuiesti. Si daca vrei lumina de calitate pentru citit, ca sa nu iti strici ochii, becurile cu LED sunt foarte bune, pentru ca ofera o lumina puternica. Daca alegi becuri cu lumina rece, acea lumina este foarte asemanatoare cu lumina naturala. http://lightsmart.ro/becuri-led

| LouLi a răspuns:

Veioze. E mai placut