| Ema3 a întrebat:

Hey TPU! Nu stiu ce sa fac, voi ve ziceti? In cam 6 luni ma voi muta si nu stiu ce sa fac. sa stau cu chirie sau sa fac un credit? Daca ati putea sa imi spuneti niste pro si contra din partea amandurora ar fi perfect. Apreciez mult!

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce venituri si economii ai.
Cel mai bine ar fi sa poti trai din veniturile lunare, sa platesti o mica chirie si in cca. 10 ani sa economisesti de un apartament /casa.
Astfel nu ar trebui sa platesti comisioane si dobanzi unei banci, in valoarea imobilului cumparat pe rate.

| AdelinaC a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci in viitorul apropiat/indepartat. Daca locatia in care te muti e definitiva, merita sa faci credit, iar in cazul in carr iti permiti sa dai o suma mai mare de bani la rata ti se poate scadea durata creditului. Daca locatia in care te muti e provizorie, atunci e mai bine in chirie

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand chiria pentru inceput, pana vezi daca te poti intretine singur cu o cheltuiala lunara, care iti ia destul de mult din salariu, fiindca un credit bancar iti va lua tot salariul, neramandu-ti bani de mancare si alte facturi de plata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Întrebarea cheie... Ai bani de avans? Ai bani de mobilat și utilat propriul apartament?

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de situatia ta financiara, de stabilitatea locului de munca si daca ai o calificare sau experienta in ceva.
Daca le stapanesti pe cele de mai sus, eu zic sa-ti faci un credit. La final, ramai cu locuinta ta.
Insa daca nu esti destul de sigura pe viitorul tau, iti recomand sa stai in chirie. Daca vor fi momente vreodata sa ramai fara bani, te poti intelege cu proprietarul sa mai amani putin plata. Sau in cel mai rau caz, vei fi evacuata, dar macar nu o sa ai datorii imense la banca.
Banca nu te intelege daca treci prin perioade grele sau nu. La banca trebuie sa platesti la termen pana la sfarsitul perioadei contractuale, altfel, iti vor lua si casa si in cel mai rau caz, o sa ai si datorii la ea.
Un credit la casa iti faci atunci cand ai stabilitate financiara si in prezent si pe viitor. Daca nu ai un sot sau un partener de viata de nadejde, cu atat este mai riscant sa faci credit pentru casa.

| Dragobeta a răspuns:

Te vei muta definitiv? Recomand credit si casa ta indiferent de parerile altora.
Nu depinzi de proprietar. Poate dintr-o data vrea sa vanda, sau da locuinta unui copil, sau... Iar te muti. Ca sa nu mai vorbesc de partea financiara. Uneori rata e mai mica decat chiria. Dar si daca e mai mare, casa ramane a ta. Nu arunci banii sa imbogatesti pe altul. Si daca vreodata din diferite motive vrei sa renunti la locuinta, o vinzi si recuperezi banii. Dar la chirie, raman pierduti.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Poate te ajuta sa stii si asta :

Stand in chirie mai multi ani, e mai avantajos sa faci creditul si sa-ti iei tu o locuinta deoarece :

Platind chirie 10 ani sa presupunem ca dai 1. 000lei pe luna.
Daca faci credit, rata lunara ar fi de 1.200 lei.

Diferenta e ca la final platind suma asta de bani, cu credit te alegi cu o locuinta a ta.

| Cavaler001 a răspuns:

Buna,
De ce te vei mutahappy?
Unii specialisti financiari spun ca mai bine stai cu chirie si astfel ai libertatea sa te muti unde vrei tu (mai aproape de interesele tale). Altii care au stat cu chirie s-au saturat sa fie dati afara de proprietar, dupa ce au investit in acea locatie si au facut planuri pe termen lung.
Daca rata creditului este cat chiria poate mai bine faci un credit.
Depinde si de intentiile tale viitoare pe plan familial / profesional.
Ai incredere in tine si fa tu o lista cu avantaje si dezavantaje ca tu stii cel mai bine ce vreiwinking

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Cavaler001):

Eu nu prea inteleg asta cu ''Altii care au stat cu chirie s-au saturat sa fie dati afara de proprietar, dupa ce au investit in acea locatie si au facut planuri pe termen lung'' pai ce ai investit tu?
1. ai platit chiria, nu apartamentu
2. daca ai cumparat chestii prin casa nu ti le poata lua nimeni.ti le poti lua unde te duci

| Cavaler001 a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Unii sunt de acord sa investeasca in ap. si sa scada din chirie.
Normal ar fi sa existe un "preaviz" de 30 zile macar sa-si poata gasi alta chirie cel pe care-l evacueaza happy
E mai greu sa te muti cu patul dupa tine (nu esti la hotel doar cu un trollerhappy

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Cavaler001):

De ce ai face asa ceva?winking De cat sa dau 4000 de lei au cat o fi un pat calumea, nu mai bine ma mut direct undeva si incep sa platesc rata la apartamentu ala?

| Cavaler001 a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Ai facut asta vreodatahappy? Vei vedea ce cheltuieli sunt si nu te vei uita la inceput la un pat de 4000 lei happy

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Cavaler001):

Pai da, da cu ce ma ajuta? De ce sa stau sa investesc in casa altuia? Ca doar n-oi vrea sa stai toata viata la mana unuia care te poate da oricand afara.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Practica in cazul acesta nu se pupa cu teoria. In teorie, da. Iti poti lua mobila cu tine cand pleci in alta chirie. Insa de obicei cand te muti in alta chirie, vor fi situatii in care mobila va pati urmatoarele: Se va strica de la mutatul dintre locatii si nu va avea loc in noua locatie si trebuie aruncata sau vanduta pe bani putini. Plus ca trebuie sa bagi bani in locatii oricum. De fiecare data cand pleci, trebuie sa dai o mana de var daca peretii sunt murdariti de tine si asta costa bani. Costa bani sa faci instalatiile din interior daca prinzi chirii nasoale... De multe ori nici nu prea ai timp sa iti alegi chiria "ideala" pentru ca esti presat de timpul in care trebuie sa evacuezi si sa iti cauti chirie in cazul in care proprietarul te da afara. Nici nu mai zic ca trebuie sa platesti un sofer de dupa sa care toata mobila de la vechea locatie la cea noua. De fiecare data cand te muti, costa bani. Nu e asa de simplu pe cum crezi.