| BuGsstormbunny a întrebat:

La 10-12-13 grade încep pomii sa înflorească? Mugurii pentru frunze sunt afectați de frig?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu conteaza daca is afectati sau nu in ce priveste frunzele,daca is afectati cand o sa fie cald dau alte frunze.
La flori in schimb daca infloresc si vine inghet vor cadea,pomu nu va mai inflori inca odata,anul respectiv nu mai face fructe.
; a ce temperaturi infloresc pomii? Depinde de po,depinde de fiecare specie,sunt unia care cer temperaturi mai mici,altii mai ridicate.

Samburoasele,cele care au sambure infloresc primele,migdale, cais, corcodus, prun, cele cu seminte, mar par gutui infloresc ceva mai tarziu.
Deci caisu infloreste sau incepe undeva de la plus 5 grade, dar temperaturile alea sa fie zilnic sau peste 10 grade in general.
Noaptea o sa fie mai rece dar nu conteaza, ce este rau sa nu apar ingheturi, adica sub zero grade, desi pomii au o oarecare rezistenta la ger cum ar fi caisul, poate rezista si la minus 5 grade,dar o singura zi,la stiu si eu zero grade o sa fie ok mai multe zile.
Dar sa nu fie probleme sa se piarda flori, este bine ca temp sa nu scada sau sa fie zero grade.
Pentru mar, par, gutui, nu prea sunt pericole, acestea inflorind mai tarziu

| BuGsstormbunny explică (pentru relian):

Mulțumesc mult. Și mugurii de frunze vor mai da sau nu daca îngheață?

| relian a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Frunze apar oricand in timpul anului, deci daca ingheata, da altii, pom fara frunze no sa vezi, aia ar inseamna ca este mort.Se intampla si vara, un atac masiv a unei boli, sau daunator, cad toate frunzele, in o saptamana apar altele.De regula se intampla la piersic chestia asta, deci un pom nu poate sta fara frunze ca ar muri, el prin frunze isi face ce are nevoie.

| Georgian22 a răspuns:

Sunt afectați, dar in general sunt adaptați cu schimabri de temp