| Tacalau_Ovidiu_ a întrebat:

Să trăiți am o centrală pe peleți Ferroli și am două pompe de recirculare a apei care marg in continua după ce se oprește centrală este normal. Mie nu mii se pare normal, termostatul îl am legat pe centrală nu pe pompele de recirculare a apei.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Focul peletilor nu se stinge instant, la comanda termostatului.
Jarul inca degajeaza caldura, iar daca apa nu ramane inca in circulatie, atunci camera de ardere s-ar putea gauri de la caldura cumulata.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ai și un puffer în circuit, nu prea văd rostul a două pompe de recirculare.
Oricum, cel puțin una dintre ele e comandată direct de către automatica c.t. și nu trebuie să se oprească decât dacă temperatura apei scade sub o anumită valoare (cca 30°C). Indiferent dacă c.t. e pornită sau nu.
PS centralele "Ferroli" sunt de fapt niște centrale turcești rebotezate.

| relian a răspuns:

Trebuie sa ai un sensor care sa decupleze pompele cand apa are o temperatura setată de tine.Nu contează unde este termostatul, ori cum so numi, contează ca pompele sa fie conectate la termostat.In cazul tău, pompele îs legate doar la curent, merg întruna, așa cum ai spus ca ție se pare ca nu-i normalasa este, nu-i normal.
Dacă nu te pricepi sa legi, cheamă pe careva care se pricepe, dar în manualul mașinii ar trebuie sa ai acolo schema, sa arate cum se leagă etc.

| relian a răspuns (pentru relian):

Termostatul ce spui ca este pus pe centrală, la ce temp este setat? Vezi sa nu fie la zero și de aia pompele sa funcționeze întruna.Citeste și tu în manual la ce tem trebuie puse pompele, dar nu cred sa trebuiască mai jos de 30-35 grade, dar cel mai bun, te uiți în manual, vezi ce spune acolo.

| KovacsB a răspuns:

Nu este ok. Pompa de recirculare ar trebui sa aiba propriul termostat care o opreste cand temperatura apei scade sub 30 de grade.