| aduadall2 a întrebat:

Salut, Am luat si eu de curand 1 ratoi lesesc si o rata le am de o saptamana si nu fac oua, as dori sa stiu ce pot sa fac sa le sporesc productia de oua. multumesc

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Inca nu s-au obisnuit cu locatia si nu se simt confortabil, dupa ce se vor obisnui va face 1 ou la 2 zile, cateodata si zi de zi!
Sa ai grija sa nu le lipseasca nimic, hrana dar mai ales apa si daca poti mai lasa-i liber prin curte/gradina sa se acomodeze cu locul asa poti grabi procesul!

| aduadall2 explică (pentru lpavel):

Doar seara le inchid au la dispozitie toata curtea din spate unde sunt buruieni iarba dar nu se duc acolo au o saptamana si ceva trebuia sa se obisnuiasca pana acum.

| lpavel a răspuns (pentru aduadall2):

Daca mai aveai rate, odata cu ele ar fi mers si astea, dar asa, singuri intr-un loc strain se obisnuiesc mai greu! Asta e, n-ai ce face...

| aduadall2 explică (pentru lpavel):

Inteleg, asta este mersi mult de ajutor.

| lpavel a răspuns (pentru aduadall2):

N-ai pentru ce, mi-a facut placere! happy