| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie sa schimb bateria la cada. Nu am mai facut asta, asa ca am vizionat in prealabil cateva clipuri pe Youtube. Daca se pricepe cineva si a mai facut, as dori o parere:
- trebuie oprita apa rece si calda prin maneta de pe teava, inainte de a schimba bateria?
- pe tevile din perete sunt montate 2 reductii reglabile (ma refer la piesele astea https://ibb.co/Kmwdgbr ) Daca va fi necesar sa le reglez prin rotire, cu ce pot etansa intre teava si reductii, incat sa nu picure? In poza e infasurata o banda alba. Nu stiu sigur daca o sa fie necesara reglarea, ca nu am luat bateria noua inca, dar ma astept sa nu se potriveasca in pozitia actuala.
Multumesc!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

- obligatoriu se va opri apa calda si apa rece inainte
- piesele (excentrice se cheamă) rămân acolo, majoritatea bateriilor au cam aceeasi distanță intre cele doua conexiuni, deci nu va trebui sa reglezi nimic. Daca totusi trebuie, nu desfa inca filetul, roteste-l asa si 90%scapi fara inlocuirea benzii de teflon.

| Februar30 a răspuns (pentru regis):

Am inteles. Mersi frumos!

| cristi202 a răspuns:

Daca nu opresti apa de la robinetii de pe tevi, patesti ca mine, cand unul din robineti era stricat si nu oprea apa, cand am inceput sa desfac bateria, am facut un dus fara sa vreau happy
Reductiile le poti mișca fara probleme cit ai nevoie, nu va trebui sa o faci mult, ideal sa o faci in sensul acelor de ceasornic, căci asa se string pe filet (sper că cel ce le-a montat nu le-a strîns la maxim cu toata puterea lui), si nu necesita etansare.
Iar pentru etansare, banda alba e banda de etansare, e ca o banda scotch sau una izolanta, o găsești la orice magazin de bricolaj.

| mihai69 a răspuns:

1. da, trebuie oprită. Dar sunt și situații când cel puțin unul dintre robineții intermediari nu mai funcționează (sunt gripați / blocați) și poți cel mult să mai reduci presiunea. În acest caz, trebuie să prevezi o metodă de a nu lăsa jetul de apă să iasă din cadă (poți pune un prosop mare peste „locul faptei") și să ai grijă când montezi noua baterie, aceasta să aibă robinetul pe poziția centrală, deschis la maximum, altfel n-ai nicio șansă să prinzi holenderul pe excentric.
2. Cum a zis și @regis, nu e nevoie de obicei să ajustezi distanța. Dacă totuși e musai, fă-o rotind în sensul înșurubării acestora, astfel se va păstra etanșarea existentă. Nu recomand banda de teflon, cânepa cu pastă verde e cea mai ok, în caz că e totuși nevoie să refaci etanșarea.