| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Salut! Am o centrală termică de 50 kW, lemn-cărbune, ardere clasică și am observat de curând că spre ultimele camere (casa e lunguță), în special camera mea, care e mai mare decât celălalte, e puțin mai răcoare, deși caloriferul e la maximum, dar e și cea mai izolată.
La ce temperatură trebuie să stea termostatul pompei (în prezent, meseriașul a lăsat-o la 45 de grade, ceea ce mie, personal, mi se pare puțin), lemnul îl am ușor verde (știu că trebuie uscat 1, 5 - 2 ani, dar pe ăsta îl am, iar cărbune încă nu am cumpărat).
Care e temperatura maximă pe care nu trebuie să o depășesc eu în centrală? (instalația e pe PPR).

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Fiecare calorifer are doi robineti, unul de tur, unul de retur. Cel se retur este mai mic si nu are rozeta, are un capacel si se manevreaza cu un imbus sau cu o șurubelniță dreapta, in functie de model.
Echilibrarea hidraulica se face inchizand partial aceste robinete de retur la caloriferele mai apropiate de centrala. Daca faci asta dupa ureche, vei obtine o echilibrare tot asa, dupa ureche. Daca ai un termometru (de preferat unul non touch, costa mai putin decat deplasarea unui instalator) si urmezi pasii simpli descrisi în procedura, vei obtine o echilibrare aproape perfecta.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Faptul ca ultimele calorifere nu se incalzesc indica o instalatie dezechilibrata hidraulic. Echilibrarea hidraulica se face din robinetii de retur, exista multe turoriale pe internet in acest sens, am mai pus si eu cateodata, nu mai revin. Centrala de 50kw duce fara probleme 20-30 de calorifere, nu trebuie sa iti faci probleme in acest sens.
45 de grade este ok, eu as merge chiar si la 40. Oricum aceasta valoare doar stabilește cand porneste pompa de recirculare, nu are influență asupra eficienței instalatiei.
Temperatura maxima in centrala este 100 de grade, insa nu ar trebui sa te apropii de aceasta valoare.
Recomandarea mea este ca, pe langa echilibrarea hidraulica, sa pui robineti termostatati pe fiecare calorifer.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru regis):

Dacă aș încerca să dau primele calorifere de după centrală, din următoarele două dormitoare din continuarea camerei centralei, la jumătate (nu am robineți care să îmi indice treapta la care să le setez, ci doar săgeți), iar ultimele calorifere să le dau la maximum, ar fi o rezolvare?

| regis a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Cauta pe net "echilibrarea hidraulica a instalației" si vei gasi instructiuni pas cu pas. Nu e nevoie de nimic special, echilibrarea se face din robinetii de retur, doar trebuie urmati niste pasi simpli.

| relian a răspuns (pentru regis):

Cauta pe net pas cu pas ca tu esti depasit sai explici omului laughing pai de pe net si el stie,doara ca nu pricepe,dar omu intreaba poate careva stie ce sa ii explice si cum.
Hai explica-i pe intelesul lui ce trebuie sa faca, ce sa verifice, vad te dai mare sfatuitor laughing asa de pe margine, dar concret nimic, zero il trimiti pe net.
Aia stia si el s-o faca, ca doara nu-i handicapat.dar probabil tu gandesti ca numa tu stii sa cauti pe net altii habar n-au.

| regis a răspuns (pentru relian):

Am pus procedura pas cu pas aici de cel putin 3 ori, e destul de mult de scris si e inutil sa reproduc ceva ce gaseste oriunde.
Ca sa imi spui mie ce sa fac si cum sa raspund, trebuie sa ma si platesti si s-ar putea sa nu îți permiți. Cat sunt pe banii mei si pe timpul meu, raspund cui si cum vreau. Simplu?

Bula
| Bula a răspuns:

La o retea mai mare, caloriferele trebuie reglate din robinete, astfel ca in fiecare incapere sa fie temperatura potrivita. In incaperile unde nu se stationeaza indelungat (holuri, camere nefolosite etc.) emperatura se poate reduce la cca. 16 grade Celsius, iar in cele locuite temperatura poate fi intre 20-24 grade C. Termostatul se monteaza intr-o asemenea camera.
Temperatura agentului termic se regleaza intre 45-85 grade. 45-60 grade in caz de combustibil solid, respectiv 55-85 grade in caz de combustibil pe gaze.
Foarte mult conteaza IZOLAREA termica al casei, respectiv si viteza cu care pompa circula agentul termic in retea. Ideal este ca, caloriferele sa fie calde deasupra), cca. 40-50 grade (se incearca sa poti tine mana pe calorifer, dar sa nu fie fierbinte), dar doar din cand in cand (cat mai rar) sa porneasca incalzirea, iararderea sa se faca cu foc redus.

| UserRo10 a răspuns:

Seteaza termostatul la 60 grade pentru a trece pragul de condens. In primele camere obtureaza usor robinetul retur, isr un ultimele camere deschide-le la maxim.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru UserRo10):

Când spui robinetul de retur te referi la fiecare robinet al fiecărui calorifer?

| regis a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Fiecare calorifer are doi robineti, unul de tur, unul de retur. Cel se retur este mai mic si nu are rozeta, are un capacel si se manevreaza cu un imbus sau cu o șurubelniță dreapta, in functie de model.
Echilibrarea hidraulica se face inchizand partial aceste robinete de retur la caloriferele mai apropiate de centrala. Daca faci asta dupa ureche, vei obtine o echilibrare tot asa, dupa ureche. Daca ai un termometru (de preferat unul non touch, costa mai putin decat deplasarea unui instalator) si urmezi pasii simpli descrisi în procedura, vei obtine o echilibrare aproape perfecta.

| Grigore31 a răspuns:

Termostatul pompei se pune la 40.
Nu trebuie sa depasesti 99 de grade deoarece incepe sa fiarba apa, daca ai circuit deschis. Daca ai vas de expansiune inchis fierbe ceva mai tarziu.
O sa-ti dai seama rapid cand se intrerupe curentul si ai foc in centrala ce inseamna sa fiarba.
Este recomandat sa ai un UPS pentru asa ceva.