| wannabe a întrebat:

Cât trebuie să setez pentru a avea o temperatură optimă în casă? Folosesc un termostatul manual BELUX la centrala mea termică Ariston.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca setezi termostatul pe 8 grade, centrala va porni atunci cand temperatura in casa va scadea sub 8 grade. Adica peste cateva luni happy. El functioneaza simplu, ai setat o temperatura X, termostatul va comanda centralei sa porneasca atunci cand temperatura in camera in care se afla termostatul coboara sub X grade. Centrala se va opri imediat ce temperatura a trecut de X grade.
In functie de modelul termostatului, centrala va porni cand temperatura in camera scade cu doua zecimi de grad sub temperatura setata si se va opri cand temperatura va creste cu doua zecimi de grad peste temperatura setata. Aceste doua zecimi pot fi si 5 sau chiar 10, in functie de model.
MAi concret, sa presupunem ca ai setat termostatul pe 20 de grade. Centrala va porni cand temperatura in camera va fi de 19, 8 grade sau mai mica. Centrala va functiona continuu mentinand temperatura apei din instalatie la temperatura setata de la centrala, pana in momentul in care in camera vei avea 20, 2 grade. LA 20, 2 grade termostatul va comanda oprirea centralei, urmand sa porneasca din nou dupa ce temperatura in camera a scazut la 19, 8 grade.

Temperatura ideala ar fi undeva pe la 19, iar daca ai pe cineva bolnav, ar fi indicat sa o cobori la 17. Suna ciudat, dar pana la urma e logic, microbii inmultinu-se la caldura, nu la frig. De altfel vei observa ca la 17 gade se cam opreste si tuseawinking.

Eu stateam la 25-28 de grade, am incercat sa reduc la treptat la 19 dar sincer mi se pare mult prea frig. Culmea, copiii se odihnesc foarte bine la 19 grade si nu sunt mereu calzi la extremitati, dar pentru mine e frig.
De cativa ani fac 21 de grade iarna si chiar daca la inceput mi se pare cam racoare, m-am obisnuit si acum imi place.

| SasNetRomania a răspuns:

Nu te poate ajuta nimeni deoarece o casa difera de la caz la caz deoarece cele izolate vei avea nevoie de o temp mai mica, iar cele neizolate mai mare.
Probabil a ta e neizolata si trebuie ceva mai mare acea temp. gen 40 gr la centrala sa se simta 25 in casa. am dat un simplu exemplu

| wannabe explică (pentru SasNetRomania):

Explica-mi te rog cum functioneaza termostatul acela, ca aici nu ma pricep.

| Dintrebare a răspuns:

Termostatul meu are temperatura standard 21 de grade. Dar mie mi se pare ca e suficient de cald daca il las la 20, iar cand sunt plecata de acasa il pun pe 18. Unii zic ca e mai bine sa il setezi la o anumita temperatura si sa il lasi asa. Iar la serviciu e setat pe 24. Cred ca depinde si de marimea camerelor, daca stai la bloc sau casa, depinde cat de friguros esti. Incearca diverse temperaturi pana gand o gasesti pe cea care iti convine

| wannabe explică (pentru Dintrebare):

Ok. Dar de exemplu: Daca setez termostatul la cifra 8, asta inseamna ca temperatura din camera va creste cu 8 grade celsius in camera daca este cazul, nu? Adica acel termostat are idee cam cate grade este in camera si are un maxim al lui care nu depaseste o anumita temperatura.

| Dintrebare a răspuns (pentru wannabe):

Daca setezi cifra 8, atunci caloriferele vor functiona pana cand in camera temperatura va fi de 8 grade. Da, termostatul stie cate grade sunt in camera. Asta e si ideea, termostatul e un fel de termometru. Pe ecranul termostatului este afisata temperatura din camera

| vladeusebiu a răspuns:

Setezi termostatul la ce temperatura vrei
poti seta intre 6-26 de grade.Eu il am setat la 20 de grade.

| wannabe explică (pentru vladeusebiu):

Vreau sa ma clarifici putin. In casa cred ca este deja o temperatura constanta de 18-19 grade celsius. Iar daca setez la 8 acel termostat, asta nu inseamna ca va fi temperatura de 8 grade in incapere ci va creste cu 8 grade, nu? Apropo, cum tii la 20? La mine ce depaseste de 10 deja mi se pare ca ma topesc.

| vladeusebiu a răspuns (pentru wannabe):

Vezi ca ti-a explicat Regis, sper ca ai inteles. numai bine.

| Alexandru_Sabin_1980 a răspuns:

Am invatat la tehnologica ca temperatura medie intr-o locuinta trebuie sa fie de minim 18 grade celsius.