| GeorgeOG19 a întrebat:

Am o problema cu porumbeii de pe casa... m.am gandit sa pun un fir de la gard electric pe varful casei. oare va functiona? Daca da, sa pun firul lipit de varf sau sa las o distanta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu va funcționa, evident. E la mintea... porumbelului.
Ca să te protejezi de ei trebuie să foloseşti plase (cu care acoperi golurile gen lucarne) şi bare cu "țepi" pe coame, cornişe şi pe margini.

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu ai vazut inca destule pasari pe firele de curent de pe strada? Ele de ce nu se electrocuteaza?
Pune firul. Porumbeii sigur vor scapa. Insa daca firul atinge ceva metalic ce ajunge jos, streasina prin burlan, sau orice altceva, s-ar putea sa functioneze si sa te electrocuteze pe tine.

| cezar003 a răspuns:

Nu este un gest cugetat; Daca Dumnezeu va gandi ca mine o sa-ti ia foc casa la primul fulger. Poti s-o iei ca un avertisment; Porumbeii trebuiesc ajutati, nu executat...i, daca le faci un loc de pe mosia ta unde sa se adune si le vei da paine si cereale, nu se vor mai rahati pe acoperisul tau, i-ti promit