| boss97 a întrebat:

Salut.Am observat că mulți au început să facă case modulare, din containere maritime, sau vagoane de tir, ce diferență este intre aceste construcții și casele normale din bca sau cărămidă?

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pe bune ca întrebi asta? E ca si cand ai intreba care e diferenta dintre un autoturism si un tramvai.

| mgtow a răspuns:

Costuri mici, accesibile pentru multi. Se poate pune izolare termica - care mai are un strat protector pentru caldura verii fel si fel de inovatii. Problema e zona sa fie buna unde va locui omul

| Violleta2022 a răspuns:

O diferenta imensa! Tremuri iarna si mori de cald vara, practic esti ca intr-un cuptor.
Pentru cei saraci, care nu-si permit o casa chiar si de pamant (chirpici) sau carton presat, containerul ala este o solutie ieftina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar nu vezi diferenta intre o bucata de metal si un perete de caramida prins de o fundatie?

| sierra1 a răspuns:

Ce-i mai important e că pui "casa" asta modulară pe un trailer și te duci cu ea cu tot la munte sau mare sau...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ieftin ca braga. Și confortul tot așa, ieftinuț. Dar nu te plouă în pat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cum sa nu fie diferente?

https://adevarul.ro/......index.html
https://www.casebinefacute.ro/utile/structura/comparatie/
https://ro.sawakinome.com/......homes.html

Dar acestea se intalnesc mai mult in afara, aici sunt iernile grele :))

| relian a răspuns:

Diferente? Nuti trebuie meserias sa zideasca, sa faca drept etc.Ai containerul doara tai si sudezi, deci ai nevoie doara de sudor.De ce fac unia asa ceva? Probabil pentru ca au avut acele containere moca, alta cauza nu vad, bine asta daca esti informat si stii mai toate metodele dea face o casa.
Vad unia spun pe aici tremuri de frig.AS si daca izolezi cum mai este? Acele contaonere normal se izoleaza, deci nu tremuri de nimic.
Dar mie nu mi se par case, insa fiecare cu cel doare.De asemenea mi se pare o mare prostie casele facute de europeni, caramida, BCA boltari etc, mai mare prostie ca asta rar mai vezi laughing dar cum prostia se ia, a ramas si metoda asta inca laughing

| siriusblack98 a răspuns:

Nu este adevarat ce zice @Jassmina. Tipa asta mereu insista sa vorbeasca aiurea peste tot. Fiecare casa modulara poate fi izolata termic si nu ai probleme cu frigul si caldura. Intrebi de diferente? Pai diferenta este la bani. O asemenea casa cu faci cu vreo cateva mii de euro. Nu ai nevoie de 15-20k euro cum este la o casa normala. Bine, aici fiecare vine cu parerea lui, altii intreaba ce faci cu 15-20k iar altii ca este prea mult. Dar acolo te duce o casa obisnuita cu etaj.

| mgtow a răspuns (pentru siriusblack98):

20k casa intr-un sat uitat de lume. Stiu o firma care face case de la 50k € - pe mine apartamentu cu garaj m-a costat 80k € vezi ca am pierdut casa laughing dar e zona futuristica

| siriusblack98 a răspuns (pentru mgtow):

Cum am spus, unora li se pare putin, altora mult. Nu renteaza sa faci casa cu o firma de constructii ca iti ia mult peste cat face.
''20k casa intr-un sat uitat de lume'' Uite eu stau la 10km de Bucuresti, nu este tocmai uitat de lume dar cu banii aia iti faci casa cu etaj totusi.

| mgtow a răspuns (pentru siriusblack98):

Poate ti-ai facut-o singur altfel nu ar costa asa putin. Vad preturi de case incepand de la 100.000€ in orasele importante din RO

| siriusblack98 a răspuns (pentru mgtow):

Nu mi-am facut-o singur ca nu sunt constructor nici eu si nici restul oamenilor din zona. Sunt multe echipe de meseriasi care din asta traiesc si iau mult mai putin decat firmele care platesc taxe. 100.000€ deja este un pret foarte, foarte nesimtit. Pe ala mai mult de 25-30k euro nu l-a dus sa o faca de la zero. Dar stiu ce zici ca am si eu in zona doua cartiere rezidentiale unde se vand vilele cu 50-60k euro. Si-au luat mare teapa toti care au cumparat ca nu le-a bagat nici gaze si nici canalizare de mai bine de 10 ani.

| NoisyLight a răspuns:

În principiu este tot o casă. Diferența o face timpul de execuție, care este mai mic, plus costurile. Fundația este una ușoară, casa putând fi așezata pe piloni. Se izolează la fel ca cele clasice.