| ClauAlina96 a întrebat:

Păreri despre casele modulare din panouri Sandwich?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt niste hale industriale de mici dimensiuni, care costa de doua ori mai mult decat o casa de zidarie si valoreaza de doua ori mai putin.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru regis):

Sau nu, pentru ca sunt mult mai usor de mutat, de instalat, mai rezistente la cutremure, si nu costa sub nici o forma mai mult decat o casa de zidarie FACUTA CUM TREBUIE (proiect, materiale cum trebuie, executie decenta, ca asa sa cumperi boltari si sa o faci cu nea' Vasile si cu nasu' se rezolva cu materiale de 3000 EUR, si 20 de litri de bere, 500 RON, si 5 de tuica la manopera.

| regis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Or fi mult mai ușor de montat si de instalat, doar ca nu prea inteleg de ce ai vrea sa muti o casa.
In mare parte acelasi proiect, aceleasi materiale (ok, exceptand boltarii si cativa stalpi de beton armat, care sunt inlocuiti cu panouri si profile metalice) sunt necesare si la o casa pe structura metalica. Si intr-adevar, nu o monteaza orice nea Vasile cu 500 de lei (desi asta ar fi un mare avantaj), o monteaza un anume nea Gheorghe, angajat cu 3000/luna la o firma despre care nu stii mare lucru. Ca banuiesc ca nu va veni Anghel Saligny sau Berindey sa o construiasca.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru regis):

Pai poate vrei sa te muti. Sau o pui pe un teren unde nu ai utilitati si dupa aia gasesti unul cu utilitati/mai la asfalt. Aia 3000/luna, in mm de rahat legislativ... dar nu mai intru in detalii.

| regis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, trebuie sa recunosc, eu sunt mai demodat la capitolul mobilitate si nu m-am gandit vreodata sa ma mut cu tot cu casa... Dar in cazul asta e mai rentabila o autorulota de lux, macar te poți muta in fiecare weekend...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru regis):

Da, cam sunt de acord cu tine aici. Pacat ca la noi nu sunt parcuri de rulote unde sa poti sta cu ea perioade mai lungi si sa ai si ceva facilitati.

| regis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ooo, pai de as avea una nici nu m-as gandi sa o parchez in țară. Peste saptamana ar fi in curte, iar in weekend... cat tine motorina laughing.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru regis):

Ei, sunt inca destule locuri care merita vizitate si la noi. Cit or mai rezista si alea...