| PringAloe a întrebat:

Salut, am un lamai altoit de mine anul trecut, a crescut o singura ramura verticala si are aproape 60cm, precizez ca nu este lemnificata (este un lastar verde) si ma intrebam daca trebuie taiat cumva pentru a da alte ramuri, nu stiu la ce inaltime trebuie taiat sau daca trebuie taiat, dvs stiti cumva cum se procedeaza? Deoarece el tot creste drept si incepe sa se aplece in jos deoarece este lung si subtire

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Hmm n-are nici o altă ramurica mai mica pe undeva ascunsa? Ciudat, eu am avut unul de vreo 30cm și alea o grămadă de ramuri. Poate nu era bun sau n-o prins altoiul. Încearcă sa tai vreo 10- 15 cm și vezi evoluția.

| PringAloe explică (pentru Catrice):

Pai altoiul clar a prins odata ce a cerminat din altoitul pus pe portaltoi, nu are nici o alta ramura iesita din ce-a principala. ma gandeam sa l tait si si sa l las 30m poate rupe pe langa dupa. nici nu stiu ce sa fac

| Catrice a răspuns (pentru PringAloe):

Ai încercat niște îngrășământ, ceva?

Răspuns utilizator avertizat