| mafiot1 a întrebat:

Salut.As dori sa imi pun contor de gaze naturale sa vad cat am consumat in total si as vrea sa stiu daca trebuie sa pun neaparat centrala termica ca sa am si acel contor de gaz?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand inchei contract de furnizare de gaze naturale, firma care livreaza gazul iti monteaza si contor, indiferent daca ai centrala termica, soba de teracota, soba de gatit etc.
Pentru instalare ai nevoie de un proiect in care este prevazut si numarul si natura aparatelor consumatoare de gaz.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i obligatoriu sa ai centrala ci doar un consumator (aragaz), dar contorul il poate pune numai firma care se ocupa de intretinerea retelei. Ia legatura cu ei sa-ti spuna daca o fac ei personal sau au meseriasi autorizati! Contorul trebuie sa fie de la ei pentru ca ei il testeaza metrologic.

| sierra1 a răspuns:

Cere intâi de toate COTĂ de gaz (ex. de la eon) și după aprobare primești contorul. ce pui după, te privește