| Saw3Danny a întrebat:

Salut,as vrea sa imi schimb toata instalatia electrica de la zero intr-un apartament,incepand de la schimbarea tabloului electric,spargerea peretilor total, pana la montarea prizelor, intrerupatoarelor, becurilor.5 becuri si 5 intrerupatoare, 6 prize, montarea tabloului. Mentionez faptul că este un apartament vechi si necesita spargerea pereților pentru ca nu se pot trage fire deoarece instalația la vremea aceea a fost pusă aiurea firele fiind pur si simplu băgate in beton fara canalet.Cat credeti ca m-ar costa toată treaba asta, desigur si cu repararea pereților dupa spargere, ma refer la manoperă. Dacă aveți idee si cu materialele as aprecia o estimare, multumesc!

Răspuns Câştigător
| armiaso a răspuns:

Nu baga in seama "estimarile" anterioare postarilor mele, clar nu au renovat o conserva inainte,
de obicei pretul pe doza montata in perete este in jur de 50 lei, montat aparatajele (modulare, nu prize/intrerupatoare masive, stil vechi) 10 lei intrerupator, unii electricieni taxeaza doza + montat si includ pretul coloanei in pretul pe doza, altii nu.
pretul de montare al tabloului e minim 200 lei, in functie de complexitate poate ajunge si 300-400 pentru apartament.
iar problema cu spartul nu e o problema deloc, exista scule speciale pentru trasat canale, se numeste aparat de canelat, pretul sculei este de 450 lei, se conecteaza la aspirator si nu mai face praf, evident e nevoie de un aspirator dedicat pentru acea scula deoarece praful rezultat este unul foarte fin si poate sa treaca prin filtrele normale, ulterior se foloseste un rotopercutor pentru a sparge ce a ramas in interiorul canalului, moloz care cade usor si repede.

exista solutii, daca nu au mesterii aspirator si/sau scula le poti cumpara tu si te intelegi cu ei la pret, poti lua un aspirator casnic la 100 lei si il abuzezi pana cade si ti-ai facut treaba.

nu vad de ce ai trece de 2000-2500 euro manopera + materiale pe electric
reparatiile nu sunt foarte costisitoare, pune un 500 euro dar ma indoiesc.
intrerupatoarele si prizele modulare sunt mai scumpe, in functie de culori si functionalitati dar sunt de preferat.

nu te stresa, exista grupuri de electricieni pe Facebook, unde gasesti si pareri si oameni dispusi sa te ajute.

succes.

| Saw3Danny explică (pentru armiaso):

Ai dreptate, vad ca te pricepi si am mai discutat cu cateva persoane si tot cam in jurul acestei sume au estimat... si da ma gandesc sa minim 2, 3 prize in bucatarie ca acolo se folosesc poate cele mai multe ustensile simultan...

| Saw3Danny explică (pentru Saw3Danny):

Pun *

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Manopera e foarte costisitoare, nu prea este un tarif standard pentru munca de zidarie (adica spargere canale si reparatii ulterioare). Ideal ar fi sa te ocupi singur de aceasta parte, intrucat nu necesita nici unelte speciale (un flex cu panza diamantata, o dalta si un ciocan, respectiv o gletiera si un spaclu), nici o deosebita îndemânare.
Pentru munca de electrician de obicei se taxeaza cu 50 de lei/aparat, aparat fiind priza, intrerupatorul, becul, doza de legatura (acestea se pot elimina, folosind priza sau intrerupatorul pe post de doza).
Legaturile la prize sunt foarte usor de facut si nici cu intrerupatoarele nu e foarte complicat. Daca decizi sa le faci singur, nu te zgarci la prize, in ziua de astazi 6 sunt putine și pentru o bucatarie. Eu am 6 CIRCUITE de prize doar in bucatarie. Adica cate un circuit separat pentru plita, cuptor electric, masina de spalat vase, apoi unul pentru prizele de sus (hota, ventilator, senzor de gaz, tv), unul pentru inatime medie, la nivelul blatului, unde sa poti lega electrocasnice mici (aparat de cafea, gratar electric, prajitor de paine, sendvisuri, mixer, storcator de fructe, microunde etc) si unul jos, pentru frigider si vreo 3-4 prize libere.
In camere e bine sa ai macar o priza dubla pe fiecare perete.

| mgtow a răspuns:

Vreo 4000€ ajung inclus pentru reparatii si refinisari sa se vada ca nu a fost reparat nimic

| Violleta2022 a răspuns:

Va fii foarte dificil si va costa enorm, fiindca trebuiesc sparti pereti de beton, racorduri comune samd.
Estimarea ti-o poate da un electrician impreuna cu un constructor, care vor lucra impreuna, spargand peretele acolo unde-i electricianul iar dupa terminare, sa se refaca gledul si zugraveala peretilor.
Eu as aprecia munca celor 2, pentru tot apartamnetul, cu schimbat prize, intrerupatoare, tablou electric, spart beton, zidit, dat ged si zugravit la un 10.000 euro.