| ds01 a întrebat:

Stau intr-un apartament apartament la parter foarte friguros. Peretii camerelor nu sunt izolati termic, am termopane dar nu sunt de loc calitative. Vreau sa izolez peretii si sa schimb geamurile, dar nu le pot face pe amandoua, din lipsa de buget. Ce sa fac prima data, sa schimb geamurile sau sa izolez? Cu care varianta o sa se imbunatateasca treaba, adica sa fie mai cald in camere? Evident ca o sa le fac pe ambele, dar pe unde se pierde mai multa caldura, prin pereti sau geamuri?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Izoleaza petretii mai intai, ferestrele sunt ok ce ai acum.Doar ca izolarea trebuie facuta la interior,asta daca vrei sa fie cald.
Multi bat din gura,dar habar nu au nimic de temperatura,de legi fizice,nu au cunostinte generale de fizica, dar vin cu tot felul de idei, de ce au vazut mai stiu eu la ecuator si bla bla laughing

Tu sau oricine nu poate izola o casa, un aptm f bine facand asta la exterior, sunt bani aruncati, irositi.
Gandeste ca blocul ala sau zidurile alea sunt din beton.Betonul este rece tot timpul anului daca sta la umbra.Tu izolezi la exterior, dar zidurile alea sunt legate cu fundatia, care este tot din beton, fundatie care sta pe pamnt, care iarna este f rece.
Acum te intreb cum crezi ca sta zidurile tale de beton daca tu ai izola pe afara? Daca stii sa raspunzi, atunci o sa stii si cum sa izolezi.
Te mai intreb altceva.Esti afara iarna imbracat f gros dar cu picioarele goale,tu crezi ca o sa iti fie foarte cald sau o sa iti fie rece? Fa proba si dupa vii si ne spui ce ai observat pe pielea ta.

Sa revin acum la izolare,pui parchet pe jos,cat mai gros daca se poate,izolezi tavanu si peretii la interior cu polistiren,lipit direct pe ziduri si tavan,fara sa lasi spatii neizolate.O sa se reduca din spatiu cativa cm dar asta e,o sa ai cald in apt.
Dar ce este cel mai important? Indiferent cu ce izolezi ca e politiren,ca este vata sau alte materiale nu incarci dupa cu tencuiala de ciment peste,NICIODATA.
Peste izolatia asta faci profile de lemn sau metal si apoi pui rigips,aia e tot.
Sa retii un singur lucru legat de materiale de constructie- Betonul este rece si Gipsul este cald.
Deci daca tu izolezi chiar la interior si apoi dai peste incarcatura de ciment ai stricat tot laughing adica tot rece va fi.
Unde pui ca atunci cand pui rigips nu ai nevoie de meserias,oricine poate pune un profil drept,oricine poate bate in cuie o placa de rigips care va fi perfect dreapta,deci zidul va iesi drept fara sa fii meserias.
In cazul in care trebuie sa faci incarcatura de ciment,atunci trebuie sa fii meserias,sa iasa zidurile,tavanul drepte.
Izolarea la interior si apoi rigips poate face oricine,fara sa aiba habar de mai stiu eu mare meserie.
Deci lasa ferestrele alea asa cum sunt ca sunt f bune,problema la tine sunt zidurile,care is foarte reci,iar daca izolezi la exterior indiferent cat de groasa vei pune izolatia,rezultatul va fi acelasi,adica zidurile vor ramane reci.
Stiu ca nu ma crezi,dar sa fii sigur,mergi la o scoala si intreaba un profesor de fizica cum lucreaza temepraturile,intreaba daca ai un zid ce sta pe pamant si daca izolezi la interior, sau la exterior, unde va fi temp mai mare.
Asa vei sti cum sta treaba. Izolarea exterioara sunt bani irositi, bani dati aiurea.
Ferestrele tale, alea de termopan, au 2 geamuri asta sigur, asa sunt ferestrele termopan, min 2 foi de geam facut sandwich izolate de jur imprejur, iar in interior are un gaz inert, de regula argon sau alt gaz.Deci avand aer intre foile de geam si care este izolat de mediu, acest gaz asigura o oarecare izolare termica, atat cat poate el.Deci ferestrele pierd caldura mai putina comparativ cu zidurile. Zidurile au tot timpul contact cu aerul, acesta fiind rece are loc transferul de caldura, cum am spus ar trebuie sa stii macar chestii generale de fizica. Poti vedea asta daca pui o lingura de metal intr-o oala cu apa fiarta sau incalzesti un capat la flacara si se va intampla ce? O sa simti la capatul unde tii tu mana din ce in ce mai cald.Hai sa zic altfel.Tii lingura aia intr'un vas cu geata, o sa simti din ce in ce mai rece la mana ta.
Cam la fel se intampla si cu zidurile tale, asta asa ca o comparatie.
Deci nu schimba ferestrele care sunt bune, alti bani irositi aiurea.
Cam asta trebuie sa faci, lipesti polistiren de 5 cm pe tavane si pereti, dar pe toate zidurile si interior si intre camere tot, apoi pui ceva profile, bati rigips si sa vezi dupa caldura dracu laughing si parchet pe jos cat mai gros.In loc sa bagi banii in alte ferestre, care nu-ti va aduce mare lucru, bagi banii aia in parchet mai gros.

Vad un agarici pe aici care bate peretii, scuze campii voiam sa zic laughing tot ii trage cu peretii exteriori, zii sa mearga sa doarma ca nu stie ce vorbeste, eventual trimite'l la scoala generala sa mai ia ceva teme de fizica.Nu stiu unia cum au trecut la scoala, ori au precut doara pe la scoala ori au lipsit la orele de fizica laughing

| ds01 explică (pentru relian):

Chestia e ca eu am avut peretii, cei cu geamuri izolati cu polistiren extrudat de 5cm, dar am dat polistirenul jos, ca am vazut intr-un colt ca a aparut mucegai, si ma gandeam ca de aia apare, ca sunt izolati peretii la interior si nu respira peretele. Am facut o prostie? Sa procedez cum ai zis su mai sus?

| relian a răspuns (pentru ds01):

Ai avut peretii izolati cu polistiren si nu respira zidu?laughing hai ca e tare asta, nu am auzit ca zidurile sa respire.
In sf, trecem mai departe.Ce aveai peste polistirenul ala pus? Cum era pus acel polistiren pe ziduri? Toate astea conteaza.Mucegai apare atunci cand este umezeala,deci se facea condens undeva,altfel nu exista sa apara mucegai.
Daca tu sa zic pui o bucata de polistiren in fata,ori peste ceva,pur si simplu asezi bucata aia de polistiren,aia nu inseamna ca izoleaza.
Sa iti zic ce se intampla. Daca nu lipesti polistirenu ala de zid,intre el si zidu ala rece va exista un spatiu corect? Acel spatiu are aer ok? Aerul din acel spatiu va fi cum? Va fi rece,iar daca el poate iesi pe undeva,si sigur are pe unde sa iasa,odata ce polistirenul nu este lipit,atunci va face condens, pentru ca aerul ala rece in contact cu aerul mai cald in camera asta face condens.
Deci in cazul in care nu lipesti polistirenul de zid, sau nu lipesti toate placile de polistiren intre ele, atunci va apare pe unde iese aerul ala rece condens.Ca urmare in loc sa folosesti polistiren,foloseste vata minerala,vata de sticla si nu mai lipesti nimic.
Dar atat peste vata aia, cat si peste acel polistiren tu trebuie sa pui rigips, adica sa faci perete de rigips.
Eu as pune polistiren si as lipi de zid plus as prinde si cu dibluri fiecare placa, macar asa cu cate 5 dibluri fiecare placa de polistiren, dar lipita cu adeziv bine de perete.Se lipeste placa linga placa.In acest fel nu mai are cum sa apara condens,nu mai are pe unde.
De exemplu boilerul este exact la fel,acolo ai bazinul ala de metal,apoi acea carcasa din taba la exterior care este mai mare ca bazinul de metal,iar intre este bata spuma, aia se lipeste de bazin si de carcasa aia de tabla. Pune tu mana pe un boiler si daca e cald eu is popa, deci caldura nu va iesi nicicum, nu va trece de acea spuma.
La fel sunt si frigiderele.Ai vazut tu frigidere, sa pui mana pe ele si sa fie reci? Ma refer la exterior? Nu are cum.La fel sunt si alea izolate,dar polistirenul ala este lipit nu e doar asa pus acolo intre plasticu ala si tabla,ca daca ar fi fost acolo asa aruncat sigur ai fi simtit rece la exteriorul frigiderului.
Toti spun ca stiu sa izoleze,dar se pare ca nu prea stiu cum sa o faca.

Cand lipesti polistiren pe orice,pe zid,pe orice suprafata,atunci acel zid sau ce izolezi tu are contact direct cu polistirenu,atat,intre ploistiren si zid nu mai exista spatiu,nu mai este aer,care se poate deplasa si sa iasa la tine in camera ok?
Nu stiu de ce multi nu pricep chestii care sunt f simple.
Uite ca iti mai dau un exemplu,fac comparatie sa iti poti da meama mai bine cum este cu izolarea asta.
Femeile iarna daca ai vazut sau auzit poarta ciorapi din aia subtiri,cred ca stii la ce ma refer. Ciorapii aia stau pe picioare cum? Stau lipiti, iar curentii de ear rece lovesc in ei, aerul rece de afara nu ia contact direct cu pielea, deci aerul rece nu poate lua din caldura pielei sa zic asa.

Uite alt exemplu cel poti tu singur pune in aplicare si observa.Imbracate in pantalon larg,sa fie largi la picioare si deasupra pantofului ok? Apoi iesi afara in frig si vezi cum si ce simti. Apoi imbracate cu ceva izmene laughing sau pantalon de treining care sta lipit de picior si strans jos si iesi afara si observa iar cum si ce simti.
O sa vezi tu singur diferenta.
Totul tine de curentii de aer,in cazul panatlonilor largi aerul rece intra in interior si ia contact cu pielea.
Daca ai izmene,de aia alea se fac asa stramte,sa stea fixe pe picioare,ca aerul de afara sa nu ia contact cu pielea ta,daca ar lua contact atunci ai face si tu condens laughing exact ca si peretele tau.

Alta explicatie nu stiu ce sa mai dau,iar de desenat nu stu sa desenez.
Deci asta trebuie sa faci daca vrei sa izolezi,sa lipesti polistirenu de zid astfel incat sa elimini orice spatiu si orice aer intre polistiren si zid.
Zidu fiind rece,raceste aerul ala daca ai lasa asa nelipit,va fi aer daca nu lipesti intre zid si polistiren,aer f rece,care circula,iese pe undeva, ia contact cu aerul din camera ta, acolo unde ia contact apare mucegai, asta pentru ca face condens.
Mucegai fara umiditate nu se poate.Aerul uscat nu poate face mucegai,sau intr-o camera unde aerul este uscat mucegaiul nu apare,asta garantat.
Ai vazut tu mucegai in frigider?laughing deci indiferent cat de rece sau ce temp ar fi undeva,dar aerul sa fie uscat,mucegaiul nu apare.
Mucegai apare in frigider in momentul in care apare umezeala, ori apa de undeva, daca ai ceva pus intr'o punga ceva vegetale sau stiu si eu apa in orice caz, asa da apare mucegai.
In frigider si gheata este uscata.Fa o proba si o sa vezi.Lasa cuburi de gheata in congelator mai mult timp, stiu si eu 2-3 saptamani si o sa vezi ca gheata aia se micsoareaa, dispare, iar ce mai ramane este uscata, ia in mana si o sa simti gheata uscata laughing nu o sa-ti vina sa crezi asa ceva.

Hai ca am luat-o in alta directie.Am uitat sa mai zic ceva legat de ferestre.Sa eviti totdeauna sa pui ferestre cu tamplarie de metal, ferestrele in RO trebuie sa fie cu tamplarie din PVC.
Asa se evita formarea de condens, metalul este foarte bun conducator de electricitate dar si f bun in cazul transferului de temperatura.
Adica transfera f rapid si usor caldura din casa spre afara, pe cand PVC f slab.Deci orice fereastra pui, oriunde sa fie din PVC, ori lemn, sa eviti mereu aluminiu sau alt metal. Apoi cand instalezi sau cine instaleaza acea fereastra sa izolezi bine de jur imprejur cu spuma.Acum daca tu ai deja instalate ferestrele,poti sa razi tu,de jur imprejur si la interior si la exterior,macar in locurile unde se vad goluri,ori razi ori umpli acele goluri cu spuma. Spuma gasesti la orice magazin.Cei care instaleaza ferestre nu stau ei sa puna spuma aia asa cum trebuie,ei fac acolo sa fie sa ia banu si sa dispara.Dar tu poti verifica si daca sunt golori poti umple acolo cu spuma.
Asta e cu ferestrele.
Cu zidul ti-am spus fara sa lipesti polistirenul ala cu adeziv asa total,dar lipit nu doar asa la colturi, deci lipita pe toata suprafata, daca nu ai asa, atunci ai toate sansele sa faci mucegai.Pe unde vorba ta respira zidul ala,iar zidul respira aer f rece,care ia contact cu camera ta si locul ala ala va fi,mucegai scrie pe el.
Deci respiratia asta la ziduri nu e buna deloc,nu te mai lua dupa toti astia,mare cunoscatori,care spun lasa zidu sa respire laughing tampenie mai mare ca asta nici nu am auzit laughing dar daca asta este respiratia aia de care vorbesc ei,atunci fa ca zidul sa nu mai respire ca iti aduce mucegai la greu.
Daca ai inteles ce am spus,daca stii cum se lipeste o placa de polistiren cu adeziv,atunci fa asa si dupa stam de vorba. Poti sa faci doara un singur zid asa cum zic eu si sa vezi diferenta,sa vezi daca o sa mai apara mucegai.
Deci conteaza f mult la ferestre tamplaia nu sticla laughing cineva pe aici a zis exact invers,nu stiu unia frate de pe unde le scoat laughing oare ei stiu ce vorbesc? Banui ca le arunca asa din top, la plesneala, ca logic nu vad sa fie ceva.

Acum daca ai dat jos polistirenul ala si zici daca ai facut prostie, asta depinde. Daca era doara asa prins in 4 dibluri,nelipit nu ai facut prostie ca l-ai dat jos,il poti prinde la loc,adica sa il lipesti, cauta adeziv, intreaba ce vrei sa faci, ca vrei sa lipesti polistirenul de zid si la magazin stiu aia ce sa iti dea.Pe adezivul ala scrie cum sa lipesti,in ce conditii,la ce temperaturi, faci cum scrie acolo si o sa fie treaba buna.
In acel colt de care tu spui ca aparu ceva mucegai pun pariu ca acolo zidu respira laughing pe acolo aveai contact intre aerul din camera si zid, ori era polistiren lipsa, ori nu era lipit si pe acolo avea loc schimbul de temperatura intre zid si aerul din camera ta.Cand pui rece cu cald apare ce? umiditatea, condensul si apoi mucegai.
Ok tu fa cum vrei, cum crezi.Eu zic cum este corect,eu in ceva ani buni nu am vazut mucegai la izolarea ce am ziso mai sus. Unde eu locuiesc asa sunt toate locuintele izolate, dar mucegai vezi f rar si acolo la chiuveta daca se sparge ceva, daca scapa apa si sub chiuveta este umed si caldut apare mucegai, asa da am vazut.dar la pereti niciodata.

| ds01 explică (pentru relian):

Multumesc mult ca ti-ai luat din timpul tau, care e pretios pentru toata lumea, sa-mi da-i sfaturi. O sa tin cont de spusele tale. Multumesc mult!

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Rigipsul se pune totusi de meseriasi. Chiar daca pare simplu. Mai ales in cazul izolatiilor, crezi ca poate sa puna un perete mare sau un tavan perfect drept daca nu a mai facut-o. Nu ar trebui in primul rind sa aiba habar de structura metalica, cum se realizeaza, cum se imbina profilele intre ele, cum se prind pe pereti sau de tavan, etc, etc, ca sunt atitea chestii de care trebuie sa tii seama si la rigips?
Si rigipsul nu se bate in cuie... happy
La mine am izolat fara rigips, am pus tot pe interior polistirenul, si dupa doua miini de adezivi cu plasa (cum se face), si doua miini de glet, iar la colturile exterioare cu profile de aluminiu, si azi tine, desi au trecut mai bine de zece ani de cand am facut-o.
Iar la parchet, as merge nu pe folia de izolare de dedesubt, sau pe un parchet cit mai gros, ci pe polistiren extrudat in locul foliei, ar izola nespus mai bine, mai ales ca apartamentul e la parter. Dar, desigur, depinde si de buget, costa ceva mai mult.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Daca sa pui rigips e si asta meserie neam dat dracu, mai rau ca la gradinita laughing fugi man de aici cu povestile tale cu meseria sa pui rigips.Sa nu spui ca trebuie sa faci si scoala,sau se face si scoala pentru asa ceva laughing Rigipsul nu se bate in cuie? Asa stii sau ori despre ce anume vorbesti? Daca nu stiai la inceput cand aparu rigips,asta nu in RO ca asta e recent in RO vorbesc de tarile care au descoperit rigipsul asta,deci prima data se bateau in cuie, asta asa sa stii si tu. Iara eu le zic cuie la toate, asa sa nu mai stau sa scriu suruburi sau rahat cu prune, deci era doara o exprimare, desi cum am spus iti arat rigips prins cu cuie.

Structura metalica, sa nu spui ca trebuie sa fii inginer laughing sa pui o bucata de tabla sau lemn.Sa stii cum sa le prinzi adica? Sa nu spui ca trebuie sa faci si facultate pentru asa ceva laughing
Sa te intreb ceva. Unde sunteti frate,undes romanii aia buni la toate,cei mai destepti,cei mai harnici si cei mai frumosi?
Pai la cat va laudati,chestiile astea ar trebuie sa fie floare la ureche si pentru o femeie nu barbat laughing
Profilele alea si rigipsu stie sa le puna si copii de gradinita,bine nu aia din RO, din cate se pare romanii nu mai stiu nici cum sa descuie usa de la intrare, daca ii lasi incuiati in casa acolo stau laughing nu-i de mirare nimic la romani, au ajuns de rasu lumii, nu mai stiu sa bata un cui, unia nici nu au vazut un cui in viata lor laughing

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Bate tu in cui rigipsul, si accidental sa dai cu ciocanul pe linga cui, in muchia lui! Sau te consideri perfect, nu ai patiti niciodata sa dai cu ciocanul pe linga cui? Sparge tu rigipsul cu ciocanul, eu nu am de gind sa o fac! Lemnul e mai elastic decat rigipsul, si totusi, la unele cuie mai crapa, si chiar si la el folosesc holtzsurubururi, chiar daca costa mai mult, rigipsul fiind mai plastic, ai sanse si mai mari sa crape la cuie. Ca ai auzit tu ca unii ar fi batut in cuie, asta e altceva, nu inseamna ca asa se si (poate) fac.
Esti interesant daca crezi ca oricine poate, dar hai sa vin cu un exemplu, sa iti scoata un tavan din rigips perfect drept, la nivel, cand un colt al lui e cu 5 cm mai sus decat altul, si cel din diagonala e cu 7 cm mai sus, ultimul fiind la nivel cu acesta. Exista cazuri concrete, cam asa sunt construite blocurile la noi, gasesti rar din constructie un tavan cit de cit drept si la nivel.
Nu ma refer la constructia rigipsului in sine, hai sa zicem ca aceea e simpla, e adevarat, daca cineva are cit de cit simt tehnic, poate sa faca fara sa fi facut, insa problema apare la masuratori, la tras nivelul pe care sa mergi, mai ales daca suportul e strimb. Prima mea lucrare de gresie-faianta a fost pe o baie imbracata in rigips. Am zis ca nu va fi greu, rigipsul fiind drept, pana ce am inceput. Peretele dinspre cada era jos cu vreo 2-3 cm mai in exterior, ar fi trebuit sa incarc prea mult din adeziv, ca sa scot strimbatura. A trebuit sa il scot si eu strimb, si s-a vazut la colturi, unde faianta de la marginea peretilor adiacenti au devenit din dreptunghiuri trapezuri. Si asta in cazul in care se presupune ca rigipsul a fost pus tocmai ca sa indrepte peretele! Lucru facut de amatori.
OK, adu-mi tu un copil de gradinita din Germania care sa stie sa puna profile de rigips, si eu te premiez pentru asta! happy

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Iti aduc copil din America siti iti da clasa si la rigips si la gresie ce pui tu.
Iara de batut cuie in rigips nu ca am auzit,am vazut,iar daca chiar vrei sa vezi, o sa iti fac o poza si o sa iti trimit.
Am si spus nu in RO, deci tu nu ai avut unde s-a vezi si nu am zis acum, am spus la inceputuri cand se punea rigips, la inceputuri nu in RO in tarile care foloseau asa ceva.
Este problema ta ce crezi, ori daca crezi sau nu.Cauta pe net si sigur gasesti, cauta la producatorii de rigips, unia poate ca au asa o istorie, spune ce si cum.
Cand am spus ca oricine poate ma referii ca nu-ti trebuie scoala sa faci asa ceva.
Faptul ca romanu nu mai e capabil sa bata un cui, asta nu inseamna ca restul lumii sunt si mai naspa ca romanii.Nu,deloc romanii au ajuns de rasu lumii, au ajuns ultimii oameni ai planetei, nu mai stiu sa faca nimic, poata doara sa bea laughing cam asta e cu romanii.
Iara daca ceva nu se face in RO asta nu inseamna ca nu se face nicaeri.
Am spus s-a facut cu cuie, asa se batea rigipsu inainte cu cuie din alea cum ziceau romanii de tabla, adica scurte si cu floarea mai mare nitel.
Cand sa zic acum 20 de ani asa se punea rigips,se foloseau cuie cuie. Daca crezi bine, daca nu la fel, nu caut eu sa te fac sa crezi ceva.

Profilele de metal sunt drepte, oricine poate pune o nivela lunga, dar banui ca o sa spui ca nici nivele asa lungi nu sunt laughing.Eu nu stau pe aici sa desenez. Iara de pus gresie si ce zici tu romanii is panataloni scurti, de fapr romanii is slabi mai la toate capitolele.Mai gasesti cate unu pe ici pe colo care sa se ppriceapa mai bine, dar per general is parf.Si stii de ce? Pt ca nu au bani.Un american in general stie sa faca destule, asta pentru ca are bani si isi permite sa cumpere materiale, scule etc, astfel ca experimenteaza asa cate putin si stie sa faca multe chestii.Bine nu ma refer aici la cei care lucreaza pe la office,aia da nici nu-s curiosi de asa ceva,dar oamenii care au case si au joburi normale stiu sa faca mai orice.
Fiecare casa din America are scule,clesti, ciocane, scule de care vrei si de care nu vrei, plus masina de tuns iarba, trimere, drujbe cum zic romanii si etc.Deci fiecare stie sa lucreze cu aceste scule.tocmai de aia stie ca siau permis dintodeauna sa isi cumpere si asa chiar daca au facut dpara pentru ei au macar idee cum se face ceva.
Asa este cand stai doara in satul tau,. orasu tau prapadit din RO si crezi ca toata lumea este la fel laughing

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Relian, te consideram un baiat destept!
O fi copilul ala din America in stare, dar citi sunt ca el? E precoce, si atit. Nu poti generaliza de pe urma unui singur caz. Daca chiar exista.
Eu cred ca tu nu intelegi proprietetile metalelor. Cuiul in lemn e tinut de elasticitatea fibrei lemnului, care se stringe puternic in jurul lui, la profilul de metal nu mai e asa, bati cuiul, faci gaura, si ai doar grosimea tablei din care e facut profilul care sa tina cuiul. Gaura odata facuta, asa ramane. Asta inseamna ca nu va stringe cuiul ca ansamblul sa tina. Nici macar un indice de frecare serios nu ai care sa tina cuiul, caci e metal pe metal, si asta inseamna ca aluneca, si, cum am zis deja, ai grosimea mica. La autofiletante sau autoforante e filetul care tine surubul incastrat in profil, dar la cui ce sa te astepti, care e un cilindru neted? Hai, nu te arata copil in ale rigipsului. Daca eu il prind cu silicon, si tu vezi asta, o iei de buna? Faptul ca ai vazut nu denota ca e si corect.
Dar fa o experienta. Bate tu un cui intr-un profil de rigips. Dupa ce ca risti sa il indoi, dupa ce ai facut gaura, si te vei chinui un pic sa o faci, caci profilul e metal destul de rezistent, desi e subtire, zi-mi tu daca cuiul acela nu va aluneca pe gaura, il bagi batindu-l, dar il poti scoate cu mina mai apoi, caci nu are de ce sa se prinda, e doar un cui.
Si cu luatul nivelului, ia 10 oameni, si pune-i doar sa tina o nivela la nivel. Doar unul sau doi o vor face corect. Poate in America stau mai bine lucrurile, insa la noi e altceva, intrebarea era adresata romanilor.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

laughing man scuze dar cred ca vorbim limbi diferite.Tu stii ceva dar pe jumatate,e ok,nu-i problema, vorba aia toata viata invatam.
Faptul ca tu spui ca ma considerai baiat destept si de fapt nu-s aia e treaba ta, poti spune ce doresti tu nu ma supar.

Dar sa revenim la rigipsu nostru. Ce nu stii tu este ca rigipsul ala nu se pune doara pe profile de metal, aici gresesti tu.Deci rigipsu se pune pe profil metalic sau de lemn.Cand am spus cuie,laughing voiai sa iti desenez unde anume se bat cuiele? Dao dreacu de treaba,am pretentii la tine laughing deci eu am considerat ca ai inteles,ca stii despe cuie,doara nu esti ca astia ce nu au vazut un cui in viata lor nu?

Deci acele profile pot fi din metal sau din lemn.
Nu ca zic eu asta,cauta si vezi,cauta la fabricanti nu ce zice nea Ray pe TPU laughing sau mai stiu eu cine.

Sa iti zic ceva.Dar ce ma mira la tine,este ca odata ce au am si specificat,am vazut rigips cu cuie dar nu in RO,deci am spus nu in RO.dar tu tot o bagi pe aia ca nu stiu ce zic.

In sf afla si tu ca in Europa nu se prea folosea rigipsu mai deloc, de regula se folosea pentru spatii comerciale, adica cladiri comericale, magazine etc.
Dar in rest mai deloc.In America rigipsul se foloseste la orice constructie si asta nu de zi de ieri ci de cand aparu acest rigips.
Americanii folosesc atat profile din metal, cat si din lemn.Pt case se foloseste numai din lemn, sau la cladirile nu prea inalte.La blocurile cele inalte se foloseste profile de metal.

Ok deci se pare ca ai mai invatat ceva si astazi.Dar e bun, toti invatam cate ceva mereu.Eu nu am gresit cu absolut nimic.Verifica si vezi ca am spus de N oori ca am vazut dar nu in RO.

Acum probabil nu ai vazut in RO nici suruburi sau cum le numiti voi acolo alea filetatante laughing deci nu ai vazut suruburi pentru lemn.
E ok iti zic eu sunt suruburi din alea, alea negre stii ca ai zis tu cum se numesc acolo, deci sunt de astea negre pentru metal si sunt si pentru lemn.Bnaui ca pentru lemn nu ai vazut ca nu prea sunt raspandite acolo la voi.
Astea pentru lemn au fileltu ala mai mare si mai rar, pe cand la astea pentru metal is mici si aproapiate.
Nu ma fa sa zic ca la gradinita.Si nu sunt pe aici oamenii exceptii cum zici tu.
Tu citesti ce eu scriu aici? Ti-am spus aici fiecare casa este doata cu Drujba,masina de tuns iaraba,cu trimer,adica aia cu fir, nu stiu cum o numiti voi, cu din asta de suflat frunzele, si tot felul de unelete si scule.
Asa are fiecare casa.ba unele case femeile fac din astea laughing stiu ca ti se pare aiurea dar sunt femei balamuc care tunde iarba,ele pronesc masina, deci din astea cu motor.

Te cred ca ti se pare nu stiu cum, dar e alta lume, astia au avut d e toate dintodeauna.
Uite alt exemplu.Aici astia au frigidere cu Icemaker de cand lumea laughing ok sa zic cei ala icemaker,adica masina de gheata, de facut gheata.

Deci in America orice fridgider, de orice brand are in el in compartimentul congelator cum sa zic, un aparat asa micut dar micut de tot cu o cuva sub el si ala face cuburi de gheata.
Cand am fost acasa acum 2 ani am intrebat in RO ba dar frigidere de astea nu aveti? Se uitau aia ca la urs,ma uitam dupa un frigider sai cumpar mamei.

Deci vezi tu astia au avut de toate,chestii ce noi nici macar nu ni le imaginam laughing de aia zic ca ei au macar asa idee,nu mai zic de aer conditionat,orice copil,orice femeie are asa idee cam ce este ala,pentru ca are unu in casa, sau vorba vine, stiu cateva chestii tehnice despre el laughing

Nu stiu e mult de povestit, chestii de astea ar trebuie sa iti arat fata in fata si sa avem un calc si dupa ce iti zic sa iti si arat.Gasesti pe net video,poze cu ce vrei tu.

Am inteles tu ai zis de Ro dar eu am si specificat ca nu in RO.
Romanii nu fac profile de lemn,nu pun rigips pe profile de lemn ca zic ei crapa laughing
Tot la fel eram acasa in RO si un var isi punea tavan din asta de rigips si avea deja tavanu de lemn, stii cu capriori din aia sau leturi cum le mai spune si vad ca aduce ceva profile de metal.Zic frate dar ce faci cu alea? Pai le prind de lemn apoi pun rigips peste.Zic da de ce nu le prinzi direct de lemn? Sa uitat ala mirat la mine, zice pai nu se face asa cevalaughing crapa rigipsu laughing ba ma lesi zic, da s-a iti arat.Nici vorba na vrut,deci romanii is si incuiati la minte,incapatanati,ei ce au vazut si vad in Italia,Germania Spania,aia fac,aia e lege pentru ei.

Daca e sa stam aici povestim romane,nu mai apucam sa dormim. Poate cand o sa vin in RO ne gasim undeva la o bere ceva si povestim.

Deci rigips prins in cuie,acum ma crezi?laughing daca nu ma crezi intra pe net cauta sheetrock,sau cum sa zic zi-mi siti arat eu profile de lemn si metal din america.
In engleza rigipsul se numeste Seetrock,iar peretele facut cu rigips se numeste Drywall,asta asa ca idee.

Si tot ca idee sa stii si tu nu romanii nu europenii au inventat rigipsul,tot americanii,futule mama lor de americanii laughing,unde te uiti,nu te poti intoarce ca numa de ei dai laughing
OSB ala tot americanii lau inventat si tot asa putem sa o tinem lant si o sa avem un munte de americanisme,dar toata europa uraste pe americani,aia is prosti,nu stiu nimic,nu fac nimic, is urati cu spume laughing ca sa vezi si tu ce propaganda se face impotriva unor oameni, care sincer iti zic, depastete orice roman la orice.La ospitalitate la respect si ce mai vrei tu.
Dar asta e lumea,stii cum e daca vecinu are si eu nu,am pica pe el laughing zic sa moara si capra aluia laughing.

Deci daca ai ceva de intrebat,sau stiu si eu de lamurit spune,d,aca stiu cu placere.
Eu nu intru pe aici sa contrazic pe nimeni,intru sa arat ca mai sunt si alte optiuni,ca mai sunt si alte chestii pe lumea asta decat ce stiu romanii sau ce vad ei in UE.
Totul ce se face in UE sau aproape totul este nu cum ar trebui.Ue se duce in jos usor si sigur,de RO nici nu se pune problema sa discutam.

O sa spui pai las ca la mine e cald.Ok asa este e mai cald, dar hai sa mergem in Canada, acolo juma de an este iarna, dar iarna din ala cu minus 40 de grade si zapada pana la brau mereu.Aia au casele si fac exact ce fac si americanii,aceleasi case,aceleasi lucruri.

Cum am spus fiecare face cei place, dar fiecare are dreptul la propria opinie, fiecare are dreptul sa isi zica parerea sau sa spuna ce a vazut sau vede.
Daca tu nu ma crezi, aia nu inseamna ca nu ar fi cum spun eu.Aia inseamna ca tu si alti nu sunteti bine informati.Dar in cazul asta taci,asculta,citeste ce balarii zice cineva,daca nu esti sigur pe tine, mergi cauta, informaza'te apoi revina si dai aluia cu muci de pereti laughing
Eu asa consider ca se face, ca este bine sa se disicute.Nu cu te credam mai destpet,ca te visezi in america si tu esti la stana si etc.
Roamnii ar trebuie sa invete sa se poarte, nu stiu ce s-a intamplat cu romanii, pe vremea lu impuscatu parca aveau ceva mai mult respect, acum asa ceva nu mai exista in RO deloc.Am vazut cu ochii mei, oameni care candva ziceau sarut mana unei batrane, iar astazi stii cei zice? Sa imi sugi p...la laughing asa ceva pur si simplu m-a lasat masca,nu mai aveam cuvinte.
De unde,cum, de ce sa ajuns aici? In sf gata ca deja scriu romane pe aici si sunt unia carora nu le sunt pe plac, ca vorbesc mult, ca scriu mult si etc.
Majoritatea pe aici vor fraze gen telegrama fulger laughing ei cred ca lucrurile pot fi lamurite in 2 vorbe, dar astia sunt romanii asa au ajuns, stau in fata calc si se cred mari zmei.

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Izolează pereții si schimba doar sticla in geamuri, cu una 4S. La unele profile se poate adapta o bagheta mai îngustă, care îți permite chiar un tripan de grosime minima.
Tâmplăria nu prea contează ca izolatie, in schimb sticla da.
Daca mai rămâne ceva buget, pune si rolete de PVC, mai ajuta si ele.

| OAly a răspuns (pentru regis):

Ba conteaza tamplaria ca izolatie. Am avut termopane cu tamplarie din lemn si fiindca lemnul s-a uzat, suflau curentii prin el. Nu se vedeau fisuri dar totusi simteam curent in acea camera desi era geamul inchis. Dupa ce am schimbat geamurile punand tamplarie din PVC cu 5 camere problema curentilor a fost eliminata.

| regis a răspuns (pentru OAly):

Nu vorbeam despre defecțiuni sau despre improvizatii. Orice profil are garnituri si închide etanș. Unele au coeficienți termici mai buni, altele mai slabi, dar suprafața totala este mica comparativ cu cea a sticlei si nu influențează semnificativ gradul de izolație.

| relian a răspuns:

Am uitat sa iti spun o chestie.Acum ceva ani un prieten sa-i zic asa, se plangea ca la el in camera este f frig. tipul sta la bloc si camera lui era pe colt.Am fost, el nu se pricepea in general la din astea cum sa le zic, sa surubareasca sa faca chestii, asa ca m-a rugat sa il ajut daca stiu.Am fost la el, peretele respectiv era parf happy0 parf adica facuse de multe ori condens si tencuiala aia se facuse asa afanata, naspa.I-am zis sa rada sa faca sa dreaga, a zis ca nu ca nu vrea sa cheltuie.Atunci i-am lipit polistiren,adevarul e ca m-am chinuit ceva la tencuiala aia ca vata ce era acolo laughing, am mai bagat ceva dibluri, in sf na iest el ca la carte dar a mers, am pus peste rigips, a chemat el o cunostinta a dat gled var si a zis sa vada dupa.A venit iarna si m-a sunat laughing a is frate stau dezbracat acum in camera mea laughing Deci cum am spus trebuie sa izolezi, nu sa te faci ca izolezi.Degeaba ai material izolant daca nu il pui cum treb.Deci nu-i de vina polistirenu, nu-i de vina nimeni, doara persoana care izoleaza.
Daca ai un patent izolat si izolatia aia este cu gauri din loc in loc ce spui va izola sau te va elctrocuta, in cazul in care pui patentu ala pe un fir electric?laughing deci cam asa sta treaba cu izolarea, multi vad, putini si cunosc cu adevarat.

| romeo78 a răspuns:

Problema pierderii căldurii fiind la parter e mult mai complexă decât la etajele superioare!
Scara de bloc unde locuiți are ușa de la intrare deschisă sau are interfon funcțional și este închisă. De asemenea, blocul este din plăci, BCA, cărămidă.
Subsolul e înalt, are guri de aerisire?
Înainte de geamuri termopan, izolare pereți exteriori, să vă gândiți la planșeul comun cu subsolul.
Ați pus gresie, parchet direct pe planșeu? Câți pereți comunică cu holul de la intrare?
Ar trebui să găsiți o firmă care se ocupă cu certificate energetice să vină și să verifice unde aveți cele mai mari pierderi energetice și apoi să acționați. S-ar putea să fie bune geamurile, frigul să fie din ce v-am scris mai sus!