| Daniel26 a întrebat:

Ce fel de robineti pentru apa rece/calda sa iau ( din aceia care se monteaza pe ţeava de apa), de calitate mai buna, pe care sa nu se depuna calcar dupa primul an de functionare, sa trebuiasca inlocuiti ca se blocheaza etc? Stie cineva? Merci.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Asta am spus si eu robineti nu baterie, deci sunt robineti nu clasici, dar nu conteaza pentru tine, conteaza cand cumperi spui aluia de care, spui cu bila, stie ala ce sati arate.Am spus italieni pentru ca sunt de calitate, calitate si ca robineti si ca material, deci nu il va manca calcaru asa de repede cum sunt aia chinezesti.Asta am spus.Robinetii astia de care zic eu nu se blocheaza, ai incredere ca sti ce zic.
Ok ma uitai la dedeman si am vazut cum se numesc.Robineti cu bila, exact cum am spus eu. Fluture ii zice asa pentru ca are maneru cu care se inchide si deschide asa sub forma aia.Dar robinetii astia au si o maneta, adica nu maner fluture, doar asa ca o tija, dar asta conteaza mai putin.Deci robinet cu bila asa cauti si italian neaparat sa fie, astea sunt cele mai de calitate.Deci fluture ce spui tu. se refera doar la chestia aia la maner, rozeta cum au alti robineti.Ala ce spui tu fluture este bun pentru spatii stramte, pentru ca are chestia asta mai micuta. Daca ai destul spatiu unde se instaleaza acest robinet atunci ia din ala cu tija.Dar chestia asta o poti schimba, asta nu are nici o importanta.
Deci daca cauti robinet de apa pe dedeman, o sa iti arate asa cum zic eu robinet cu bila tip fluture sau cu tija laughing.
Eu cred ca tu esti cel care nu prea intelege ce zic altii.Or fi spus altii de batetii eu nu am spus asa ceva.Nici nu e nev oie sa mergi la dedeman, intra pe net si gasesti, are poze are de toate.Bafta

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Atenție la filtre, nu toate sunt pentru apa potabila. Si oricum nu vor face mare lucru. Alege robinet cu corp de alama, acestia sunt ceva mai buni si din când in când deschide/închide apa, ca sa nu se blocheze. Nu prea poți lupta cu apa...
Grohe e marca buna, dar de baterii, sa nu facem confuzii.

Bula
| Bula a răspuns:

Problema nu este de la robineti, ci de la cantitatea mare de materiale calcaroase dizolvate in apa care-ti vine.
Eliminarea calcarului dizolvat este dificila, se poate face doar prin montarea unor filtre speciale pe conducta de apa, chiar la intrarea in apartament.
Monteaza un sistem asemanator cu acesta:
https://www.eradiatoare.ro/......p2399.html
sau poti folosi alt model de aici, conform recomandarii unui proiectant de instalatii:
https://www.emag.ro/search/filtru+anticalcar

| sierra1 a răspuns:

Dacă ești în bani, ia de la brandul GROHE

| relian a răspuns:

Robineti buni sunt aia cu bila, sau cum se mai numesc, dar italieni, nu chinazarii.Astia te tine o viata.Referitor la depuneri de calcar, asta nu tine de robinet, schimba apa, fa ceva sa nu mai aibe calcar. Vorba cuiva pe aici robineti din astia fara calcar nu sau inventat inca laughing

| Daniel26 explică (pentru relian):

Merci pentru raspuns. Nu stiu daca s-a inteles, eu nu caut baterii, cum se recomanda mai sus, ci acei robineti de tip fluture, de exemplu, care se monteaza pe teava (nu la chiuveta) pentru a deschide sau opri apa. Cu aceia am probleme si pe aceia vreau sa ii inlocuiesc.
In privinta calcarului, am abonament inteles ca nu-s prea multe de facut care sa nu coste, e destul de scump sa montezi pe teava de apa (cea de baut) filtre anticalcar. In fine, o sa iau ce-o sa gasesc prin magazine si la 2-3 ani chemat instalatorul din nou.

| Daniel26 explică (pentru relian):

Poti sa imi dai un link, te rog, cu un exemplu de robinet cu bila, cu tijă din aceea si marca italiana? Sa am idee dupa ce sa ma uit.
Ai idee cat costa manopera schimbarii a 3 astfel de robineti impreuna cu teava care trece prin ei? N-am idee de preturi.

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Man ai calculator, ai internet ok? Du-te pe google si scrie www.dedeman.bucuresti,sau un oras pe linga care locuisti tu si are magazin de asta dedeman.Ce link sa iti dau eu? Voi nu stiti sa cautai pe net chestii banale?
Scrie pe robinet made in italy daca e facut in italia.Deci aia care vand robineti are toate tipurile.Robinetii pot fi cu filet, asta daca tu ai tevi deja filetate, sau pot fi fara filet, sa sudezi acolo cu cositor.Cel mai indicat este sa folosesti robineti cu filet in ambele capete, prinzi la ambele capete teava filetata de robinet si capetele alelalnte le sudezi de tevile tale ceva mai departe de robinet.Acesti obineti au garnituri din teflon sau plastic ori ce are acolo, de aia e mai bine asa sa faci.La un robinet clasic din ala cu scaun cu garnitura, poti scoate afara toata chestia aia, dar alea clasice oricum nu le poti suda ca sunt di/n fonta.Astea ce zic eu cu bila sunt din alama, se pot suda cu cositor sau cupru, depinde de sudor, dar pentru apa asa folosesc cei mai multi cositor.
Eu nu am de unde sa stiu ce preturi sunt in RO la manopera, pentru ca nu locuiesc in RO.Dar asa sa vad preturi la robineti oricine poate vedea, cauta pe net gasesti robineti cu bila oriunde nu doara la dedeman. Orice magazin din asta cu materiale de constructii are astfel de robineti.Eu ce am zis sa fie italieni a fost sa stii dupa ce te uiti.Scrie pe ei made in Itlay. Daca nu stin sa cauti pe net mergi la un magazin care vinde materiale de constructii si intreaba acolo, aia stiu sigur, cu asta se ocupa.Mai puneti si invatati sa folositi netu asta si pentru ceva util, nu doar chat, in rest va prindeti urechile :))Deci de preturi nici eu nu am idee, iar dac a ar fi sa fac la mine acasa, as face singur, adica nu am nevoie de nimeni sa imi instaleze 3 robineti prapaditi.Mai sunt robineti cu mandrina, sau nu mai stiu exact cum se numesc, dar nu ai nevoie de sudura, folosesti doara 2 chei strangi si aia e tot.Cel mai indicat este sa mergi la un magazin si acolo intrebi de toate tipurile de robineti,cu bila, clasici, cu mandirina etc, spui aluia zi-mi frate toate modelel cu sudura, fara sudura bla bla.Dar trebuie sa stii ce marime este teava ta, asta sa stii ce marime de robinet sa cumperi.Deci unde pe robinetu tmau scrie 1/2 sau 3/3 sau cat o scrie, aia e dimensiunea robinetului in inch, fa evetual o poza cu tot ce scrie pe robinet sa se vada, ori poti lua un robinet cu tine daca ai unu desfacut si toti sunt la fel.

| Daniel26 explică (pentru relian):

Vroiam sa imi dai un exemplu concret de robinet. Eu nu ma pricep deloc in domeniu. Normal ca am cautat pe net robineti, altfel cum stiam sa iti raspund sau sa postez intrebarea aici. Iti multumesc pentru raspunsule ample. O sa iti dau funda pentru sugestii si timpul acordat! Mi-am facut o idee cum e cu robinetii astia. Si apa e calcaroasa, dar nici ei nu au cine stie ce calitate, iar mana de lucru de usuca mereu cand vine vorba de sanitare.

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Man ce sa zic eu nu raspund pentru funde sau alte rahaturi.Ce pot sa zic, nu sunt la fata locului sa stiu cum is robinetii tai acolo montati.Adica daca sunt doar la un capat prinsi sau la ambele capatete. Daca sunt prinsi doar la unu din capate aia e simplu de schimbat, schimbi si tu singur.Deci trebuie sa spui situatia ta exacta,sunt robineti dea lungul tevii, sau sunt robineti la capatu tevii? In general robinetii se monteaza la capatu tevii, am zis in general, dar sunt cazuri cand se monteaza si in lungul tevii, la mijlocu tevii sa zicem.Cei de la mijlocul unei tevi nu-i poti instala tu ca nu ai scule.De taiat este usor sa tai teava ceva mai departe de robinet, tai in ambele capete, si dupa in fctie de cum sunt robinetii vechi prinsi poti sai prinzi tu or nu.De exemplu daca robinetii sunt infiletati, tai teava inainte si dupa robinet, astfel incat robinetu sal scoti afara cu teava la ambele capete.Desfaci apoi robinetu vechi si instalezi pe cel nou.Dar trebuie sa pui si teflon. Daca este sudat atunci aia e nu mai ai cei face.Cei mai buni robineti sunt aia cu filet.La tine trebuie stiut si ce teava ai din metal din cupru de care teava.Eu am spus robineti cu mandirna dar aia merg doara pe teava din cupru sau alama, nu merge pe teava de fier.Merge si pe pexal ala e plastic cu aluminiu.Hai ca team zapacit de tot.Stii ce sa faci? Cand nu ai ce face mai mergi asa prin magazine,mergi si te uti, casti gura prin magazine, vezi una alta, mai intrebi una alta, si uite asa mai inveti cate ceva.Asta daca ai timp, daca esti curios.

De manopera sincer habar nu am, te cred ca este scump, stiu ca si eu acasa la mama in Ro am unu care se da mare lovit meserias, face numa desene animate si ia bani la lume multi.Asata e in RO toti sunt meseriasi,dar fara scoala,fara experienta, au iesit si ei prin Italia, pe mai stiu eu unde, au muncit pe acolo,, au vazut asa catd e cat si sau intors in tara mari profesionisti.Si cum in RO meseriosi adevarati nu mai sunt, aia e apelezi la astia carpaci laughing ca astia asta sunt carpaci, astia nu fac diferenta intre ce au vazut si fata locului sa zic asa, ei aplica peste tot doar ce au vazut. Daca spui frate dar nu mi se pare ca e bine asa.el iti raspunde asa se face in Italia laughing pai si daca aia fac prost trebuie sa fac si eu la fel? Daca esti femeie sau c hiar barbat si nu te pricepi asa cat de cat taci si platesti ceti face ala.
Hai sa iti zic altceva.Cand ai ceva de facut sau de stiut, dar trebuie sa stii limba engleza, desi vezi video uneori trebuie sa stii si ceva engleza, ca mai si zice ceva interesant.Cuti pe Youtube man orice ai nevoie,dar sa cauti in engleza, sa cauti la americani, aia dau video dau detalii, dau amanunte, vezi exact ce se face cum se face.Romanii nu fac video cu mai nimic, fac video cu manele si din construnctii cum danseaza aia cu lopata canta la lopata mort de beata sau mai stiu eu video cum dorm in posturi laughing cam astea vezi la romani.Eu cand am nevoie de ceva caut pe Youtube ori intreb la magazin, dar ce zic eu in RO nu prea ai pe cine intreba sau ce vedea pe la magazine, ca mai toti aduc chestii ieiftine, ca alea se vand ca n-are omu bani.Dedeman mai are cat de cat chestii mai multe ca e mare, aia pot aduce pentru toate buzunarele cred.Bafta oricum.Ma pun sa dorm ca s-a facut ora 12 noaptea la mine

| Daniel26 explică (pentru relian):

O sa chem un instalator sa se ocupe, eu sunt complet paralel cu tot ce tine de domeniul asta. Robinetii sunt pe la mijlocul tevilor de apa, inaintea lor sunt apometrele. Imi trebuie (cred) o varianta care sa se poata infileta la ambele capete. Vad ca-s destul de scumpi. Pentru nimic toata va fi o cheltuiala apreciabila pentru nivelul salariilor din Ro, dar asta e, daca nu ma pricep. Insa mai intreb intre timp, macar sa am idee de ce face omul acolo. happy

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Ce ai vazut tu acolo sunt preturi din america laughing deci daca vrei preturi cauta la dedeman sau alte magazine in RO.Chestia este ca nu iti trebuie cine stie ce scule,pana la urma robinetii aia,asta care se pricepe,eu daca ar fi i-as face fara nici o scula laughing ai nevoie doar de o panza de bomfaier, de cositor, astea sigur le gasesti oriunde, si improvizez o lampa de gaz ceva cu care sa pot incalzi tevile, asta in cazul in care tevile sunt din cupru.

Daca ai tevi din otel, atunci mai usor laughing Pot sa iti explic daca vrei ce trebuie sa faci.Cum crezi tu.Ce iti trebuie daca tevile sunt din otel,este sa gasesti undeva unde sa poti fileta teava, masori ce ai nevoie, cumperi materialele, stiu si eu o bucata de teava, sau ceva conectoare si aia e tot ai terminat lucrarea, ce ai nevoie sunt doara 2 chei, moxuri ceva de genul asta, ori un mox si o cheie reglabila cum ziceau romanii franceza.Dar e mai bine sa faca altul daca nu ai mai facut niciodata.

| relian a răspuns (pentru Daniel26):

Asta am spus si eu robineti nu baterie, deci sunt robineti nu clasici, dar nu conteaza pentru tine, conteaza cand cumperi spui aluia de care, spui cu bila, stie ala ce sati arate.Am spus italieni pentru ca sunt de calitate, calitate si ca robineti si ca material, deci nu il va manca calcaru asa de repede cum sunt aia chinezesti.Asta am spus.Robinetii astia de care zic eu nu se blocheaza, ai incredere ca sti ce zic.
Ok ma uitai la dedeman si am vazut cum se numesc.Robineti cu bila, exact cum am spus eu. Fluture ii zice asa pentru ca are maneru cu care se inchide si deschide asa sub forma aia.Dar robinetii astia au si o maneta, adica nu maner fluture, doar asa ca o tija, dar asta conteaza mai putin.Deci robinet cu bila asa cauti si italian neaparat sa fie, astea sunt cele mai de calitate.Deci fluture ce spui tu. se refera doar la chestia aia la maner, rozeta cum au alti robineti.Ala ce spui tu fluture este bun pentru spatii stramte, pentru ca are chestia asta mai micuta. Daca ai destul spatiu unde se instaleaza acest robinet atunci ia din ala cu tija.Dar chestia asta o poti schimba, asta nu are nici o importanta.
Deci daca cauti robinet de apa pe dedeman, o sa iti arate asa cum zic eu robinet cu bila tip fluture sau cu tija laughing.
Eu cred ca tu esti cel care nu prea intelege ce zic altii.Or fi spus altii de batetii eu nu am spus asa ceva.Nici nu e nev oie sa mergi la dedeman, intra pe net si gasesti, are poze are de toate.Bafta

| relian a răspuns:

Https://www.homedepot.com/b/Plumbing-Valves/N-5yc1vZbbl6

uite aici un link unde sa te uiti la robineti si are poze, mai mult ce sa zic. Daca nu merge link-ul asta da c, ic mouse dreapta pe el, apoi deshizi alta pagina.
Deci clic pe link-ul de sus cu mousu drepta nu stanga si apare o fereastra, alegi aia open in new window sau new page ce are si te duce unde treb.Hai ca ma pun sa dorm maine dim ma trezesc sa vaz meciu ala cu Columbia :))

| NLS a răspuns:

Daca stii sigur ca se depune mult calcar pe ei, nu poti rezolva asta cumparand alti robineti.
Pe toti se depune la fel.
Trebuie sa folosesti filtre (ce ti-a aratat Bula).
Si taica-meu a montat asa ceva acasa. si nu e instalator.
Foloseste un filtru cu cristale (polifosfati) si langa el, unul magnetic.

https://s12emagst.akamaized.net/......2_full.jpg

https://s12emagst.akamaized.net/......1_full.jpg

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Inca nu au fost inventati asemenea robineti!