| 6Radu5 a întrebat:

Salut,ce plantatie profitabilă ar merge bine pe un teren in pantă si mai secetos? De irigat pot, daca apa este o problema, ca e la 1km de Aries.De preferat ceva care sa-mi aduca profituri mari si repede, sa nu stau 5 ani dupa ea pana creste si ceva care sa ma tina 20+ani, nu sa o schimb dupa 8 ani.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| iulia0514 a răspuns:

Căpșuni,afin, mur, zmeur, lavandă, galbenele, paulownia, cătină etc!

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pe un asa teren nici scaietii nu cresc laughing Asa si eu am un teren f bun, productiv, zi-mi si mie ce as putea sa pun sa scot bani rapid si sa nu fac nimic laughing
Profituri mari laughing sapa poate gasesti ceva aur, comori acolo, alea is cele mai profitabile.
Cari apa cu rezervoru, aia da irigatie laughing sigur obtii profituri de milioane acolo.
Nu ai spus ce suprafata ai.Nu ai spus citi ani ai, asa as putea sa iti dau o idee, dar care nu-ti va aduce absolut nimci acu rapid, poate peste 30 de ani incolo.
Daca ai suprafata de cateva ha acolo, planteaza stejari, nuci, pini dar pentru lemn, e nitel asa mai greu pana se prind, apoi nu mai faci nimic, nu mai platesti taxe la ternul ala, iar dupa 30 de ani tai si vinzi ca lemn de mobila, lemn pentru constructii si obtii bani f multi.

Ce cauti nu nu exista, asa ca nutati gindu, poate vorba cuiva pe aici sa pui cinepa laughing
Tu cauti ceva adrian copilul minune laughing acu, ai un tern si crezi ca aia e tot, ala trebuie sa se scuture si sa curga milioanele laughing
Aaaa ai 15 ani, era de asteptatat, eu cred ca te uiti prea mult la tv, la emisiuni de mai stiu eu care si le iei de bune.
Copile mergi la scoala, lasa utilajele lu tactu, pune mina pe carte, invata ceva, fa o scoala care sa te ajute.
Degeaba are tactu utilaje daca tu esti pe dinafara, ori nu ai mers la scoala sa iti ami deschizi mintea.

Stind doar acolo pe tarlaua lu tactu iti zic mai rau te timpesti laughing cauta sa citesti, cititu, mersu la scoala, iti mai deschide mintea, daca stai si doara muncesti, bine nu ajungi.

Daca spui ca tactu are terenuri, cultivati deja cereale si alte minuni, fa cum iti zic eu pe terenu ala in panta, planteaza nuci, sau pini pentru lemn, daca nu stii cum intreaba, apoi cand o sa ajungi tu pe la 30-40 de ani atunci o a faci ceva bani f buni de pe acei arbori.

Asta este singura optiune sa faci bani multi si fara sa muncesti cine stie ce.
La capsuni, afin, zmeura, legume ce spui tu la sere, muncesti de nu stii de tine, tot timpul trebuie acolo sa muncesti, iar de obtinut bani cu caru, asa cum spui tu, aia e doara in mintea ta.

Cind faci si tu productie buna, fac toti, ca urmare pretu va fi f mic.Cind nu se prea face din diverse conditii, atunci degeaba e pretu mare ca nu ai ce vinde laughing
Sa vinzi la strada cum arati tu si sa faci bani cu caru laughing e bun si asa rau.
Dar acu depinde si ce inseamna pentru tine bani cu caru, daca o insemna cateva mii de lei atunci e in regula, poti sa faci si tu.

Pune pruni, daca tot spui ca unia au, problema la fructe este unde vinzi, asta daca ai suprafata mare, hectare, e o idee buna asta cu prunii, nu-i munca multa, nici cheltuiala, dar trebuie sa ai asigurat vinzarea, asa multi produc dar cui vind, acolo se impotmolesc multi.

Sa nu te muncesti aiurea, pe acel teren eu asa as face, as baga arbori pentru lemn, vii la 3 -5 si 9 ani si sufleci ramurile atunci cand is micute, sa duci arborii cit mai sus, aia e tot.

Bine trebuie sa faci puieti, apoi sai plantezi, dar la nuc am vazut ca is sa cumperi 3 lei un pui de nuc.
Plantezi la 3x3 metri si aia e tot, dai ceva apa daca nu ploua in primii ani, apoi o sa fie f usor.

| 6Radu5 explică (pentru relian):

Salut,sunt 2 hecatre jumate, si dupa ce termin cu curatatul/indreptatul o sa fac padure de castani comestibili.Nu ma deranjeaza sa fac drumuri cu rezervorul pentru a iriga terenul.Despre scoala, sunt la cel mai bun liceu din oras, iau note bunicele, dar agricultura este pasiunea mea, deci nu crede ca sunt ceva incult cu 4 clase.

| relian a răspuns (pentru 6Radu5):

E bun daca esti la scoala, eu doar am spus ca idee, nu am de unde stii daca mergi sau nu la scoala, n-a fost o afirmatie, am spus-o in cazul in care nu ai fi fost.
O fi el pasiunea ta agricultura, dar sincer bani asa cum doresti tu, sau cum visezi sa faci, nu se fac in agricultura, nu ai cum si nici cu ce.
Pui castani spui tu, ai cui vinde? Sa produci cum am spus nu-i problema, problema este cui vinzi.
Ce am spus eu arbori pentru lemn, aia ii vinzi de acasa, vine compania si tii taie, tii ia, tu nu faci nimic.
Stii cit nuc se cultiva pentru lemn din ce se cere pe piata? Nu mai stiu cred ca undeva la 20-30%
I sa ai tu 2.5 ha cu nuci, pfff ai idee cam citi bani scoti pe lemnu ala? In plus terenu ala daca pui arbori, padure, nu mai platesti nici taxe, deci 30-40 de ani nai treaba, nu faci mare lucru, unde pui ca e si frumos sa ai o padure, atit pentru tine cit si pentru zona respectiva.

| johnnny123 a răspuns:

Cam multe pretenții... Dacă ar exista o cultură-minune care să te umple de bani imediat și fără riscuri, de ce atât de mulți agricultori se plâng că sunt în pragul falimentului?

În plus, ți se pare că irigatul nu va fi o problemă pentru că te afli la 1km de Arieș? Ți-ai făcut vreun calcul să vezi ce presupune să tragi apă de la 1 km distanță?

| 6Radu5 explică (pentru johnnny123):

Apa o pot aduce cu masina, am remorca si rezervor de 1000l,agricultorii de care spui tu sunt cei de cereale si cei care lucra hectare intregi, nu micii producatori care fac gramezi de bani din sere, livezi si mici culturi. Cerintele mele nu sunt rele, vreau doar niste idei de ce as putea creste pe un astfel de loc care sa-mi aduc profit si sa ma tina ani buni, nu sa fac eu miliarde dintr-o plantatie.

| johnnny123 a răspuns (pentru 6Radu5):

Aham, deci vei face irigații cu bidonul. Foarte eficient.

Și unde ai văzut tu acei mici producători care fac "grămezi de bani" din mici culturi? Că eu peste tot văd numai mici producători care se plâng că sunt la limita supraviețuirii și că de multe ori nu-și scot nici cheltuielile.

Iar dacă nu ai niciun exemplu concret de cultură care să te umple de bani (și evident că nu ai din moment ce întrebi aici), de unde știi că "cerințele tale nu sunt rele"?

De ce nu te duci să-i întrebi pe "micii producători care fac grămezi de bani" ce cultivă?

| 6Radu5 explică (pentru johnnny123):

Daca tu crezi ca eu nu stiu cu ce sa mananca agricultura, imi pare, te-ai inselat.Eu ma ocup de hectare intregi pe care pun porumb/cartof si de timp bun numai cu agricultura ma ocup.Din grupul meu de fermieri de cereale/mici producatori, cel mai bine le merge celor care au mici sere, culturi.Cred ca nu intelegi cati bani poti sa faci din 2-3 sere cu rosii, un prieten si-a recuperat investitia chiar dupa prima recolta.Tot asa am un prieten cu o livada de pruni pe 40 arii, care in sezonul de recoltare face bani cu carul.In sat unde am utilajele,oamenii au mici culturi de ceapa,salata,varza si isi vand produsele ori la marginea drumului ori in piete, iar din ce am vazut nimeni nu se plange ca nu are bani si ba din contra acestia dupa recoltare isi cumpara tot fel de atv-uri, tractorase, untilaje de marime medie, deci nu cred ca mor de foame din mici recolte.In piata orasului in care locuiesc, e o mare intrecere intre vanzatori, preturi foarte mari la fructe/legume si multi clienti care se inghesuie sa cumpere.Probabil ca tu vorbesti de micii producatori din mediul rural/comune defavorizate, in care agricultura nu merge prea bine din cauza unui buget mic de dezvoltare.Eu am cerut doar niste idei care sa corsepunda cu sfaturile prietenilor mei si sa ma pot decide pe ce tip de cultura/livada sa merg.Nu am cerut sfaturi despre cum sa irig, pe acel teren am un rezervor de 12. 000l in partea de sus, pe care din 12 drumuri la Aries l-am umplut.De la el am sistem de irigare prin picurare pe care il pot adapta atat pentru pomi cat si pentru plante la sol.Deci daca ai o idee de cultura spune-mi chiar aici si am sa vad eu daca imi merge cu irigatulwinking.

| johnnny123 a răspuns (pentru 6Radu5):

1) Ai 16 ani și ești în clasa a 9-a. Deci nu te mai da specialist în agricultură. Nu te ocupi de "hectare întregi" și nu ai cultivat în viața ta nimic.

2) Dacă chiar ai fi un specialist în agricultură și ai avea contacte cu alți agricultori de succes, nu ai mai cere idei pe TPU. Ce sens ar avea să ceri idei unor necunoscuți când ți-ai putea lua informații direct de la sursă?

| 6Radu5 explică (pentru johnnny123):

La ce conteaza varsta, lucru pe utilajele lui tata si tot pentru el lucru, de ani buni fac asta.Asa sa comentezi e usor si sa bagi de vina, eu am pus doar o intrebare, deoarece terenul respectiv este al tatalui meu si mi-a permis sa fac ce vreau cu el.De asta am intrebat,stai calm ca i-am intrebat si prietenii lui/de familie,dar nefiind decis am pus si aici o intrebare,oricum, nu ma iau dupa un raspuns de pe TPU.Cea mai buna scuza e sa bagi varsta, se vede ca nu esti din neam de fermieri, atunci ai fi stiut de la ce varsta incepi lucrurile agricole. Oricum, mersi pentru timpul tau pierdut de ai raspunde unui "copil". Sper sa-ti mearga bine in viata si sa nu mai judeci fara rost.

| gabicoo a răspuns:

Cânepă indiană!
winking