| DanielDanny a întrebat:

Cum se face o fosa septica pentru WC?
Adica cat ar dura si cat ar costa? Cu rezervor din acela mare de plastic in plasa de sarma!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde unde stai. Eu am facut una pe vremea lui Ceausescu intr-o zona de deal. Mi-am facut-o singur. O groapa de circa 3 metri adancime, cu pietre zidite cu goluri si lipite cu beton ca sa se scurga apa prin pereti. La 60 cm de buza de sus am bagat o conducta (daca ploua mai mult) sa se scurga apa prin conducta intr-o vale. In afara de conducta si beton nu m-a costat nimic. Am facut-o (cum se zice) in regie proprie. Daca vrei cu acei recipienti de plastic, moderni, depinde cate persoane ai. O fosa septica pentru 4 persoane costa in jur de 1700 lei plus manopera, conducte, sapat groapa. Undeva la 2000 lei ajungi cu totul chiar mai mult.

| DanielDanny explică (pentru Salontanul):

Am găsit la 1500lei bazinu, la groapa, a zis proprietaru ca putem sa o săpăm noi daca îl ajut în vreo saptamana! Trebuie să găsească pe cineva să îi pună conducta la wc și chiuvete!

| Salontanul a răspuns (pentru DanielDanny):

Ok! Succes!

| relian a răspuns:

laughing ce spune Solontanu bate campii, el n-a facut nici o fossa septica, dar na fiecare cu cel doare.Auzi la el sa se scurga apa prin acele pietre laughing pai ce septic mai este aia?
Fosa septica tocmai ca nu lasa apa sa se scurga deloc. orice fosa are cel putin 2 compartimente, un compariment unde sunt deversate toate alea si alt compartiment unde trece doara apa decantata, doara acea apa este apoi eliminata.
O fosa trebuie sa fie f bine facuta sa nu intre si sa iasa absolut nimic, ma refer apa. Cele mai bune is facute din beton, dar sunt si din plastic.
Apoi sunt 2 sisteme de evacuare a apei, una prin inflitrare, alta prin folosirea unei pompe.Hei hei daca ar fi sa faci ceva corect, daca cei care trebuie sa respecte si sa aplice legea ar faceo ar fi mult mai bine.

Sunt tari unde tu ca perosna fizica nu poti face si nici instala macar o fosa de asta, trebuie sa o faca unia autorizati si apoi verificata de inspectori de la primaria orasului respectiv.Asta daca se urmareste mentinerea apelor si pamantului curate.

De costuri tu trebuie sa stii,cauti vezi cat costa fosa,dar trebuie sa stii ce capacitate ai nevoie,fosele astea au diferite capacitati fctie de cate persoane locuiesc in acea casa.

Cunosti asta,afli ce fosta ai nevoie,stii cati bani face. Apoi cauti pe cineva cu escavator,sapa o groapa,o pui acolo,dar si astea trebuie stiute cum la ce distanta de casa,la ce distante de rau,de un lac de mai stiu eu trebuie pusa,asta daca vrei sa nu poluiezi acele ape sau pamant,macar asa moral sa fii impacat cu tine laughing desi la romani chestia asta cu moralitatea nu stiu daca exista laughing

Cat diureaza? Asata depinde de tine,dar inainte sa faci ceva studiaza problema,sa nu te trezesti dupa ca trebuie sa o scoti iar ca nu-i bine pusa.
Treb sa aiba cadere,nu stiu cati cm pe metru de la casa pana la ea. Apoi ce alte informatii,intrebi pe cei care vand acele fose,trebuie sa aiba un manual ceva.
Sint fose cu pompa,adica care baga aer,este complet etansa,asa ca trebuie bagat aer in ea, dar e mai buna decat cele cu aerisire ca alea put la anumite momente, iese mirosul afara laughing

Cum am spus informeza-te inainte, ce tip de fosa, ce marime, si etc.

| DanielDanny explică (pentru relian):

Asta o fi bună de WC și apă uzată? https://www.dedeman.ro/....../p/2008058

Sunt departe de orice lac/râu/fântână! Pentru două persoane și trebuie sa fie deia care vine mașină la poarta sa o golească! Nu exista nici o canalizare doar conducta de apa!
Daca nu torn ciment mai trebuie autorizație de construcție?

| relian a răspuns (pentru DanielDanny):

Man du-te si cumpara o fosa si ai terminat lucrarea.
Normal ca nu exista canalizare, ca daca exista nu mai aveai nenvoie de fosa.
Am gresit eu exprimarea, apa iese afara, dar curata, de aia am zis ca fosa are 2 compartimente, are loc o decantare, apa limpede sta deasupra si apoi este eliminata afara.Dar sa o elimini iti trebuie pompa, altfel nu se elimina singura, doara in cazul in care fosa este instalata intr-o panta ceva. Daca ai teren drept trebuie neaparat pompa, altfel nu ai cum evacua apa afara.

Despre asta vorbeam eu.Asa sa faci un bazin din beton,adica fara compartimente nu stiu cat de ok este.
Cel mai bine eu zic cumpara o fosa si ai terminat lucrarea,ai manual de instalare cum functioneaza etc.
Asta daca vrei sa pui fosa. Daca nu-ti pasa, atunci fa ce fac toti romanii si ai terminat lucrarea.

Ce arati tu este buna, dar cel mai bine intrebi pe cei de la magazin sau unde ai gasit acea fosa.
Spui pentru ce ai nevoie, cate persoane sunteti, ce casa ai acolo, apoi aia stiu ce sa iti recoamnde.
Eu asa zic ca e cel mai bine.Cand vrei sa faci o canalizare,sa duci apa,curent si asa mai departe trebuie sa stii cat,unde si alte cateva informatii,nu se face asa la plesneala.
Aia care construiesc acele fose stiu ce sa iti recomande. Dioscuta cu ei ca e cel mai bine, discuti chiar online, lasi un mesaj sau sunai, este in interesul lor sa iti raspunda daca vor sa vanda.
Le spui am casa asta, suntem X persoane vreau sa instalez o fosa, apoi aia stiu ce sa iti recomande.
Tot ei o sa iti si zica daca ai nevoei de autorizatie sau nu.