| BuGsstormbunny a întrebat:

Daca au inflorit puțin copacii(doar unii) și vin doua dimineți cu temperaturi de -2 grade ce se întâmplă?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde in ce faza de dezvoltare prinde inghetul copacul.
O parte din muguri se face floare, iar restul de frunze si noi crengute.
La o parte din copaci (de exemplu la pomii fructiferi timpurii: caise, ciresi etc.), prima data apar florile, pentrua se poleniza mai usor de albine, iar dupa polenizare apar si frunzele, respectiv crengutele noi.

Daca inghetul "prinde" copacul in timpul infloririi, atunci albinile nu prea le polenizeaza, recolta este scazuta. Anul urmator deja copacul isi poate reveni (daca nu primeste inca un atac).

Daca inghetul este inainte- sau dupa inflorire si polenizare, atunci copacul supravietuieste mai bine inghetului, dar un inghet de durata lunga poate distruge crengile sau intregul copac, fara sa mai vegeteze nici anii urmatori.

| 2P a răspuns:

Copacii respectivi nu vor mai avea rod bun, nu vor mai face fructe

| BuGsstormbunny explică (pentru 2P):

Dar frunze vor avea nu?laughing

| BuGsstormbunny explică (pentru BuGsstormbunny):

Frunze verzi

| LPCTSTR a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

De frunze vor avea frunze.

| BuGsstormbunny explică (pentru LPCTSTR):

Am înțesle. Deci frunze vor avea normal doar ca nu vor da rod.

| LPCTSTR a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu neaparat ca nu au rod, le ingheata mugurii deja existenti, ca un copac are muguri mai tot timpul, desi dureaza pana se dezvolta.

| BuGsstormbunny explică (pentru LPCTSTR):

Si cand le ingheata mugurii vor pica si frunzele verzi cand vor aparea?

| BuGsstormbunny explică (pentru LPCTSTR):

Ma bucur ca pot purta o conversație atât de bună și fără să faci mișto.

| LPCTSTR a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Pai frunzele apar cu mugurii, insa parca erau un set specializat de muguri care fac frunze si altul care fac fructe, depinde de la copac la copac, insa frunzele n-ar trebui sa fie atat de afectate, ele cresc mai repede decat fructele, deci ai niste sanse.