| SuperCoolDude a întrebat:

Salut!
Dau fundã răspunsului util.

Am vopsit niște lucruri prin casă și niște măști de Halloween. Am folosit acest tub de spray auriu:
https://bit.ly/3fjOZK9

Problema mea este următoarea.
Le-am vopsit frumos si le-am lăsat să se usuce cam 2 zile așa. Am zis că este destul pentru a se usca vopseaua de pe suprafața obiectelor.

Dar problema e că, imediat cum ating obiectele, se imprimã amprentele. Și din aspectul frumos vospit auriu, se transforma în ceva urât și șters.

E ca si cum, în loc să fie suprafața uscată, este încã moale, de parcă se topește sau scurge.

Aveți idee ce aș putea să fac să se întărească vopseaua? Mersii

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Vopseaua nu se usucă complet (pentru că asta e problema ta) din diferite motive, cel mai adesea pentru că e veche.

O soluție ar fi sa dai cu lac de protecție peste vopsea.
Dar nu garantează rezolvarea totala a problemei. Ideal e sa fie de același fel ca vopseaua. Spray, că dacă bagi pensula, faci praf totul.

La Hornbach găsești diferite vopsele de diferite nuanțe de auriu. Ideal era ca, înainte de a incepe, sa te informezi ce și cum se face, și de unde sa îți procuri materialele.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iata de ce nu se usuca si se scurge de pe obiecte!
Scrie chiar pe spray ca nu se dea pe obiecte de plastic...

"Spray vopsea acrilica caracterizat de luciu intens si rezistenta ridicata la frecare si intemperii. Acest spray este ideal pentru suprafete din lemn sau metal, dar NU este recomandat pentru obiectele din polistiren deoarece exista riscul ca aerosolii din compozitia sa intre in reactia chimica cu granulele de polistiren."

| sierra1 a răspuns:

Ce ai folosit tu, nu este recomandat pentru obiectele din polistiren/plastic deoarece aerosolii din compozitia sa pot să intre in reactia chimica cu granulele de polistiren.

folosește de ex așa ceva

https://www.bricodepot.ro/......400ml.html

| SuperCoolDude explică (pentru sierra1):

Mhm, am înțeles.
Am văzut pe prospect, că scrie pentru metale, ceramice, dar plastic nu. Ma interesa culoarea aerie pentru. că arată bine.

Sprayul asta zis fe tine întareşte vopseaua?

| SuperCoolDude explică (pentru sierra1):

Pardon, am scris greșit. Am degetele mari laughing

Rescriu:

"Mhm, am înțeles.
Am văzut pe prospect, că scrie pentru metale, ceramice, dar plastic nu. Mã interesa culoarea aurie pentru că arată bine.

Sprayul ãsta zis de tine întareşte vopseaua? "

| sierra1 a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Spray-ul insăși e vopseaua

| relian a răspuns:

Pe viitor foloseste vopsea in ulei, mai buna ca asta nu exista si nici nu va exista alta vopsea nici in 1 mie de ani.
Vopsele astea acrilice si ce chestii se mai folosesc, is pentru pereti, ceva usi nu pentru lucruri, pentru orice vopseaua pe baza de ulei este sfinta.

| NisipLaMare a răspuns:

Ai folosit tipul de vopsea pe materialul necorespunzator.
Ar fi o varianta, Incearca sa dai cu lac pentru materialul respectiv.Doar daca este uscata vopseaua.

| SuperCoolDude explică (pentru NisipLaMare):

Poți recomanda cumva un spray auriu lucios și bun pentru plastice?
Daca te pricepi și poti big grin

| NisipLaMare a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Nu pot recomanda pentru ca sunt multe modele.
Pot sa iti spun ca scrie pe fiecare sprei si vopsea pe ce poti sa dai.
Nu sunt bune cele universale.

| NisipLaMare a răspuns:

Si, de Halloween nu trebuie totul perfect, mai trage cate o dunga rosie de trafalete si cateva picaturi stropite de vopsea.

| C0STEL22 a răspuns:

Cumpara un spray de lac transparent eventual chiar lac auto de la magazinele de vopseluri auto si dai ultima mana cu transparent, va ramane lucios si rezistent la atingere.