| Whitesnake99 a întrebat:

Exista centrale termice care incalzesc apa pentru baie instant? Adica sa existe posibilitatea sa nu ramai fara apa calda, de exemplu daca vor mai multi oameni sa faca dus. Stiu ca am fost la cineva, avea casa ce-i drept, nu apartament si se termina apa calda la dus in 20 de minute efectiv. Asta inseamna ca avea centrala cu boiler separat?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt doua cerinte diferite. Centralele pe gaz de obicei incalzesc apa instant, dar cele electrice, pe lemne sau pe peleti nu.
Daca vor mai mulți sa faca baie in același timp, centrala trebuie sa aiba o putere foarte mare, de pe la 28 kW in sus.
Cel la care se termina apa calda avea evident un boiler. Chiar fara centrala pe gaz, problema se poate rezolva simplu, inlocuind boilerul cu cate un instant pe fiecare baterie. Instantul poate fi electric sau pe GPL.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista centrale termice (mai vechi) care nu dau decat un volum mic de apa. Centralele moderne dau peste 11 litri de apa pe minut ceea ce-i suficient. Centralele din anii '90 si chiar 2000 (unele), nici macar nu aveau apa calda. Trebuia sa-ti cumperi boiler instant, separat. Mai poate fi o situatie: sa fi avut boiler cu acumulare, electric.

| Wr3nch a răspuns:

Orice cenrala termica pe gaz iti incalzeste apa in mod continuu, ca sa nu ramai fara. Choar instant nu e, astepti cam juma de minut, un minut pana vine calda, dar dupa nu mai ai treaba.

| alina2k18 a răspuns:

Centrala termica iti da apa calda non stop laughing
Probabil avea boiler si unu mititel de se termina apa repedewinking

Răspuns utilizator avertizat
| MeraO a răspuns:

Eu cred ca aici vorbim de un boiler electric ceva, fara legatura cu centrala, pentru ca altfel nu se poate, orice centrala, cu sau fara boiler iti furnizeaza apa calda continuu. Deosebirea intre o centrala care prepara apa calda instant si una cu boiler este cantitatea de apa furnizata. Deci pentru confort sporit la apa calda ideal este o centrala cu boiler, intern sau extern dupa cum permite spatiul. Daca spatiul este mai mic si nu permite instalarea unei centrala cu boiler extern, exista si varianta. cu boiler intern. Recomand, din experienta, Viessmann Vitodens 111, are boiler intern, de 46 litri, o rezerva de pornire si apoi calda este preparata de schimbatorul de caldura in placi care asigura apa cam cat un boiler de 150 litri. Apa calda este disponibila imediat si la temperatura constanta (senzorii asigura o temperatura de iesire a apei constanta) se pot folosi mai multi consumatori simultan fara sa fie intreruperi de apa