| Paul_Budu_1996 a întrebat:

Pentru cei care ati locuit in apartament langa calea ferata, o mica intrebare. Cum este cu crapaturile in perete? Sunt, nu sunt? Cat de des, cat de usor se repara? Ma gandesc daca sa cumpar sau nu un apartament intr-un ansamblu residential nou care se afla la cam 50-100 de metri de calea ferata. Multumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica, daca la parter, din exterior, se vad fisuri verticale, care pornesc din zona fundatiei.
Daca vezi asemenea fisuri mai lungi de 30cm si mai late de 2-3mm, atunci nu-ti recomand sa te muti in aceea casa NOUA.

| Fatamuntilor a răspuns:

Locuiesc langa calea ferata si nu am crapaturi /fisuri in perete. Trec tot felul de trenuri de marfa, de persoane.
Singura problema ar fi zgomotul, langa mine a fost si o fabrica de cherestea si se facea manevre.PLUS ca stau langa gara si trenurile suna inainte de a intra!
Te vei obisnui!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu n-am avut si cred ca erau mai putin de 50 metri pana la calea ferata.

| WaterDrop a răspuns:

Daca vorbesti despre un ansablu rezidential nou, atunci este o mare sansa ca fundatia sa fie construita pe rulmenti, ceea ce atenueaza socul vibratiilor produse de calea ferata.Trebuie discutat cu ei.Insa si in mod normal, vibratiile sunt mult prea mici pentru a provoca vreun fel de paguba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să vadă un inginer constructor natura fisurilor. Personal, nu cred că sunt rezultatul vibrațiilor generate de trecerea garniturilor de tren. Dacă sunt fisuri din contracție se pot remedia. Nu este ceva complicat în acest caz. (Vezi la vecinii de palier dacă au și ei la fel.)