| ds01 a întrebat:

Polistiren grafitat de 10cm sau vata bazaltica de 10cm pe o fatada de beton de la bloc?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Polistiren se foloseste de regula expandat (EPS), nu extrudat (XPS).
Polistirenul expandat lasa vaporii de umezeala sa iasa la suprafata.

Totusi....vata minerala bazaltica are avantajul ca e incombustibila (rezista pana la 700 grade), lasa peretele sa respire si izoleaza fonic MULT mai bine. Teoretic vata are si durata de viata mai mare decat polistirenul, dar asta e mai mult teorie, in practica se va tasa (in timp), trebuind peste un timp desfacuta constructia si completat in partea superioara cu inca o fasie...

Insa cum spuneam, are nevoie de ceva sa o sustina, de regula placi de rigips, iar fiind la exterior trebuie sa cauti rigips verde, care rezista la umezeala mai bine, fiind si mai scump... apoi un strat de tencuiala, eventual finisaj daca restul constructiei are...

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Intrebi in calitate de dezvoltator sau de beneficiar al unui apartament in blocul cel nou (izolat)

| ds01 explică (pentru sierra1):

Vreau sa-mi izolez fatada mea de la parter, atat. Ce crezi ca e mai bun?

| sierra1 a răspuns (pentru ds01):

Polistiren grafitat de 10cm

| ds01 explică (pentru sierra1):

Multumesc!

| sierra1 a răspuns (pentru ds01):

Ințeleg că pui vată cu rigips pe exterior! Baftă dar n-o să faci asta niciodată!

| ds01 explică (pentru sierra1):

O sa pun polistiren expandat grafitat de 10cm.

| sierra1 a răspuns (pentru ds01):

Tot baftă!

| darrio2007 a răspuns (pentru ds01):

Poate fi si de 5 cm dar pus dupa standarde. Il pui tu sau niste meseriasi? Vezi ca este important modul de lipire. Multi meseriasi fac repede si prost.

| NLS a răspuns:

Chiar daca vata minerala are un indice de izolare termica mai bun decat polistirenul, nu o poti aplica pe exterior, fara un contrasuport (placa de rigips de exemplu).
Din acest motiv se foloseste polistirenul.

| ds01 explică (pentru NLS):

Multumesc foarte mult de explicatie!

| relian a răspuns (pentru NLS):

Cone a spus ca vata minerala izoleaza mai bine ca polistirenul? Cauta la fabricantii de materiale izolante si o sa stii dupa cum stau lucrurile.Dar ca idee sa nu mai stai tu sa cauti, iti zic eu cum sta treaba.

Vata minerala- 2.8-3.5 R pe inch
Polistirenul -4-5.5 R pe inch
Deci care izoleaza mai bine? Asa ziceam si eu laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru NLS):

Rigips la exterior? Te auzi ce spui? Rigipsul verde este pentru interioare, băi si bucatarii.

| NLS a răspuns (pentru ds01):

Polistiren se foloseste de regula expandat (EPS), nu extrudat (XPS).
Polistirenul expandat lasa vaporii de umezeala sa iasa la suprafata.

Totusi....vata minerala bazaltica are avantajul ca e incombustibila (rezista pana la 700 grade), lasa peretele sa respire si izoleaza fonic MULT mai bine. Teoretic vata are si durata de viata mai mare decat polistirenul, dar asta e mai mult teorie, in practica se va tasa (in timp), trebuind peste un timp desfacuta constructia si completat in partea superioara cu inca o fasie...

Insa cum spuneam, are nevoie de ceva sa o sustina, de regula placi de rigips, iar fiind la exterior trebuie sa cauti rigips verde, care rezista la umezeala mai bine, fiind si mai scump... apoi un strat de tencuiala, eventual finisaj daca restul constructiei are...

| NLS a răspuns:

Sierra are dreptate.
Am cam gresit la faza cu aplicarea.
Am uitat ca exista vata bazaltica pentru exterior, cu un strat dur (e tot vata, dar are alta consistenta si e comprimata pentru a impiedica tasarea in timp), numai bun pentru a trage finisajul pe ea.

Probabil tu stiai deja de existenta vatei (de exterior, cu strat dur), dar n-ai zis nimic.

Varianta cu rigips verde am vazut-o la cineva, e si ea ok, rigipsul ala nu retine si nici nu atrage umezeala... cat timp rezista, asta nu stiu, si oricum nu renteaza daca exista o varianta mai buna.

| TudorVali a răspuns:

Eu mi-am facut izolatia cu polistiren de 10 cm, EPS 80. Mi-am luat intreg termosistemul de la Adeplast, nu am lasat sa aduca meseriasii de materiale vor ei si sa-mi bage cine stie ce preturi. Sunt foarte multumit de ceea ce a iesit.