| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Vata bazaltica e mai potrivita in fatada unei case de lemn, decat polistirenul?

Răspuns Câştigător
| darctron a răspuns:

Da, cu mult, îți recomand cea cu aluminiu de la isover, dacă e din lemn, ai nevoie de aluminiu care are funcția de anti-condens.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru darctron):

Deci aluminiul ar trebui pus spre interior, presupun thinking

| darctron a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da exact

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru fatada e mai potrivita vata bazaltica, indiferent de structura pereților.
Dar nu pot sa nu ma distrez de aberațiile citite.
Folie de aluminiu? Aceasta nu are ce cauta la fatada, dimpotriva, anuleaza beneficiul principal al vatei - permeabilitatea la vapori.
Izolator chirpici?!? God... Sapati-va bordeie in pamant, de ce sa va mai complicati cu ziduri...

Bula
| Bula a răspuns:

Este mare pacat sa strici aspectul unei case de lemn cu orice placare tip polistiren sau vata bazaltica.
Foloseste izolare traditionala si casa va arata si superb!

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Bula):

Folosesc izolatia traditionala si tai jumatate de padure ca sa am macar 18 grade iarna? laughing
Ii pastrez arhitectura pe cat posibil, dar nu pot sa inghet in ea de dragul autenticitatii.

| Bula a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu-ti trebuie jumatate de padure.
Trebuie sa folosesti izolator traditional: carpici.
Intereseaza-te la localnicii care si-au facut case din lemn!

O casa din lemn (nu din placaj big grin ) poate fi mult mai calda decat una de caramida sau BCA, daca este construit corect.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Bula):

E tencuita pe ambele parti in stil traditional, dar nu e suficient pentru a locui in ea. Plus ca peretii nu au aspect drept.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Bula):

Si apropo de localnici, vecinii le-au extins nebuneste, si le-au imbracat toti in polistiren laughing

| Bula a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Daca vrei sa ti le imbraci si tu, atunci foloseste vata bazaltica de 10-20cm.
Nu uita: la o asemenea casa, pierderile de caldura nu sunt atat prin pereti, ci la tavan si podea (daca ai beci sau umiditate dedesubt)!