| sTiCookie a întrebat:

Salut, stiti ca mie mi s-a spart casa si mi sau furat banii si bijuteriile.
Azi cand am venit de la scoala era o masina neagra cu un om de @55 ani in ea. Mama s-a uitat si a spus ca statea de 3 ore si ca si ieri a fost.Prima data a iesit in curte si el s-a mutat cu 3 case mai incolo dp s-a intors cu 1 si cand am venit eu acasa mama era la strada si cand am vrb cu ea el a plecat si s-a dus la coltul strazii a asteptat 20 sec si a plecat straight face Inspectorul cea fost la casa cand s-a spart mi-a lasat un numar de telefon daca mai e ceva sau afla ceva... ce credeti sa sun? si ce sa fac sa am o protectie mai mare si ceas putea sal intreb pe acest personaj?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai un numar de telefon, foloseste-l! Nu ti-a fost dat pe degeaba. Tipul pare a fi suspect. E bine ca inspectorul sa stie orice miscare suspecta, mai ales ca e vorba de trei ore de observatie.
Si nu intreba pe tip nimic, adesea poti mai mult sa strici si sa te pui intr-o faza periculoasa, daca el e implicat. Discuta doar cu inspectorul. El va sti cum sa faca ca casa sa fie supravegheata un timp, si sa vada orice miscare. Experienta lui trebuie sa fie atuul tau, deci discuta cu el, totul tine de comunicare. Mai bine sa vorbesti si sa nu fie nimic, decit sa taci, si sa ai probleme pe urma ca ai tacut si nu ai zis nimic.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In urma unei spargeri, una dintre metode este aceea de a supraveghea casa jefuita, o vreme, pentru a vedea cine anume o frecventeaza, pentru a forma un cerc de suspecti.In 80% din cazuri hotul a intrat macar odata in casa. Poate personajul are misiunea de a supraveghea cine anume va frecventeaza,un eventual,,hot,, nu tatoneaza terenul pe fata,atunci cand isi pregateste,,lovitura,,. Poti sa-l suni pe inspector, care v-a verifica persoana, iar dupa aceea, daca mai revine, inseamna ca e un,, filator,,.

| afrodita3333 a răspuns:

Eu zic sa sunati la numarul respectiv si pentru o siguranta mai mare va puteti pune alarma si o camera video care sa filmeze intratea.Cat despre individ eu zic sa nu il intrebati nimic. Daca are legatura cu cei care v-au spart casa probabil ca supravegheaza pentru a vedea ce program aveti si cand este casa goala.

| GizazCraist a răspuns:

Pai suna la inspector si zi-i de tipul ala
el va vi luat drept suspect si se va face acncheta pe baza dovezilor asite la "locul crimei"
spune-mi te rog: au fost criminalstii la tine?
si daca da au gasit amprente?

| sTiCookie explică (pentru GizazCraist):

Nau gasit amprente... manusi chirurgicale...

| GizazCraist a răspuns:

Nici fire de par sau n-au fost vazuti can au iesit?
ce au furat mai exact?

| Dragunov5767 a răspuns:

Ce vrea de la tine ca oricum daca tia lasat numarul lui de tel inseamna ca vrea ceva de la tine dar mai bine ar fi sa il dai la politie ca il identifica si il prinde pe hot daca el o fi