| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Stiti care e diferenta dintre becul led si cel fluorescent?
Mersi

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spre deosebire de iluminatul fluorescent, becul Led nu contine gaze sau filamente. In schimb, Led-ul este realizat dintr-un material semiconductor (galiu, arsen sau fosfor). Acest material este regăsit sub stare solidă in natură, facînd astfel Led-ul mai durabil si mai rezistent.

| maphiotul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mda mersi de raspuns.
Am intrebat pentru ca am unu fluorescent si e mult mai ok ca si led-ul.
Poate fii led-ul rezistent dar e obositor la ochi.
Ma intereseaza mai mult confortul decat durabilitatea, rezistenta.
Pentru ca e vorba totusi de 5, 10 lei nu e o avere.

| maphiotul a răspuns:

O dai si tu in diverse?
Daca stii raspunsul bine, daca nu fara alte,, indicatii prețioase" te rog.

| maphiotul a răspuns:

Te pune cineva sa raspunzi?

| maphiotul a răspuns:

Nu era o intrebare de cultura generala, am intrebat pentru ca eu chiar nu stiu.
Si nu e o intrebare banala.