Întrebare recomandată | benga94 a întrebat:

Salut, sunt in Olanda de 3 ani, mi-am luat un mini apartament.
Doresc sa fac renovari dar e o mica problema cu caloriferele, sunt vechi de fontă cred doresc sa pun noi dar centrala nu se poate opri, fiind comuna nu vor ceilalti locatari. In fine, nu pot opri apa din dreptul apometrului meu, apa rece si sa incerc sa schimb cand defiletez turul curge apa multa si am pus inapoi. Cum sa procedez? Nu am oprit apa rece de la apometru de jos macar sa schimb caloriferele si sa ramana termostatele vechi, nu ma pricep nici la alea deci astept ideile voastre.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce treaba are apa rece cu caloriferele?
Pentru a le inlocui, trebuie sa închizi doar caloriferul tau, ai robinet pe tur si robinet pe retur. Dar vezi ca înlocuirea lor poate avea si alte implicații, in special cu privire la repartizarea cheltuielilor de încălzire.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cred ca solutia ar fi ca schimbarea caloriferelor sa fie facuta printr-o firma specializata. Atunci, ceilalti locatari vor fi anuntati ca se opreste apa intre orele...si, sanatate!

| socipath63092 a răspuns:

Eu zic sa chemi un instalator e cel mai sigur asa.

| AndreiAnd1 a răspuns:

Dar de ce sa le schimbi? cele din fonta sunt mult mai bune de cat cele "noi"