| Marian586 a întrebat:

Salut TPU, am igrasie in camera și cineva mi-a spus sa spăl pereții cu amorsa că sa nu mai iasă mucegai, este adevărat?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este adevarat. Amorsa este pentru altceva. In functie de cata igrasie ai, poti folosi diferite solutii contra ei.

https://altex.ro/......OAMUNIV50/

| sierra1 a răspuns:

Apoi scapi de sursa de umiditate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acela care ti a spus sa faci asa este zugrav de meserie sau este nea caisă de la scara 3? Cel mai bine este sa chemi un zugrav si el stie solutia ca sa scapi de igrasie, mai este si diostop care inlatură mucegaiul si igrasia.

| Silviullet a răspuns:

Total fals.
Bicarbonatul de sodiu, otetul si clorul
Piatra vanata e o alta varianta.
Clorura de calciu
Cel mai bine e sa vezi din ce cauza apare mucegaiul si sa rezilvi problema.
Eu folosesc Dettol. Pur si simplu pulverizezi pe mucegai si il lasi sa actioneze (dispare foarte usor ). In plus am ceva ca un fel de sare speciala in camera care atrage umiditatea. Tot apare, dar semnificativ mai putin.
O alta varianta e dezumidificatorul ala mai scump la cateva sute de lei, ala chiar isi face treaba.

| Leo_Leo_1979 a răspuns:

Eu inteleg ca situatia este mai grava decat putin mucegai pe suprafata peretelui. Daca ingrasia a patruns in profunzime, trebuie indepartat tot stratul afectat, spalat bine cu clor sau solutii antimucegai si lasat totul sa se usuce foarte bine. Dupa aceea trebuie retencuit. Recomand tencuiala antiigrasie MAI. https://mathaus.ro/......0010702211
Se aplica in straturi subtiri succesive si cu siguranta nu veti mai avea probleme. Pe viitor sa aveti in vedere aerisirea camerelor, umiditatea excesiva nu face bine.