| Daniel2836 a întrebat:

De ceva timp mașina de spălat tot are scurgeri de apă (indiferent dacă e pornită sau oprită). Care ar fi cauzele?
Dau Funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poate nu se inchide valva de la alimentarea cu apa si apa curge in ea in continuu, dar la fel poate sa ramana apa in masina si sa scurga incet undeva. Acest defect din urma se poate remedia des prin curatirea scurgerii de apa (de obicei se afla in partea de jos a masinii de spalat, la vedere, sub un capac demontabil).
Daca nu te descurci, cheama un specialist.

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă se scurge apă (nu ai spus și cât de multă) și atunci când nu e folosită mașina de spălat, e mult mai probabil să fie o fisură la furtunul de alimentare, sau la garniturile de la îmbinarea sa cu mașina de spălat.
E drept, poate fi și o fisură la tubulatura de evacuare sau chiar la corpul pompei de evacuare, dar e mai puțin probabil.
Cel mai simplu, ca să decelezi cele două cauze, fă curat pe sub ea și închide apa la alimentare (sper ca ai pus un robinet acolo). Dacă tot mai apare apă - e de la evacuare. Dacă nu - de la furtunul de alimentare.

| Daniel2836 explică (pentru mihai69):

A venit o rudă ''care le are cu astea'' și a încercat să curețe tubuș de alimentare, l-a verificat, totul bine și frumos, numai că mașina face destul de multă apă, ținând cont că prosopul pe care îl pun de acolo unde curge apă îl schimb la 3 ore!

| mihai69 a răspuns (pentru Daniel2836):

Clar că la alimentare e problema. Și la fel de clar - NU ai un robinet. Și e așa simplu de pus unul...
De ce nu chemi un instalator să facă treaba ca lumea?

| Daniel2836 explică (pentru mihai69):

Da, voi chema un instalator, mersi!

| relian a răspuns:

Are scurgeri pentru ca ori ai un furtun cumva slabit acolo la pompa, ceva o clema sa fie slaba si pe acolo sa piarda, ori s-a dus pompa si scapa. Pompa aia este electrica, are c eva garnituri si alea se pot crapa in timp.De asemenea si furtunule sau ce conectii are acolo de la pompa pana la evacuare adica la capatul futulunui si alea pot fi crapate, deci trebuie sa desfaci si apoi vezi f bine unde este umed pe unde pica. Daca nu se inchide valva aia ar insemna ca masina se umple de apa si da pe afara, ceea e nu-i cazu la tine pentru ca ai fi vazut asta, ba nici nu cred ca msina ar mai functiona.Deci nu e de la valva ca nu ar inchide. Poate sa fie de la valva sa scape apa in extrior pe undeva aia mai degraba.Dar oricum ar fi trebuie sa desfaci si te lamuresti in cateva secunde. Daca e vava sa scape in afara ala esti trebuie schimbata, daca e pompa la fel ala esti ai incurcato, asa ca cel mai ieftin iesi daca e un futun o conectie cumva crapata slaba.Bafta oricum.

| untu a răspuns:

Este posibil ca filtru de scurgere infundat, furtunul infundat sau fisurat! Recomand cel mai bine sa chemati un specialist in depanari masini de spalat pentru ca scurgerea apei din masina de spalat poate fi provocata din mai multe cauze! Vezi sa citesti linkul asta: -https://alzillazgaming.com/ajutor-masina-de-spalat-rufe-pierde-apa/

| MadHOuse a răspuns:

Posibil sa aiba calcar sau trebuie curatata de mizerii.

| popa07ady a răspuns:

Vezi furtunul de alimentare (garnitura, fisura furtunului). Poate curge si pe la electrovalva de intrare a apei dar iti recomand sa nu umbli ...cauta un meserias.