| alla21 a întrebat:

Buna tuturor,am si eu o intrebare.din robinetul masinii de spalat daca masina este oprita iar butonul nu, curge apa? sau curge doar in cazul in care masina este pornita? sau curge oricum?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Unde sa curga? Daca desfaci furtunul, va curge, de consumat masina nu consuma apa decat in momentele in care programatorul comanda deschiderea electrovalvei pentru alimentarea cu apa, in timpul spalarii.
@Mihaela1964 - electrovalva este la fel de solicitata si cand robinetul e inchis, intrucat presiunea pe furtun ramane aceeasi, ea nu este eliberata prin inchiderea robinetului. Totusi e bine sa fie inchis, pentru a preveni o inundatie accidentala sau intepenirea robinetului.

Răspuns utilizator avertizat
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Masina consuma apa doar cand este in functiune, deci sa fie si apa si curent si masina pornita.
O seara bunahappy

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu e robinetul masinii de spalat ci robinetul care alimenteaza masina de spalat cu apa.Curge apa cand e pornita si e indicat ca atunci cand masina de spalat nu functioneaza acel robinet sa fie inchis ca sa nu solicite electrovalva masinii de spalat.

| vlad20002 a răspuns:

Curge cand e pornita. Funda?