| Gabriel2606 a întrebat:

Detin un aer conditionat Beko 9000 BTU si are o problema.Uneori cand ii dau drumul se aud niste pocnituri mici in unitatea interna. Pocniturile se aud foarte incet si dureaza vreo 10 secunde si dupa nu se mai aud deloc.De la ce sa fie?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pune si tu si curata filtrele de la unitatea din interior, sunt acolo ceva filtre din plastic, se spala, se pun la loc.Cand le scoti verifica radiatorul din interior daca este curat.

Radiatorul de afara,inchide siguranta electrica care merge la el,apoi spala bine cu apa,sigur e murdar rau.
Verifica linia de dren, aia care pleaca din unitatea din interior si iese afara, ori unde se scurge condensatia.
Pocniturile nu stiu de la ce ar putea fi, asa ca idea ar putea fi de la faptul ca se raceste brusc radiatorul din interior, ori in interior in camera ai foarte cald, iar radiatorul cand pleaca se raceste si de acolo auzi acele pocnituri.Nus sigur dar nu vad de la ce altceva ar putea fi.
Daca ar fi de la ventilator ar trebuie sa se auda tot timpul. Daca pui de exemplu bucati de geata si dai cu apa pe ele la fel se aud pocnituri, asta daca ai observat vreodata.

Daca aparatu raceste normal, atunci nu ai de ce sa iti faci probleme.Singura chestie este sa mentii aparatul curat, anual trebuie verificat si curatat cum am aratat, filtrele de la interior mai des, fctie de cat de curata este camera respectiva.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pocniturile se aud de la dilatarea /condensarea materialelor (tabla subtire folosita).
La fel se aud si unele frigidere, centrale termice, convertoare de caldura etc. in timpul pornirii si/sau opririi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Tu meritai funda. Cel care a luat-o nu o merita.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Stiu, i-am si pus "Eronat".
Lasa, dupa ce va desface toate plastiucurile si curata cu peria de dinti murdaria ("ca la armata") si tot va pocni cand va (mai) functiona (?), atunci poate va invata cui sa-i dea "funda".
Dar nu e sigur... big grin

| relian a răspuns (pentru Bula):

Serios? Asa crezi sau ti-a zis cineva ca aparatele de racire pocenesc? Cate aparare de racire ai vazut in viata ta? Asata daca ai vazut vreuna, ma refer sa o vezi in fata ta.De folosit nu mai pomenesc, habar nu ai pe ce lume esti si tu si Dario dar va dati cu presupusul

Baiete afla ca Atunci cand un aparat de racire pocneste, del auzi, nu e de bine, asta sa stii si tu.Nu ma lua pe mine cu legile fizicii ca habar nu ai sa explici.Un aparat de racire nu raceste brusc nimic,bati campii laughing atat tu cat si Dario.

Eu nu-s curios de nici o funda,daca vrei zii celui care a pus intrebarea sa tio dea tie laughing sau daca se poate vorbeste cu cei care administreaza websitele asta siti dau toate fundele mele tie,daca asta te faci happy laughing

Deci sa revenim la aparate de racire,afla ca un aparat de aer conditionat nu trebuie sa faca asa,adica tu sa auzi pocnituri. Dupa cum am spus,atunci cand nu ai vazut in viata ta un aparat de genul asta si vrei doara sa te bagi in seama,ca vorba aia doara de aia esti pe aici laughing

Ca sa auzi pocnituri,ar trebuie ca radiatorul din interior sa inghete,sa prinda pe el ceva gheata,apoi din mai stiu eu ce motive compresorul de afara sa nu mai functioneze,in acest moment aerul cald in contact cu acea gheata formata scoate acel pocnet de c are spuneti voi.
Dar asa ceva nu-i in regula,radiatorul nu trebuie sa prinda gheata deloc,absolut deloc,nici macar bruma.

Ca urmare acel aparat are ceva probleme,ori este low in refrigerant si prinde ceva gheata,apoi din motive ce nu le stiu, asta pentru ca nu am in fata aparatul respectiv compresorul se opreste.
Asta ar fi un motiv ppt care apar acele pocnituri.Dar omu spune ca doara la plecare face asa, apoi gata.
Deci faptul ca tu evaluezi raspunsurile altora si dai tu eronat ma doare la basca, daca pricepi ce zic.
Tu in mintea aia a ta de soarece la casa crezi ca le stii pe toate si numai ce spui tu e bine laughing dar afla ca ce spui tu bati campii.

Iara cand mai evaluiezi raspunsurile alotra ar fi bine sa vii si cu o explicatie, sa arati cum ai ajuns tu la acea concluzie.

Tabla subtire folosita, despre ce tabla vorbsti?laughing bati campii total.Habra nu ai cum este si din ce este facut un aparat de racire,esti total pe dinafara,dar te pricepi sa faci evaluari laughing toate evaluarile tale is eronate,tu ar trebuie sa te numsti EROANATU laughing

Deci asa pentru cultura ta generala si pentru a lui dario ca si ala e praf,afla ca aparatul de aer conditionat nu trebuie sa faca poc nicicum,nici daca pui urechea linga el laughing
Daca nu ma crezi intreaba pe cei care se pcupa cu aer conditionat,care instaleaza si repara,apoi poti sa vii sa spui ca un raspuns dat de cineva este eronat.
Legat de dat cu periuta,asta am spus ca un aparat trebuie intretinut, a fost ceva in plus sa stie omu asa in general, sa aiba grija de aparat sa il poata avea mult timp fara daune.

Iara chestia cu racirea si ce mai spui tu, exact aia am spus si eu laughing dar cum tu te numesti Bula, nu degeaba ai numele asta. Daca nici cateva randuri nu ai fost capabil sa citesti, de priceput se pare nu se mai pune problema.
Deci aparatul in cauza nu trebuie sa pocneasca deloc.Du-te si intreaba unde vrei tu si lasa tablele ca alea nu pocnesc laughing

| relian a răspuns (pentru Bula):

Hai sa te mai invat cate ceva de fizica, daca tot le ai pe astea laughing cu fizica.
Sa stii si tu ca un aparat de aer conditionat nu trebuie sa inghete, deci nu trebuie sa se ajunga acolo, adica sa faca ala gheata.Deci sa ajunga sa faca gheata sunt cateva posibilitati printre care exact ce am spus eu,radiatorul murdar,filtre murdare.
Tu daca habar nu ai cum functioneaza un aparat de racit,normal ca dai cu presupusu ca babele alea pe sant,sau ca Bula laughing
Deci daca radiatorul din interior ar fi murdar rau, sau filtrele ce se intampla? Te intreb pe tine, dar raspund tot eu ca tu oricum nu te pricepi decat la evaluari laughing, deci filtru sau radiator murdar inseamna obturarea aerului care ar trebuie sa treaca prin acel radiator.
Hai sa te invat ceva fizica elementara laughing dar asa mai babeste.Un gaz cald si la presiune mare, adus brusc la o presiune de 1 atm sau nitel mai mare se raceste brusc.Asa spune legea fizicii laughing probabil ai invatao si tu candva.
Asata se intampla intr-un aparat de racit.Compresorul pompeaza refrigerant sub forma de gaz,temp si presiunea creste f mult,gazul este dus prin radiatorul de afara si racit nitel,moment in care se face lichid si este impins din urma de nou gaz pompat de compresor.

Refrigerantul lichid ajunge la radiatorul din interior,unde exista un dispozitiv care tine presiunea in urma,astfel incat in radiatorul din interior patrunde f putin refrigenrat lichid care are tem mare,aproape ca frige.
In momentul in care de la o presiune f mare refrigerantul ajunge in radiatorul din interior,acolo presiunea este f mica,moment in care refrigerantu ingheata,asta conform cu legile fizicii.

Daca nu am avea ventilator care sa circule aerul peste radiator,acesta ar ingheta,ai priceput?
Acu conform alte legi fizice,aerul cald din casa circulat de ventilator peste radiator cedeaza caldura,asa zice legea fizicii ca schimbul de tem se face de la cald spre frig laughing ai priceput?

Daca ai priceput ceva,explica-i si lui Dario sa mai invete si el ceva laughing
Acum sa revenim. Daca filtru este murdar,sau radiatorul este murdar,aerul sau fluxul de aer care trece peste acel radiator este diminuat.

Daca nu trece sufiucient aer peste acel radiator,asta pentru ca aparatul sa nu inghete se calculeaza cat aer,ce ventilator si etc de ce marimi se fie,deci daca nu trece destul aer cat a fost proiectat acel aparat,radiatorul va pronde pe el gheata,pricepusi acum?

O alta cauza ar putea sa fie ventilatorul,ar putea sa nu functioneze sau sa functioneze defectuos,adica sa nu mai aibe RPM normal,in acest fel nu ar mai ventila suficient aer.

Dupa cum vezi eu explic babeste despre raspunsul meu,de ce am spus sa verifice radiatoarele si asa mai departe.
Ca sa vezi si tu si dario unde dai si unde crapa laughing sa nu crezi ca cumperi un aparat de aer conditionat si deacu ala e nu trebuie sa cureti nu trebuie sa intretii nimic,ala va merge la infinit fara probeleme,fara sa-i faci nimic.

Daca nu ma insel tie ti-am mai atras atentia odata legat de evaluarile astea,lasa pe altii si vezi-ti de raspunsurile tale,nu te pricepi tu sa faci evaluari,asta te asigur.

Nu degeaba ai si numele asta BULA laughing cam grele cu tine Dl Bula laughing nu o sa pricepi niciodata ca trebuie sa iti vezi de farfuria ta si sa nu cauti prin farfuriile altora, ca niciodata nu se stie peste ce dai laughing

Legat de tablele tale care ar pocni ca se dilata sau contracta sincer eu nu aud nici o pocnitura iarna pe linga nici o tabla.
Dupa tine si dupa Dario ar trebuie sa auzim tot timpul numai pocnituri, mai ales iarna, dar si vara cand este f cald la cate masini, la cate table is prin jurul nostru laughing pfff frate dar praf mai sunteti.Auzi la tine pocnesc tablele laughing pocneste gheata ba bula gheata cand se dezgeata brusc.

Du-te baga capu in frigider, ori fa ceva cuburi de gheata, apoi pune ceva apa calduta peste ele si sa te tii pocnituri laughing si te intreb care table pocnesc?laughing poate iti pocneste tie capu ala patrat cel aia, ala cu care tu faci evaluari laughing

| Bula a răspuns (pentru relian):

Degeaba ai scris doua volume de prostii, tot nu ai dreptate!
Tabla pocneste daca nu are prevazuta element de dilatatie intre punctele de prindere, iar temperatura o deformeaza. Daca marginile sunt fixate, atunci - la dilatare sau comprimare - tabla face o "burta" sau se intinde brusc ("basculeaza" peste un punct median). Miscarea nu este lina, ci are un histerizis.
E fenomen asemanator cu cel a lamei de contact din bimetalele termostatelor electromecanice, unde unul din metale nu se dilata aproape deloc, iar celalalt se dilata mai tare.
La un prag de temperatura, ansamblul format din lamela care se dilata mai pronuntat si cel care-l retine, va bascula, iar contactul electric atasat se inchide sau se deschide.

Mai trebuie sa inveti multe.
Faptul ca tu inca n-ai intalnit un fenomen, nu inseamna ca nu exista!
Si Pamantul a fost considerat plat, pana ce nu s-a demonstrat ca este globular.

Si, apropo de dilatatie la cald: oare de ce se lasa "crapaturi" (de cate un deget sau chiar de o palma) intre placile de beton ale podurilor si ale drumurilor?

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Asa e, a scris mult si departe de subiect.
Chestia cu pocniturile e tare:
"Pocniturile nu stiu de la ce ar putea fi, asa ca idea ar putea fi de la faptul ca se raceste brusc radiatorul din interior, ori in interior in camera ai foarte cald, iar radiatorul cand pleaca se raceste si de acolo auzi acele pocnituri.Nus sigur dar nu vad de la ce altceva ar putea fi."

| mihai69 a răspuns:

De la fizică e.
Chestia aia cu dilatarea / contracția materialelor la încălzire / răcire.
E perfect normal.