| Ceva_Aura_1988 a întrebat:

Salutare, are cineva un sfat pentru cum sa scot un stecher "sudat" intr-un prelungitor?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Scoți prelungitorul din priză, tai ștecherul de unde iese firul din el și apoi pui altul la acel capăt de cablu.
Apoi, faci aceeași operațiune la prelungitor.
Nu are rost să te chinui să le „desparți" - ambele sunt compromise iremediabil.

| Ceva_Aura_1988 explică (pentru mihai69):

Merci pentru raspunsul detaliat. Scopul meu era sa salvez stecherul pentru ca era de la masina de spalat. Am reusit: pana la urma am "operat" prelungitorul, stecherul este intact.

| mihai69 a răspuns (pentru Ceva_Aura_1988):

Cu plăcere.
Dar să știi că ștecherul tău „intact" este de fapt și el afectat. Căldura degajată care a topit plasticul acolo a determinat schimbări în structura polimerului din care e alcătuit, atât el cât și izolația cablului care intră în el. Plus (probabil) o oxidare a fișelor (contactelor metalice) care intră în priză.
Și pentru că e vorba despre mașina de spălat, îți spun cum am făcut eu la toate pe care le-am instalat: am scos de tot cablul lor original și am cumpărat o bucată de cablu (3x1) suficient de lung încât să ajungă lejer la priza de lângă baie (aia cu împământare!).
Am dat o gaură în tocul ușii, am tras cablul pe acolo și în baie l-am pozat pe o canaletă din plastic lipită pe faianță la înălțimea mașinii de spălat. La capătul dinspre priză i-am montat un ștecher cu izolație CERAMICĂ (nu din plastic!) și pe ăla l-am băgat în priză și nu l-am mai mișcat.
E cea mai sigură soluție.

| Ceva_Aura_1988 explică (pentru mihai69):

Merci inca o data. Dupa sarbatori asta voi face. Un an nou plin ce absolut tot ce vrei happy

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Il tai de la cablu si pui altul.

| sierra1 a răspuns:

șurubelniță sau il dai la săraci și-ți iei altul

| danutzu96 a răspuns:

Daca s-a sudat e clar ca s-a supraincalzit groaznic. Cea mai buna optiune e sa tai cablul deasupra stecherului si sa pui altul (se gaseste la orice magazin de electrice). Prelungitorul dupa aceea il arunci, pentru ca e periculos sa il folosesti in continuare.

| Ceva_Aura_1988 explică (pentru danutzu96):

Multumesc pentru raspuns.