| anonim_4396 a întrebat:

Salutare
La masina de gaurit cu mandrina sds plus se poate folosii si burghiu cu prindere clasica?
Mersi

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Nu are cum să-l strângă. Gândește-te la sistemul de prindere.
Burghiul clasic este prins prin strângere în trei puncte. Cel SDS prin "agățare" în trei puncte. Atunci când tu tragi în jos de mandrină, înăuntru se retrag niște bile. După ce bagi burgiul în mandrină și-i dai drumul, bilele acelea intră pe canalele burghiului. Nu ai cum să strângi mai mult, deci e imposibil să prinzi un burghiu clasic pe o mandrină SDS.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un burghiu cu prindere clasica nu se poate folosi direct in masina cu SDS plus.
In schimb se poate folosi o mandrina cu adaptor SDS, pe care o gasesti la preturi decente (cca 30 de lei).

| adryang78 a răspuns:

Da, există adaptoare. Practic, tot mandrine sunt, cu o tijă SDS care se prinde în mandrina mașinii de găurit, iar la celălalt capăt au prindere clasică.

| maphiotul a răspuns (pentru adryang78):

Cu adaptor stiu.
Am uitat sa mentionez. fara adaptor merge?
Asta era de fapt intrebarea

| adryang78 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu merge.

| maphiotul a răspuns (pentru adryang78):

Mersi.
Cred ca a fost cam aiurea intrebarea mea si ilogica.
Dar vreau sa zic nu il strânge deloc burghiul clasic?
Ca nu o sa aiba performanța sds-ului inteleg...dar de strans ar trebui sa il stranga

| maphiotul a răspuns (pentru adryang78):

Nu am avut sds si nu stiu cum e, de aia am intrebat.
Ca vreau sa imi comand una de pe net

| adryang78 a răspuns (pentru maphiotul):

Contează și puterea. Depinde ce vrei să faci cu ea, ce fel de lucrări și în ce fel de materiale. Îți recomand să comanzi una care are rotație + percuție + combinate. Și de putere acceptabilă, ca să poată pătrunde și într-un beton mai acătării.

| maphiotul a răspuns (pentru adryang78):

Ok.mersi de informatii.
Cred ca o sa comand una Yato de 850, cu rotație + percuție + combinate

| adryang78 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu are cum să-l strângă. Gândește-te la sistemul de prindere.
Burghiul clasic este prins prin strângere în trei puncte. Cel SDS prin "agățare" în trei puncte. Atunci când tu tragi în jos de mandrină, înăuntru se retrag niște bile. După ce bagi burgiul în mandrină și-i dai drumul, bilele acelea intră pe canalele burghiului. Nu ai cum să strângi mai mult, deci e imposibil să prinzi un burghiu clasic pe o mandrină SDS.